Welon (ryba)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Odmiana welonowa.
Ryba welon jako motyw ilustracyjny

Welon (potocznie welonka[potrzebny przypis]) – jedna z odmian karasia. Wyhodowane zostały w wyniku wieloletniej hodowli i selekcji karasia złocistego (Carassius auratus auratus). Są to udomowione ryby akwariowe niewystępujące w środowisku naturalnym. W akwariach wyhodowano odmiany różniące się od siebie barwą.

Nazwa została nadana przez Williama T. Innesa w roku 1890[potrzebny przypis]. Do celów hodowlanych i wystawowych zostały opracowane standardy[1]. W standardzie tym wyodrębniono dwie odmiany: klasyczny welon i tzw. welon jaskółczy.

Wygląd[edytuj | edytuj kod]

Charakteryzuje się krótkim, okrągłym ciałem, z silnie wydłużonymi płetwami[2] o cienkich i elastycznych promieniach płetwowych. Głowa dość krótka i szeroka. Płetwa ogonowa jest bardzo długa, do nasady ogona rozdwojona, w bezruchu swobodnie opada w dół. Płetwa grzbietowa powinna utrzymywać się pionowo. Im dłuższe płetwy, tym wyższa wartość hodowlana ryby[3].

Zachowanie[edytuj | edytuj kod]

Welony są ruchliwymi rybami. Lubią ryć w podłożu, wyrywając i „przy okazji” niszcząc rośliny. Należą do spokojnych gatunków. Nie powinny przebywać w towarzystwie kąsaczy, które podgryzają im płetwy.

Warunki w akwarium[edytuj | edytuj kod]

Podobnie jak wszystkie odmiany złotych rybek, welony potrzebują dużego zbiornika z miejscem do pływania. Są dość dużymi rybami dorastającymi do 20 cm długości[3]. Ryba jest aktywna, dużo je i dużo wydala szybko zanieczyszczając tym samym wodę. Wskazana jest zatem tzw. nadfiltracja (zastosowanie filtru o mocy odpowiedniej dla większego zbiornika). Zalecana twardość wody wynosi 6–18 °n, a pH około 7,0[3]. Nie wytrzymują niskich temperatur, dlatego w warunkach klimatu umiarkowanego nie mogą przebywać na zewnątrz budynku[3].

Zalecane warunki w akwarium
Zbiornik minimum 100 l
Temperatura wody 20-25°C
okresowy spadek do 15-18[3].
Twardość wody do 18°n
Skala pH 7
pokarm żywy, mrożony, suchy

Pokarm[edytuj | edytuj kod]

Welony są wszystkożerne. Spożywają każdy dostępny pokarm dla ryb akwarystycznych[3]: dafnia, wodzień, suche pokarmy. Dodatkowo powinny otrzymywać pokarmy roślinne[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Adam Latusek, Wzorce (Standardy) złotych rybek
  2. Mały słownik zoologiczny: ryby. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1976.
  3. a b c d e f g Wally Kahl, Burkard Kahl, Dieter Vogt, Atlas ryb akwariowych, Henryk Garbarczyk (tłum.), Eligiusz Nowakowski (tłum.), Warszawa: Delta W-Z, 2000, ISBN 83-7175-260-1.