Wiaczesław Kwitinski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiaczesław Kwitinski
Вячесла́в Квитинский
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1920
Antowilno, Białoruś

Data i miejsce śmierci

30 listopada 1995
Kijów

Przebieg służby
Lata służby

1939–1945

Siły zbrojne

Red star.svg Armia Czerwona
Red star.svg partyzantka radziecka

Główne wojny i bitwy

wojna zimowa, front wschodni (II wojna światowa)

Odznaczenia
Złota Gwiazda Bohatera Związku Radzieckiego
Order Lenina Order Lenina Order Czerwonego Sztandaru Order Wojny Ojczyźnianej I klasy Krzyż Złoty Orderu Virtuti Militari

Wiaczesław Antonowicz Kwitinski (ros. Вячесла́в Анто́нович Квитинский, ur. 25 listopada 1920 we wsi Antowilno, obecnie w składzie wsi Zielony Ostrow w rejonie lepelskim w obwodzie witebskim (Białoruś), zm. 30 listopada 1995 w Kijowie) – radziecki dowódca partyzancki, Bohater Związku Radzieckiego (1945).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodził się w białoruskiej rodzinie chłopskiej. Skończył szkołę średnią w Lepelu, jesienią 1939 rozpoczął studia w Leningradzkim Instytucie Pedagogicznym im. Pokrowskiego, w listopadzie 1939 został powołany do Armii Czerwonej. Skierowano go do szkoły 376 pułku artylerii, w składzie którego brał udział w wojnie z Finlandią 1939-1940, po powrocie z frontu ukończył szkołę pułkową i został dowódcą działonu. Po ataku Niemiec na ZSRR walczył na froncie, 8 sierpnia 1941 wraz z pułkiem artylerii znalazł się w okrążeniu w obwodzie kirowohradzkim, po czym pozostał na okupowanym terytorium. W październiku 1941 w rejonie Korostenia wraz z grupą żołnierzy nawiązał łączność z radzieckim podziemiem z Nowogrodu Wołyńskiego, po czym zaczął wykonywać zlecane przez nie zadania dotyczące niszczenia linii komunikacyjnych we wschodniej części Wołynia. W czerwcu 1942 wstąpił do oddziału partyzanckiego „Pierwyj Wołyńskyj” jako żołnierz karabinu maszynowego, brał udział w walkach partyzanckich na wschodnim Wołyniu, od lutego 1943 walczył w oddziale dowodzonym przez A. Grabczaka, z którym m.in. wykolejał pociągi wojskowe. W styczniu 1944 podjął działalność również w rejonie Pińska i Brześcia, latem 1944 działał w obwodzie rówieńskim i drohobyckim, pod koniec lipca 1944 wykonał rajd do Polski i Słowacji. W 1945 został zwolniony do rezerwy w stopniu podpułkownika, w 1950 ukończył Kijowski Uniwersytet Państwowy im. Szewczenki, w którym następnie wykładał. W latach 1945-1991 należał do partii komunistycznej WKP(b)/KPZR. Miał honorowe obywatelstwo Nowogrodu Wołyńskiego i wielu miejscowości w Czechosłowacji.

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Oraz medale ZSRR i cztery czechosłowackie ordery.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]