Wewnętrzna Kartlia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Wewnętrzna Kartlia
შიდა ქართლის მხარე
Region
Państwo  Gruzja
Siedziba Gori
Kod ISO 3166-2 GE-SK
Powierzchnia 6200 km²
Populacja (2002)
• liczba ludności

314 000
Szczegółowy podział administracyjny
Liczba prowincji 5
Liczba miast 1
Położenie na mapie
Położenie na mapie
Ziemia 42°11′N 44°00′E/42,183333 44,000000

Wewnętrzna Kartlia (gruz.: შიდა ქართლის მხარე, Szida Kartli) jest regionem w centralnej Gruzji, ze stolicą w Gori. Region ograniczony jest Wielkim i Małym Kaukazem, centralną częścią jest Kotlina Wewnątrzkartlijska.

Geografia[edytuj]

W skład Kartli Wewnętrznej wchodzą następujące dystrykty:

Północna część regionu (Dżawa oraz fragmenty Kareli i Gori, łączny obszar 1393 km²) leży na terytorium samozwańczej Republiki Południowej Osetii, dążącej do połączenia z Rosją (wobec braku sprzeciwu, a wręcz przy zachęcie tejże) i pozostającej od 1992 r. poza zwierzchnictwem władz w Tbilisi.

Skalne miasto Uplisciche

Przez południową część regionu biegną główne kolejowe i drogowe arterie kraju. Przemysł skupiony jest w ośrodkach miejskich w Gori, Kareli i Kaspii. Region słynie z upraw owoców i warzyw, natomiast w jego północnej części powszechna jest hodowla zwierząt.

Zabytki[edytuj]

Gori jest miejscem urodzenia Józefa Stalina. Dom, w którym się urodził i żył do 1883 r., jest miejscem pamięci - muzeum z eksponatami poświęconymi jego osobie. Przed miejskim ratuszem do dzisiaj (2008) stoi pomnik Stalina. Nad miastem góruje słynna twierdza Gori. Około 6 km od Gori, na lewym brzegu rzeki Kury, znajduje się skalne miasto Uplisciche z II tysiąclecia przed naszą erą. Na południu regionu znajduje się słynne uzdrowisko Bordżomi, stamtąd też pochodzi znana woda mineralna „Bordżomi”.