Korosteń

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Korosteń
Коростень
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo  Ukraina
Obwód żytomierski
Rejon korosteński
Burmistrz Wołodymyr Moskalenko
Powierzchnia 42,308[1] km²
Populacja (2019)
• liczba ludności

63 118[2]
Kod pocztowy 11500
Położenie na mapie obwodu żytomierskiego
Mapa lokalizacyjna obwodu żytomierskiego
Korosteń
Korosteń
Położenie na mapie Ukrainy
Mapa lokalizacyjna Ukrainy
Korosteń
Korosteń
Ziemia50°57′N 28°38′E/50,950000 28,633333
Strona internetowa
Portal Portal Ukraina

Korosteń (ukr. Коростень) – miasto na Ukrainie (obwód żytomierski), stolica rejonu nad rzeką Uszą (dopływem Prypeci). Około 63,1 tys. mieszkańców.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do X w. gród pod nazwą Iskorosteń, był jedną z głównych siedzib plemienia Drewlan. W 946 oblegany i zdobyty przez Rusów.

Quote-alpha.png
Iskorost dziś jest wioską, było znaczném miastem przed założeniem dynastii Ruryków; ma pamiętnych wiele mogił, starémi dębami już zarosłych. Zdobywając Iskorost poległ Igor, syn Ruryka, synowiec Olega, będący pod jego przychodzień Normandski; miał tylko prawo oręża, władzę idącą nie od narodu, ale z miecza; Drewlanie go zwyciężyli, ale pomściła się śmierci jego Olga, która mu usypała dwie mogiły, w jednéj pochowano ciało jego, w drugiéj zwyciężonych nieprzyjaciół, których stołeczne miasto Iskorost spaliła. Takie naprzykład podania o Iskorosti się do dziś w pamięci mieszkańców zachowują: że przez Olgę chciwą zemsty, były wróble połapane i wypuszczone z przywiązanémi siarczystémi lontami, strzechy miasta pozapalały; że cerkiew się w czasie nabożeństwa zamknęła i sama posuwając się z ludem do brzegu przepaści z nim wpadła; wszyscy bez ratunku zginęli. Zachowuje się dotąd kopiec Olgi: mogiły Iskorosti są pomnikiem i dowodem silniejszym jak księgi, że Rurykowie nie byli narodowymi książętami, ale obcymi przychodniami, zdobywcami z cudzéj ziemi; przez miecz i zdradę do panowania i władzy przyszli. (...) [3]

W I Rzeczypospolitej przynależał administracyjnie do powiatu owruckiego województwa kijowskiego. W 1589 król Zygmunt III Waza nadał miejscowości prawa miejskie[4]. Miasto zostało utracone w 1793 w II rozbiorze Polski na rzecz Imperium Rosyjskiego.

W październiku 1920 Polacy odnieśli zwycięstwo w zagonie na Korosteń, który był jednym z ostatnich epizodów wojny polsko-bolszewickiej. Po traktacie ryskim miasto znalazło się w granicach ZSRR.

Od sierpnia 1941 do grudnia 1943 było okupowane przez Niemcy.

W 1989 liczyło 72 367 mieszkańców[5].

W 2013 liczyło 65 503 mieszkańców[6].

Zabytki[edytuj | edytuj kod]

  • Gmach dawnego sądu okręgowego
  • Gmach biblioteki z lat 1925-1927
  • Gmach szkoły zawodowej

Miasta partnerskie[edytuj | edytuj kod]

Od 20 stycznia 2007 roku miasto partnerskie z miastem Kraśnik (woj. lubelskie). Korosteń będzie jednym z kilkudziesięciu partnerów realizujących projekt "Polsko-Ukraiński Ośrodek Edukacji Publicznej".

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]