Velorex

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Velorex 16/350
Velorex 16/350

Velorexczechosłowacka marka pojazdów mechanicznych o bardzo prostej konstrukcji produkowanych w latach 1945-1973 z części i podzespołów motocykli marki DKW i Jawa. Nadwozie pojazdu wykonane było z rur stalowych obciągniętych początkowo płótnem, a późniejszych modelach – sztuczną skórą[1].

Geneza i przeznaczenie[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie pojazdy były wytwarzane pod nazwą OSKAR przez prywatny warsztat braci Franciszka i Mojmira Stránských, od 1950 roku znacjonalizowany i włączony do państwowej organizacji VELO Hradec Králové, która w 1953 roku została przekształcona w przedsiębiorstwo produkcji pojazdów inwalidzkich Velorex.

Łącznie wyprodukowano 15300 egzemplarzy tych pojazdów (w tym 12 tys. egz. typu Velorex 16/350)[1].

Według czechosłowackich planów gospodarczych głównym użytkownikiem samochodów marki Velorex mieli być inwalidzi, którzy otrzymywali je z przydziału na podstawie wcześniejszej weryfikacji lekarskiej oraz z tytułu członkostwa w organizacjach osób niepełnosprawnych. W praktyce jednak dochodziło do nadużyć i część pojazdów została sprzedana osobom, które nie kwalifikowały się do otrzymania pojazdu inwalidzkiego.

Modele seryjne[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Andrzej Wojciech Feliński, Ulrich Kubisch, Jacek Ogrodniczak: Kiedy Europa była malutka - Wystawa mikrosamochodów z drugiej połowy XX wieku w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie; Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki w Szczecinie; Szczecin 2012

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]