Valentine Strasser

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Valentine Strasser
ilustracja
Data i miejsce urodzenia 26 kwietnia 1967
Freetown
Sierra Leone Przewodniczący Tymczasowej Narodowej Rady Rządzącej
Okres od 29 kwietnia 1992
do 16 stycznia 1996
Przynależność polityczna wojskowy
Poprzednik Joseph Saidu Momoh
Następca Julius Maada Bio

Valentine Esegragbo Melvine Strasser (ur. 26 kwietnia 1967 we Freetown) – sierraleoński wojskowy w stopniu kapitana i polityk, były szef państwa od 29 kwietnia 1992 do 16 stycznia 1996 jako przewodniczący Tymczasowej Narodowej Rady Rządzącej. W chwili przejęcia władzy w kraju miał 25 lat, co czyniło go najmłodszą na świecie osobą będącą głową państwa.

W kwietniu 1992 stanął na czele grupy 6 młodych żołnierzy, którzy dokonali wojskowego zamachu stanu obalając prezydenta Josepha Saidu Momoh. Władze w Sierra Leone przejęła wówczas junta wojskowa, a nowym przywódcą kraju został Strasser obejmując funkcję przewodniczącego nowo powstałej Tymczasowej Narodowej Rady Rządzącej. Władze utracił w styczniu 1996; kiedy to dokonano kolejnego zamachu stanu na czele którego stanął jeden z jego najbliższych współpracowników, Julius Maada Bio. Strasser został zakuty w kajdanki i wywieziony helikopterem do Gwinei. Na czele państwa stanął Bio, który przyśpieszył plany przywrócenia władzy cywilnej. Już w marcu 1996 Bio przekazał władzę demokratycznie wybranemu prezydentowi Ahmadowi Kabbahowi.

Po utracie władzy Strasser wyjechał na kilka lat do Wielkiej Brytanii, gdzie podjął studia prawnicze na Uniwersytecie w Warwick, które jednak przerwał. W 2000 przeniósł się do Gambii. Następnie powrócił do Sierra Leone, gdzie mieszka obecnie. Nie angażuje się w politykę.