DNB Bank Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
DNB Bank Polska S.A.
Ilustracja
Centrala DNB Bank Polska w Warszawie
Państwo  Polska
Siedziba Warszawa, ul. Postępu 15C
Data założenia 2002
Forma prawna spółka akcyjna
Prezes Artur Tomaszewski
Nr KRS 0000022156
Zatrudnienie ok. 350
Dane finansowe
Kapitał zakładowy 1 257 200 000 zł
brak współrzędnych
Strona internetowa

DNB Bank Polska S.A.bank komercyjny z siedzibą w Warszawie.

Działalność[edytuj | edytuj kod]

Bank DNB Bank Polska S.A. rozpoczął działalność na polskim rynku w 2002 r. Do końca kwietnia 2006 r. działał pod marką NORD/LB Bank Polska SA, następnie do listopada 2013 jako DnB Nord Polska. Jest członkiem grupy finansowej DNB, a jego jedynym akcjonariuszem jest skandynawski Bank DNB.

Grupa rozpoczęła działalność z początkiem 2006 r., obsługując klientów zlokalizowanych w krajach regionu Morza Bałtyckiego – w Polsce, Danii, Finlandii, na Łotwie, Litwie i w Estonii. W skład Grupy weszły m.in. banki działające wcześniej pod marką NORD/LB w tych krajach.

Pierwotnie był bankiem korporacyjnym, obsługującym wyłącznie duże i średnie firmy. Główne obszary specjalizacji banku w tym obszarze to finansowanie projektów inwestycyjnych, finansowanie transakcji handlowych, faktoring, cash management, transakcje walutowe, instrumenty zabezpieczające przed ryzykiem walutowym i stóp procentowych, a także zarządzanie należnościami.

W listopadzie 2007, po połączeniu z Bankiem Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych – BISE specjalizacja Banku znacznie się rozszerzyła – obsługiwał także małe i średnie firmy, klientów indywidualnych, jednostki samorządowe, organizacje pozarządowe i wspólnoty mieszkaniowe.

W 2010 r. wartość aktywów grupy przekroczyła 11 mld EUR.

W maju 2013 bank przeszedł reorganizację, w jej efekcie ograniczył swoją działalność do klientów korporacyjnych i samorządowych. Klientów indywidualnych (z wyjątkiem hipotecznych), wspólnoty ekonomiczne oraz małe i średnie firmy Bank przekazał wraz z oddziałami spółce Getin Noble Bank[1].

15 listopada 2013 bank DnB NORD zmienił swą nazwę na DNB Bank Polska, kontynuując prowadzoną dotychczas działalność jako specjalistyczny bank korporacyjny[2].

Obecnie DNB Bank Polska obsługuje duże przedsiębiorstwa i sektor publiczny, skupiając się na finansowaniu przedsiębiorstw z wybranych sektorów, w tym szczególnie sektora energetycznego, TMT (Telekomunikacja, Media, Technologia), motoryzacyjnego oraz sektora publicznego.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Getin Noble Bank przejął zorganizowaną część Banku DnB NORD Polska w Bankier.pl (dostęp 2013-05-29).
  2. DnB Nord zmienia nazwę na DNB Bank Polska (pol.). Bankier.pl. [dostęp 2014-05-04].