Przejdź do zawartości

Waremme

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Waremme
ilustracja
Herb
Herb
Państwo

 Belgia

Region

 Walonia

Prowincja

Liège

Zarządzający

Jacques Chabot

Populacja
• liczba ludności


15 168
(1 stycznia 2018)

Nr kierunkowy

019

Kod pocztowy

4300

Położenie na mapie Belgii
Mapa konturowa Belgii, blisko centrum na prawo znajduje się punkt z opisem „Waremme”
50°42′N 5°15′E/50,700000 5,250000
Strona internetowa

Waremme – gmina o statusie miasta (stad) w prowincji Liège, w Walonii, w Belgii. Miasto położone jest nad rzeką Geer. Gospodarka opiera się na uprawie zbóż i buraków cukrowych, oraz na przemyśle spożywczym. Gmina Waremme obejmuje następujące miejscowości: Bettencourt, Bleret, Bovenistier, Grand-Ache, Lantermange i Oleye.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kilka znalezisk odkrytych w pobliżu Waremme zawiera pozostałości z czasów neolitycznych i epoki brązu. W pobliżu znajdowały się kurhany i rzymskie wille

Średniowieczna wioska Waremme została wymieniona po raz pierwszy w 965 r. W dniu 5 lutego 1078 Waremme zostało przekazane księstwu-biskupstwu Liège wraz z zamkiem, pięcioma młynami i sześcioma tawernami.

Przed 1215, wieś urosła do wielkości miasta. Jej położenie w pobliżu granicy księstwa Brabancji doprowadziło do kilku najazdów ze strony księstwa, spowodowałoło to co najmniej kilkukrotne spalenie i odbudowę wioski. W XIV wieku zbudowano rynek i szpital. Waremme powoli zaczęło stawać się ważnym ośrodkiem regionalnym.

Podczas podboju księstwa-biskupstwa Liège przez Karola Śmiałego miasto zostało spalone po raz kolejny. W XVI wieku miasto stało się jednym z 21 głównych miast księstwa-biskupstwa Liège. W 1748 roku kwartał miasta został spalony przez pożar, tym razem przypadkowo. W 1792 roku francuskie wojska rewolucyjne weszły do miasta i zamknęły klasztory. Trzy lata później księstwo-biskupstwo Liège rozpadło się, a miasto stało się francuskie.

I wojna światowa nie przyniosła żadnych zniszczeń lecz II wojna światowa była o wiele gorsza. Połowa miasta została zniszczona przez naloty bombowe kilka dni przed dniem wyzwolenia.

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]