Wargaming

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wargaming (także gry wojenne, bitewne, figurkowe, strategiczne) – rodzaj hobby związanego z grami wojennymi i strategicznymi, mającymi na celu symulację konfliktów zbrojnych w możliwie dokładnym stopniu, uwzględniając takie czynniki jak zaopatrzenie, pole widzenia itp. Większości gier dotyczy konfliktów historycznych lub współczesnych, popularne są także gry wojenne w realiach fantasy i science fiction.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki gier wojennych to XIX wiek, gdy w roku 1811 gra Kriegspiel symulująca wojnę francusko-pruską stała się elementem wyszkolenia oficerów pruskich[1]. W XIX wieku angielski klub entuzjastów niezwiązanych z wojskiem wraz z Johnem Fredrickem Jane'm opracował reguły gry związanej z bitwami morskimi[2].

Na początku XX wieku ukazały się książki Herberta George'a Wellsa Floor Games i Little Wars, w których autor starał się zebrać reguły dotyczące gier figurkowych[3]. Rozkwit zainteresowania nastąpił w okresie po II wojnie światowej – początkowo gry planszowe i figurkowe, a wraz z upowszechnieniem komputerów pojawiły się wojenne gry komputerowe.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Origins of the Kriegsspiel, Bill Leeson
  2. Jane's Naval War Game: Jane's website
  3. Greg Costikyan, Little Wars & Floor Games: An Introduction, Hogshead Publishing Ltd. (1995)