Wakacje

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Joaquín Sorolla y Bastida, Dzieci nad morzem, 1903

Wakacje (łac. vacatio ‘uwolnienie’) – okres wolny od nauki szkolnej.

Terminy i długość wakacji są zróżnicowane w wielu krajach, a nawet w ich poszczególnych częściach. Istotnymi czynnikami mającymi wpływ na terminy wakacji były święta religijne oraz rytm pracy rolników i związana z tym konieczność udziału wszystkich członków rodziny, w tym dzieci, w pracach polowych.

W Polsce wakacje to potoczna nazwa ferii letnich. Do roku szkolnego 2009/2010 obejmowały okres od następnego dnia po pierwszym piątku po 18 czerwca do ostatniego dnia sierpnia danego roku, czyli od końca roku szkolnego w szkole podstawowej, gimnazjum i liceum do ponownego jego rozpoczęcia.

Od 2011 roku rozpoczynały się w sobotę po ostatnim piątku czerwca i trwały do końca sierpnia[a]. Zmiana została wprowadzona w związku ze zwiększeniem liczby dni wolnych w czasie roku szkolnego. W roku 2017 wakacje rozpoczęły się 23 czerwca, a skończyły 3 września[1]. Ma to związek z nową regulacją, zakładającą, że rok szkolny będzie się kończyć w pierwszy piątek po 20 czerwca.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Wyjątkiem był rok szkolny 2010/2011, który zakończył się nie w ostatni piątek czerwca, tylko w przedostatnią środę czerwca, ponieważ w czwartek 23 czerwca wypadało Boże Ciało i następny dzień zgodnie z obowiązującymi przepisami powinien być wolny, a z kolei następny piątek wypadał 1 lipca.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Kalendarz na rok szkolny 2016/2017. kalbi.pl. [dostęp 2017-11-04].