Legion Łotewski SS

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Legion Łotewski SS - (łot. Latviešu leģions), formacja kolaboracyjna, będąca oddziałem Waffen-SS, złożonym wyłącznie z Łotyszy, uformowana w 1943 i podporządkowana 6 Korpusowi SS a następnie XXXXIII Korpusowi Armijnemu, 16 Armii i Grupie Armii Północ.

Legion Łotewski został założony w 1943 z rozkazu Naczelnego Wodza III Rzeszy - Adolfa Hitlera oraz kreatora legionu - Reichsführera-SS Heinricha Himmlera. Po założeniu, legion miał być jednostką ochotniczą, lecz po miesiącu ze względu na okupację niemiecką Łotwy, stał się oddziałem przymusowym, mającym na celu zaopatrywanie jednostek wojsk lądowych. Mimo iż oddział był jednostką przymusową, wielu Łotyszy dołączało do niego ze względu na niechęć do Związku Radzieckiego, który okupował tereny Łotwy w latach 1940-1941.

W listopadzie 1943 legion został przerzucony w okolice Ostrowa i Nowosokolników w obwodzie pskowskim, lecz ze względu na odwrót armii niemieckiej w styczniu 1944, oddział cofnięto do Bielebiełki w obwodzie nowogrodzkim. W lutym 1944 jednostka została rozłożona na liniach wokół rzek Sorota i Wielikaja, gdzie brała udział w walkach obronnych.

W kwietniu 1944 legion przeniesiono w okolice Bardowa-Kudewer, ok. 50 km od miasta Opoczka. W czerwcu 1944 oddział został tam zaatakowany przez wojska sowieckie, gdzie utrzymywał pozycję do 10 lipca 1944. 17 lipca zaczął powoli cofać się w okolice granicy łotewsko-sowieckiej. W sierpniu 1944 legion przeniesiono do Prus, gdzie oddział przebudowano i dołączono nowych rekrutów. Uczestnicy legionu brali udział w zbrodni w Podgajach w 1945 roku[potrzebny przypis]. 9 maja 1945 oddział poddał się Sowietom. Pozostali legioniści, którzy uniknęli poddania, dołączyli do "Leśnych Braci", którzy walczyli partyzancko z oddziałami sowieckimi przez ok. 10 lat po zakończeniu II wojny światowej.

Dzień Legionu Łotewskiego:
Dla upamiętnienia tego legionu, każdego roku 16 marca, obchodzony jest Dzień Legionu Łotewskiego. W 1998 rząd Łotwy ustanowił ten dzień świętem narodowym. Od tego czasu pojawiają się kontrowersje co do tego dnia, dotyczące m.in.: powołania legionu i propagowania idei narodowo-socjalistycznych na Łotwie. W 2000 rząd Łotwy zniósł status święta narodowego i ustanowił ten dzień dniem pamięci.

Skład:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Valdis O. Lumans (2006). "Latvia in World War II. World War II—The Global, Human, and Ethical Dimension 11". New York: Fordham University Press. ​ISBN 978-0-8232-2627-6​.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]