Wałentyn Zhurski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wałentyn Zhurski
Валентин Арсентійович Згурський
Data i miejsce urodzenia

9 lutego 1927
Birzuła

Data i miejsce śmierci

24 października 2014
Kijów

Stopień wojskowy

pułkownik

przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej Kijowa
Okres

od 1979
do 1989

podpis
Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Pracy Socjalistycznej
Order Księcia Jarosława Mądrego V klasy Order „Za zasługi” III klasy (Ukraina) Order Bohdana Chmielnickiego III klasy (Ukraina) Order „Za odwagę” III klasy (Ukraina) Order Lenina Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Czerwonego Sztandaru Pracy Order Wojny Ojczyźnianej II klasy

Wałentyn Arsentijowycz Zhurski (ukr. Валентин Арсентійович Згурський, ur. 9 lutego 1927 w Birzule, zm. 24 października 2014 w Kijowie) – radziecki i ukraiński samorządowiec, przewodniczący Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej Kijowa (1979–1989).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w rodzinie kolejarza, przez pewien czas mieszkał z rodziną w Czarnym Ostrowie. Podczas wojny z Niemcami pracował w sowchozie i od 1942 jako pomocnik maszynisty kolejowego, brał udział w wyzwalaniu Ukrainy, po wojnie był monterem i następnie inżynierem na kolei. Ukończył technikum Ludowego Komisariatu Komunikacji Drogowej w Kijowie i w 1954 Wydział Radiotechniczny Kijowskiego Instytutu Politechnicznego, w którym później był asystentem. Od 1955 pracował jako inżynier w różnych kijowskich zakładach, w 1973 został dyrektorem fabryki sprzętu radiowego „Radiopribor” (do 1979). W 1979 został przewodniczącym Komitetu Wykonawczego Rady Miejskiej Kijowa (do 1990), w 1986 był członkiem komisji operacyjnej władz Ukraińskiej SRR ds. likwidacji awarii elektrowni atomowej w Czarnobylu i przewodniczącym grupy operacyjnej ds. likwidacji skutków tej awarii. W latach 1979–1989 był deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR 10 i 11 kadencji.

Na początku lat 90. był głównym pracownikiem naukowym ds. zagranicznych kontaktów ekonomicznych Akademii Nauk Ukraińskiej SRR. Miał tytuł kandydata nauk technicznych, doktora nauk ekonomicznych i profesora (1983). Napisał 5 monografii i ok. 100 publikacji prasowych. Po rozpadzie ZSRR był współzałożycielem różnych struktur komercyjnych i przedsiębiorstw, m.in. Banku Kredytowego Ukrainy, od 1994 pracował w spółce akcyjnej klubu piłkarskiego Dynamo Kijów.

Był honorowym obywatelem Kijowa (23 maja 1997) i Monachium.

Odznaczenia i nagrody[edytuj | edytuj kod]

I medale.

  • Nagroda Państwowa Ukraińskiej SRR.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]