Wergiliusz Gołąbek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wergiliusz Gołąbek
Ilustracja
Data urodzenia

1948

Zawód, zajęcie

wykładowca akademicki

Alma Mater

Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

Stanowisko

Wiceprezydent Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie

Odznaczenia
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

Wergiliusz Gołąbek (ur. 1948) – doktor nauk humanistycznych w zakresie socjologii, wykładowca akademicki, przez wiele lat związany z instytucjami kultury (dyrektor Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Festiwalu Muzycznego w Łańcucie). Były prorektor ds. nauczania i prorektor ds. rozwoju i współpracy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie. Od 2016 pełni funkcję rektora tej uczelni[1].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest doktorem nauk humanistycznych w zakresie socjologii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Jego zainteresowania naukowe koncentrują się na filozofii i etyce, a także wokół związków tych dyscyplin z życiem gospodarczym, dziennikarstwem, turystyką, literaturą i sztuką[2].

Od 1980 roku związany z Filharmonią Rzeszowską, z krótką przerwą w latach 1988–1989, gdy kierował Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, znaną później jako Polska Filharmonia Kameralna w Gdańsku. Odbył z nią liczne tournée zagraniczne w Europie i w Chinach.

W latach 1990–2006 Dyrektor Naczelny Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie oraz Festiwalu Muzycznego w Łańcucie[3][4]. W czasie jego działalności rzeszowska orkiestra symfoniczna stała się orkiestrą zaliczaną do najlepszych w Polsce, a łańcucki festiwal, pomimo poważnych problemów organizacyjno – finansowych, ugruntował swoją pozycję wśród najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie. Pod jego kierownictwem zarówno orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, jak i Polskiej Filharmonii Kameralnej w Gdańsku, nagrały wiele płyt, między innymi dla wytwórni amerykańskich, europejskich oraz polskich.

Obecnie jest rektorem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie – największej niepublicznej uczelni wyższej w województwie podkarpackim[5].

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

Był członkiem Komitetu Organizacyjnego Kongresu Kultury Polskiej w 2000 roku i współredaktorem Karty Kultury Polskiej przygotowanej pod auspicjami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Były wiceprezydent Konferencji Dyrektorów Filharmonii Polskich, laureat Nagrody Miasta Rzeszowa. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2005)[6], Odznaką honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011)[7]. Członek Rady Nadzorczej spółki Copernicus Center Press Sp. z o.o.

Autor wielu ekspertyz dla Ministerstwa Kultury, Sejmowej Komisji Kultury oraz Instytutu Adama Mickiewicza w Warszawie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Jednogłośna uchwała Senatu WSIiZ ws. kandydata na rektora uczelni. rzeszow-news.pl, 21 czerwca 2020. [dostęp 2021-07-26]. [zarchiwizowane z tego adresu (2021-07-26)].
  2. Dr Wergiliusz Gołąbek, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI) [dostęp 2021-07-03].[martwy link]
  3. Historia – Muzyczny Festiwal w Łańcucie. [dostęp 2021-07-02].
  4. Jubileuszowa 60. edycja Muzycznego Festiwalu w Łańcucie – Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – Portal Gov.pl. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. [dostęp 2021-07-02].
  5. Władze. WSIiZ w Rzeszowie. [dostęp 2021-07-02].
  6. M.P. z 2005 r. nr 73, poz. 988
  7. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. mkidn.gov.pl. [dostęp 2021-07-26].