Valjevo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Valjevo
Ваљево
Ilustracja
Valjevo - centrum miasta
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Serbia
Populacja (2011)
• liczba ludności

ok. 59 tys.
Kod pocztowy 14000
Tablice rejestracyjne VA
Położenie na mapie Serbii
Mapa lokalizacyjna Serbii
Valjevo
Valjevo
Ziemia44°16′N 19°53′E/44,266667 19,883333
Strona internetowa

Valjevo (serb. - cyrylica Ваљево) – miasto w Serbii, nad Kolubarą (dopływem Sawy). Około 59 tys. mieszkańców (2011).

Położenie geograficzne[edytuj | edytuj kod]

Valjevo jest położone w zachodniej Serbii, w górach, z których spływają rzeki: Obnica, Jablanica i Gradac. Obnica i Jablanica łączą się na 1 km przed miastem, tworząc rzekę Kolubarę, uregulowaną w całym jej biegu przez miasto. Gradac, uznawany za jedną z najczystszych rzek w regionie (a nawet w całej Serbii), wpada do Kolubary tuż za centrum miasta, tworząc ostry cypel.

Religia[edytuj | edytuj kod]

Ludność Valjeva to przede wszystkim prawosławni. W centrum miasta znajduje się starsza, dosyć skromna cerkiew prawosławna, wraz z budynkami parafialnymi i sklepem, w którym można nabyć charakterystyczne dla Serbii miniaturowe ikony. Ze względu na niedawną reformę administracji kościelnej i związane z nią utworzenie urzędu władyki Valjeva, postanowiono wybudować nową, o wiele bardziej okazałą cerkiew, która ma być siedzibą nowego biskupa prawosławnego. Spośród wielu propozycji wybrano ostatecznie lokalizację na cyplu utworzonym przez zbiegające się rzeki Kolubarę i Gradac, naprzeciwko miejskiego targowiska. Wiosną 2008 r. ukończono podstawowe zadaszenie kopuł cerkwi i rozpoczęto wykorzystywanie jej jako miejsca sprawowania liturgii.

Na obrzeżach centrum, przy ul. Zeke Buljubaše 3, znajduje się również rzymskokatolicki kościół parafialny pw. Św. Rodziny, w którym gromadzi się niewielka (w porównaniu z prawosławną większością mieszkańców) grupa katolików obrządku rzymskiego. Charakterystyczne jest występowanie w mieście rodzin, gdzie jedno z małżonków jest ochrzczone w kościele prawosławnym, a drugie w rzymskokatolickim - rodziny takie obchodzą zazwyczaj podwójne święta (ze względu na różnice w kalendarzu juliańskim, stosowanym przez serbską Cerkiew Prawosławną, a gregoriańskim, stosowanym przez Kościół Rzymskokatolicki), np. Boże Narodzenie, Wielkanoc itd. - uczestnicząc również dwukrotnie w nabożeństwach świątecznych, w każdym z Kościołów. Znaczne ochłodzenie w tym przyjaznym zwyczaju wprowadziła wojna pod koniec XX w.,(w szczególności walki między Serbami a Chorwatami), z powodu której znaczna część ludności katolickiej, w związku z chorwackim pochodzeniem, zmuszona została do opuszczenia Serbii. Ci jednak, którzy pozostali, kontynuują dawne zwyczaje.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]