Wapno (województwo zachodniopomorskie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wapno
Försterei
Försterei
Państwo  Polska
Województwo zachodniopomorskie
Powiat kamieński
Gmina Dziwnów
Wysokość 21 m n.p.m.
Liczba ludności 0
SIMC brak
Położenie na mapie gminy Dziwnów
Mapa lokalizacyjna gminy Dziwnów
Wapno
Wapno
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Wapno
Wapno
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa lokalizacyjna województwa zachodniopomorskiego
Wapno
Wapno
Położenie na mapie powiatu kamieńskiego
Mapa lokalizacyjna powiatu kamieńskiego
Wapno
Wapno
Ziemia54°02′17″N 14°49′36″E/54,038056 14,826667

Wapno (do 1945 Kalkberg) – nieistniejąca wieś w Polsce, położona w województwie zachodniopomorskim, w powiecie kamieńskim w gminie Dziwnów. Przed 1945 położona pomiędzy Dziwnówkiem a Łukęcinem. Obecnie w tym miejscu znajdują się jedynie ślady dawnej zabudowy.

Według niepotwierdzonych informacji przed 1945 wydobywano tu kredę lub wapno, dlatego po II wojnie światowej miejscowości nadano nową nazwę – Wapno. Nie wznowiono jednak akcji osiedleńczej (zbyt mała ilość osadników przy jednoczesnym położeniu miejscowości w terenie lasu, co utrudniało zapewnienie bezpieczeństwa) i nieliczne zabudowania uległy zniszczeniu.

Z miejscowością związana jest pewna anegdota. 4 maja 1945, 5 pułk piechoty z 2 Dywizji Ludowego Wojska Polskiego otrzymał nazwę „5 Kołobrzeskiego Pułku Piechoty”. Pułk ten jednak nie brał udziału w walkach o Kołobrzeg, a o Kalkberg. Ze względu na zbieżność nazw (Kolberg – Kołobrzeg, Kalkberg – Wapno) ktoś się pomylił i w liście jednostek wyróżnionych za udział w walkach o wyzwolenie Kołobrzegu dopisano 5 PP. Listę wysłano do Moskwy, a Stalin osobiście podpisał rozkaz pochwalny. Nikt nie śmiał podważać decyzji Stalina i 5 PP piechoty stał się „Kołobrzeskim”, mimo że walczył o Wapno, a nie o Kołobrzeg[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. dws.org.pl • Zobacz temat - Wieczny konkurs - odsłona druga, www.dws.org.pl [dostęp 2017-11-18] (pol.).