Przejdź do zawartości

Filharmonia Podkarpacka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Filharmonia Podkarpacka (2022)

Filharmonia Podkarpacka im. Artura Malawskiegofilharmonia w Rzeszowie. Jej gmach znajduje się przy ulicy Fryderyka Chopina 30, w pobliżu starówki i rzeszowskiego zamku.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początki filharmonii sięgają 1955, kiedy odbył się koncert Wojewódzkiej Orkiestry Symfonicznej w Rzeszowie, który inaugurował rozpoczęcie pierwszego sezonu. Po czterech latach orkiestrę upaństwowiono i przemianowano na Państwową Orkiestrę Symfoniczną, zaś w 1967 powołano Filharmonię Rzeszowską imienia Artura Malawskiego. W styczniu 1974 zakończono budowę nowego budynku, w którym znajdują się sala koncertowa z amfiteatralną widownią na 800 miejsc oraz sala kameralna na 200 miejsc.

Filharmonia Rzeszowska od 1962 jest współorganizatorem corocznego Festiwalu Muzyki w Łańcucie.

W 2010 zakończył się remont budynku filharmonii, w jego trakcie zmieniono nazwę na Filharmonię Podkarpacką[1].

Szefami artystycznymi w historii Filharmonii byli: Janusz Ambros, Stanisław Michalek, Andrzej Rozmarynowicz, Bogdan Olędzki, Józef Radwan, Adam Natanek, Tadeusz Wojciechowski, Jerzy Kosek, Marek Pijarowski, Vladimir Kiradjiev.

Dyrektorem Filharmonii jest Marta Wierzbieniec[2].

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Na co dzień Filharmonia urządza audycje umuzykalniające w przedszkolach i szkołach, recitale i koncerty kameralne. Co tydzień koncerty 84-osobowej orkiestry ściągają wiernych melomanów z całej Polski. W 2014 w organizowanych przez Filharmonię koncertach udział wzięło 36 tys. 150 osób[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Froń: Filharmonia Rzeszowska zmieniła nazwę. [w:] nowiny24.pl [on-line]. Media Regionalne Sp. z o.o., 2010-09-27. [dostęp 2014-07-20]. (pol.).
  2. Dyrektor - prof. MARTA WIERZBIENIEC. filharmonia.rzeszow.pl. [dostęp 2018-12-30].
  3. Opery i filharmonie ciągle popularne. Zobacz ranking frekwencji

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]