Przejdź do zawartości

Vittoria Puccini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Vittoria Puccini
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

18 listopada 1981
Florencja, Włochy

Zawód

aktorka

Lata aktywności

od 2000

Vittoria Puccini (ur. 18 listopada 1981 we Florencji) – włoska aktorka.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Otrzymała klasyczne wykształcenie w Liceo Michelangelo we Florencji. Wkrótce po tym rozpoczęła studia na wydziale prawa.

Debiutowała w 2000 w roli Gai w filmie Wszystko z miłości w reżyserii Sergio Rubiniego. W 2001 pojawiła się w telewizji w dwuodcinkowym serialu Fale namiętności. Dzięki roli w serialu Elisa z Rivombrosy (2003) zdobyła sławę i nagrodę Telegatto jako kobieta roku. Serial osadzony w osiemnastowiecznym Piemoncie, zainspirowany angielską powieścią Pamela, czyli cnota nagrodzona Samuela Richardsona, opowiada historię miłości między skromną służącą Elisą Scalzi a hrabią Fabrizio Ristori (Alessandro Preziosi).

Potem wystąpiła w roli Octavii w Imperium: Nerone (2004). W 2005 zagrała w filmie Kiedy dziewczyna przyjechała w reżyserii Pupiego Avati. W tym samym roku wraca do Channel 5 z Elisą z Rivombrosy, za którą zdobyła kolejnego Złotego Telegrolla dla najlepszej aktorki teatralnej. W tym samym roku odgrywa rolę Catherine Mary Vetsera w filmie Arcyksiążę Rudolf. Film przedstawia wydarzenia w Mayerling. Został wyemitowany w 2006 z powodzeniem w Austrii, Niemczech i we Włoszech w 2007.

w 2010 otrzymała na MFF w Wenecji nagrodę L'Oréal Paris per il Cinema, przyznawaną młodym i utalentowanym aktorom.

W 2011 była gospodynią 68. MFF w Wenecji.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Vittoria Puccini była związana z aktorem Alessandro Preziosi z którym spotkała się na planie serialu Elisa z Rivombrosy. W 2006 urodziła im się córka Elena. Obecnie[kiedy?] jej partnerem jest Fabrizio Lucci.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]