Wół mindorski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
wół mindorski
Bubalus mindorensis
(Heude, 1888)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Gromada

ssaki

Rząd

parzystokopytne

Rodzina

wołowate[1]

Podrodzina

bawoły[1]

Plemię

Bovini

Rodzaj

wół[1]

Gatunek

wół mindorski

Kategoria zagrożenia (CKGZ)[2]

Zasięg występowania
Mapa występowania
Zasięg występowania

Wół mindorski[1] (Bubalus mindorensis) – ssak kopytny z rodziny krętorogich. Jest endemicznym gatunkiem zamieszkującym jedynie wyspę Mindoro na Filipinach. Przypuszcza się jednak, że zwierzę zamieszkiwać może większą wyspę Luzon.

Jest nieco mniejszy niż azjatycki wół domowy (Bubalus bubalis) i nie można go pomylić z żadnym innym ssakiem filipińskim. Jako jego karłowata, wyspowa wersja czasami jest klasyfikowany jako jego podgatunek. Nie jest to jednak przedstawiciel filipińskiego podgatunku bawołu domowego zwanego Carabao (B. bubalis carabanesis). Odkrycia szczątków bawołów na innych wyspach filipińskich wskazuje, że zwierzę zamieszkiwało cały obszar Filipin w okresie plejstocenu. Z powodu polowań, wyrębów oraz zajmowania nowych obszarów gatunkowi grozi zagłada. Obecnie występuje jedynie na odległych terenach trawiastych.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Ciało ciemnoszarawe lub brunatne z białymi pasami odchodzącymi od kąta oka aż do rogów. Sierść dłuższa niż w wypadku bawołu domowego, nogi krótsze i mocniej zbudowane. Nos i wargi czarne, uszy długości około 13,5 cm.

Wymiary[edytuj | edytuj kod]

  • Waga: 200-300 kg.
  • Wzrost:100-105 cm.
  • Długość ciała: 220 cm.
  • Długość ogona: 60 cm.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Systematyka i nazwy polskie za: Włodzimierz Cichocki, Agnieszka Ważna, Jan Cichocki, Ewa Rajska, Artur Jasiński, Wiesław Bogdanowicz: Polskie nazewnictwo ssaków świata. Warszawa: Muzeum i Instytut Zoologii PAN, 2015, s. 180. ISBN 978-83-88147-15-9.
  2. Bubalus mindorensis, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species [online] (ang.).