Włodzimierz Grudziński

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Włodzimierz Grudziński
Data i miejsce urodzenia 15 stycznia 1950
Łódź
Zawód, zajęcie matematyk, informatyk, bankowiec
Alma Mater Uniwersytet Warszawski
Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski

Włodzimierz Grudziński (ur. 15 stycznia 1950 w Łodzi) – polski matematyk, informatyk, działacz opozycji demokratycznej w PRL, wieloletni (w latach 1990–2007) prezes zarządu Banku Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych (BISE) SA.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn Jana. W 1975 roku ukończył studia na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1974–1990 pracował naukowo, początkowo, w latach 1974–1975, jako specjalista od baz danych w Instytucie Maszyn Matematycznych, później na Uniwersytecie Warszawskim. W 1985 roku uczył informatyki w Królewskim Instytucie Technologicznym w Szwecji.

Od 1990 do 2007 roku był prezesem zarządu Banku BISE SA. W latach 1997–2009 był wiceprezesem zarządu Związku Banków Polskich (ZBP). Obecnie jest doradcą prezesa zarządu ZBP, przewodniczącym Rady Dyrektorów Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości i członkiem Rady Fundacji dla Polski, zasiada w radach nadzorczych TISE SA, Blikle SA oraz w Radzie Fundacji Zdrowie[1]. Ponadto jest członkiem rządowego komitetu koordynującego program „Wsparcie dla nowych przedsiębiorstw we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego”, rady inwestycyjnej funduszu JESSICA oraz rady finansowej Fundacji Auschwitz-Birkenau.

Jest członkiem kapituły przyznającej nagrodę imienia Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”.

Działalność opozycyjna i społeczna[edytuj | edytuj kod]

W czasie stanu wojennego w Polsce był działaczem podziemia solidarnościowego. M.in. był członkiem redakcji (wraz z Jarosławem Deminetem i Michałem Jankowskim) czasopisma podziemnego „Godność” (podtytuł: „Pismo funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej”)[2], wydawanego przez wydawnictwo CDN.

Jest członkiem (od 1983 roku) założycielem Polskiego Stowarzyszenia Go oraz członkiem założycielem Polskiego Towarzystwa Informatycznego.

Order[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]