Korosteń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Korosteń
Коростень
Ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Ukraina
Obwód żytomierski
Burmistrz Wołodymyr Moskalenko
Powierzchnia 33,85 km²
Populacja (2012)
• liczba ludności
• gęstość

65 592
1938 os./km²
Kod pocztowy 11500–11519
Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu żytomierskiego
Korosteń
Korosteń
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Korosteń
Korosteń
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Korosteń
Korosteń
Ziemia 50°57′N 28°38′E/50,950000 28,633333
Portal Portal Ukraina

Korosteń (ukr. Коростень) – miasto na Ukrainie (obwód żytomierski), nad rzeką Uszą (dopływem Prypeci). Około 66 tys. mieszkańców.

Historia[edytuj]

Do X w. gród pod nazwą Iskorosteń, był jedną z głównych siedzib plemienia Drewlan.

Quote-alpha.png
Iskorost dziś jest wioską, było znaczném miastem przed założeniem dynastii Ruryków; ma pamiętnych wiele mogił, starémi dębami już zarosłych. Zdobywając Iskorost poległ Igor, syn Ruryka, synowiec Olega, będący pod jego przychodzień Normandski; miał tylko prawo oręża, władzę idącą nie od narodu, ale z miecza; Drewlanie go zwyciężyli, ale pomściła się śmierci jego Olga, która mu usypała dwie mogiły, w jednéj pochowano ciało jego, w drugiéj zwyciężonych nieprzyjaciół, których stołeczne miasto Iskorost spaliła. Takie naprzykład podania o Iskorosti się do dziś w pamięci mieszkańców zachowują: że przez Olgę chciwą zemsty, były wróble połapane i wypuszczone z przywiązanémi siarczystémi lontami, strzechy miasta pozapalały; że cerkiew się w czasie nabożeństwa zamknęła i sama posuwając się z ludem do brzegu przepaści z nim wpadła; wszyscy bez ratunku zginęli. Zachowuję się dotąd kopiec Olgi: mogiły Iskorosti są pomnikiem i dowodem silniejszym jak księgi, że Rurykowie nie byli narodowymi książętami, ale obcymi przychodniami, zdobywcami z cudzéj ziemi; przez miecz i zdradę do panowania i władzy przyszli. (...) [1]

Zagon na Korosteń był jednym z ostatnich epizodów wojny polsko-bolszewickiej.

Miasta partnerskie[edytuj]

Od 20 stycznia 2007 roku miasto partnerskie z miastem Kraśnik (woj. lubelskie). Korosteń będzie jednym z kilkudziesięciu partnerów realizujących projekt "Polsko-Ukraiński Ośrodek Edukacji Publicznej".

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]