Waga (herb szlachecki)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Herb Waga i jego odmiany
Waga
Waga II
Waga III

Wagapolski herb szlachecki.

Opis herbu[edytuj | edytuj kod]

Niesiecki podaje trzy opisy[1]

...krzyż, prawi, być powinien podwójny, na którym księżyc nie pełny, rogami na dół obiema obrócony, pod nim linie tak są ułożone i powiązane, że trzy tryanguły wyrażają, między tryangułami dwiema u spodu są trzy wręby: pole tarczy niebieskie.

...krzyż jeden nie podwojny kładą, na nim księżyc wyżej opisany, pod nim Waga na kształt litery W, tak że od rogu jednego litery W do drugiego linia wyciągniona, która obadwa końce spoja, koniec też krzyża przez tę linią przechodzi i opiera się na środku litery W, w polu czerwonem, na hełmie trzy pióra strusie.

...atoli pośledniejsi między dwiema angułami u spodu przydają trzy Wręby, od góry coraz to mniejsze.

Herbowni[edytuj | edytuj kod]

27 nazwisk posługujących się tym herbem[2]: Abramowicz, Godelewski, Grzymała, Heeselecht, Knebel, Kołupajło, Konopacki, Konopatski, Kontrym, Korzeniewski, Korzeniowski, Kossowski, Łabuna, Micewicz, Miecewicz, Milewski, Niepokojczycki, Ochocimski, Ochociński, Patej lub Patejewicz, Ryś, Sperling, Stasiulewicz, Szulc, Waga, Wertel, Wojewódzki. [3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Herbarz Polski Kaspra Niesieckiego S.J., tom IX, str. 210
  2. www.ornatowski.com. [dostęp 2006-06-15]. [zarchiwizowane z tego adresu (2006-06-15)].
  3. Dźmitry Matviejčyk: Herboŭnik biełaruskaj šlachty. T. 4. Miensk: Беларусь, 2016, s. 610-612. ISBN 978-985-01-1175-3. (biał.). Herbowny Hryniewiecki (pol.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]