Joseph Smith

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Joseph Smith Junior
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 23 grudnia 1805
Sharon, USA
Data i miejsce śmierci 27 czerwca 1844
Carthage, USA
Joseph Smith Jr Signature.svg
Witraż (1913 r.) nieznanego artysty w Muzeum Historii Kościoła i Sztuki w Salt Lake City w Utah przedstawiający pierwszą wizję Józefa Smitha

Joseph Smith Junior (ur. 23 grudnia 1805 w Sharon w stanie Vermont, zm. 27 czerwca 1844 w Carthage w stanie Illinois) – założyciel i przywódca Świętych w Dniach Ostatnich. Dla wyznawców jest prorokiem i męczennikiem. W roku 1844 startował w wyborach na prezydenta USA, z programem zniesienia niewolnictwa. Był pierwszym kandydatem zamordowanym podczas kampanii prezydenckiej.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Według doktryny mormońskiej jako 14-letni chłopiec w trakcie modlitwy doznał wizji religijnej, w której ukazali mu się Bóg Ojciec i Syn Boży – Jezus Chrystus, którzy przekazali mu, aby na razie nie przystępował do żadnego z kościołów i że zostanie powiadomiony później, co ma uczynić. Około trzy lata później – 21 i 22 września 1823 r. – miał ukazać mu się prorok Moroni, który przekazał mu, że na górze Cumorah znajdzie złote płytki z wyrytymi na nich inskrypcjami w języku reformowanym egipskim. Ich tekst, przetłumaczony przez Józefa Smitha, jak twierdził pod wpływem boskiego natchnienia, zawarł w Księdze Mormona. Księga Mormona została po raz pierwszy opublikowana 26 marca 1830 roku.

6 kwietnia 1830 Józef Smith wraz z pięcioma przyjaciółmi założył Kościół Chrystusa, wkrótce nazwany Kościołem Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Józef Smith został jego przywódcą, aż do 27 czerwca 1844 kiedy został zamordowany w miejscowości Carthage (w stanie Illinois). Następcą Josepha Smitha na stanowisku Prezydenta Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich został Brigham Young.

W czasie swej działalności Smith otrzymał objawienie, dopuszczające i nakazujące pod określonymi warunkami przyjęcie praktyki poligamii, wzorowanej na przykładach starotestamentalnych. W konsekwencji pojął kilka żon, a praktyka poligamii stała się jednym z podstawowych zarzutów wobec Smitha i nowopowstałego Kościoła. Istnieje niewiele informacji na temat życia prywatnego Józefa Smitha. Według źródeł miał pojąć od 29 do 33 żon, z których siedem miało mniej niż 18 lat, jednakże nie ze wszystkimi utrzymywał relacje intymne. Pierwszą żoną proroka była Emma Smith, późniejsza przywódczyni Kościoła oraz mormońska działaczka społeczna. Po śmierci męża, podczas kryzysu sukcesji w Kościele, nie udzieliła poparcia Brighamowi Youngowi i jego stronnictwu, lecz Josephowi Smithowi III (synowi Josepha Smitha, Jr), który stał się następcą swego ojca w ramach Zreorganizowanego Kościoła Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich. Drugą żoną Smitha została Fanny Alger, o której powstała plotka, jakoby przed ślubem była kochanką Smitha. Najmłodszą żoną proroka była czternastoletnia w dniu ślubu Helena Mar Kimball, córka mormońskiego apostoła Hebera Kimballa. Helena Kimball zasłynęła jako biografka Józefa Smitha oraz autorka napisanych niedługo przed śmiercią tekstów, w których wyraziła swą pochwałę dla męża oraz dla jego działalności religijnej.

Szesnaście lat po śmierci Josepha Smitha, większość środkowozachodnich Świętych w Dniach Ostatnich, którzy nie przyłączyli się do żadnego ugrupowania Świętych, wyświęciło Josepha Smitha III na następcę swego ojca (Josepha Smitha) i dali początek Zreorganizowanemu Kościołowi Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich, obecnie nazywającego się Społecznością Chrystusa.

W XIX wieku na cześć Josepha Smitha powstał hymn Chwalmy Proroka (ang. Praise to the Man), ułożony pod szkocką melodię ludową przez Williama W. Phelpsa, na podstawie 135 rozdziału Nauk i Przymierzy. Jest on do dziś chętnie śpiewany przez mormonów i zawarty w polskim śpiewniku Hymny, oraz Pieśni dla Dzieci pod nr 84.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]