W. Wallace Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
William Wallace Smith
Kraj działania  Stany Zjednoczone
Data i miejsce urodzenia 18 listopada 1900
Lamoni
Data i miejsce śmierci 4 sierpnia 1989
Independence
Prezydent-Prorok
Okres sprawowania 1968–1978
Wyznanie chrześcijańskie
Kościół Społeczność Chrystusa

William Wallace Smith (ur. 18 listopada 1900, zm. 4 sierpnia 1989) – amerykański duchowny, syn proroka Józefa Smitha III. Był trzecim jego synem, który został Prezydentem-Prorokiem w Zreorganizowanym Kościele Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich (obecnie: Społeczności Chrystusa), po Fredericku M. Smisie i Israelu A. Smisie. Urząd prezydencki sprawował w latach 1958–1978.

W 1958 zamiast powołania Lynna Smitha do objęcia biura Przewodniczącego Patriarchy, stanowisko przekazał Royowi Cheville'owi, zrywając z zasadą sukcesji linearnej. W latach 60. XX wieku W. Wallace Smith odbył podróż misyjną po całym świecie i zaobserwował niezwykły wzrost Kościoła poza USA, szczególnie w Afryce, Ameryce Łacińskiej i na Dalekim Wschodzie. Wydarzenia te zmieniły oblicze Kościoła, który stał się teraz społecznością ogólnoświatową. Od tego czasu zauważamy początek nowego okresu dziejów Kościoła, któremu towarzyszyć będą poczesne zmiany w nauce i praktykach.

W. Wallace Smith w 1976 wybrał na następcę swojego syna, Wallace'a B. Smitha, sam zaś w 1978 stał się pierwszym prezydentem, który „odszedł na emeryturę” (wszyscy dotychczasowi prezydenci służyli na tym stanowisku aż do śmierci).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]