Mayerling

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mayerling

Mayerlingpałac myśliwski w Austrii, w którym 30 stycznia 1889 roku następca tronu austro-węgierskiego, arcyksiążę Rudolf, jedyny syn Franciszka Józefa I i cesarzowej Elżbiety, popełnił samobójstwo wraz ze swą kochanką Marią Vetsera.

Po tragicznej śmierci Rudolfa, na rozkaz cesarza Franciszka Józefa pałacyk został przebudowany na kościół, tak że ołtarz wybudowano dokładnie w miejscu, gdzie stało łoże, na którym leżeli zmarli Maria i Rudolf. Pałacyk przekształcono w klasztor i przekazano karmelitankom, które do dzisiaj nim się opiekują.

Dramat, jaki rozegrał się w Mayerling, był inspiracją dla licznych filmów, m.in.:

  • Mayerling (1936), w reżyserii Anatola Litvaka
  • De Mayerling à Sarajevo (1940), w reżyserii Maxa Ophülsa
  • Le Secret de Mayerling (1949), w reżyserii Jeana Delannoya
  • Mayerling (1968), w reżyserii Terence’a Younga, gdzie w rolach tragicznych kochanków wystąpili Omar Sharif i Catherine Deneuve
  • Miłość Elwiry Madigan (1967), w reżyserii Bo Widerberga, szwedzkiego reżysera

Powstał również musical, pióra Franka Wildhorna, zatytułowany Rudolf: Afera Mayerling, który wystawiany był na Węgrzech, w Polsce, Austrii i Japonii[1].

Również Stanisław Staszewski w swoim utworze „W czarnej urnie” wspominał o pałacyku Mayerling: "A dom pusty jak pałacyk Mayerling". Piosenkę wykonywał później syn autora - Kazik Staszewski wraz z grupą Kult.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Oficjalna strona Franka Wildhorna, kopia z archiwum archive.is