Przejdź do zawartości

Widna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Widna cz. Vidnávka
Ilustracja
Rzeka w miejscowości Tomikovice
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska
 Czechy

Lokalizacja

Województwo opolskie, Kraj ołomuniecki

Rzeka
Długość ok. 33
na terenie Czech 26 km
na terenie Polski 7 km
Spadek

20,36‰

Średni przepływ

1,94 m³/s Vidnava

Źródło
Miejsce Góry Złote cz. Rychlebskie hory
Połudn.-zach. zbocze
Studniční vrch
Wysokość

870 m n.p.m.

Współrzędne

50°15′24″N 17°09′37″E/50,256667 17,160278

Ujście
Recypient Nysa Kłodzka
Miejsce

Jezioro Nyskie na półn. od Bukowa

Wysokość

198 m n.p.m.

Współrzędne

50°26′34″N 17°13′03″E/50,442778 17,217500

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, po prawej znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Widna (cz. Vidnavka ) – rzeka górska w północnych Czechach i południowej Polsce w woj. opolskim w Sudetach Wschodnich, w Górach Złotychch i Przedgórzu Paczkowskim.

Od źródła aż do Vidnawy, górska rzeka, w dalszym biegu podgórska. Długość około 33 km, prawy dopływ Nysy Kłodzkiej[1], jest ciekiem III rzędu należącym do dorzecza Odry, zlewiska Morza Bałtyckiego.

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Źródło rzeki położone jest w Czechach w kraju ołomunieckim (czes. Olomoucký kraj), w okresie Jeseník w południowo-wschodniej części Gór Złotych (cz.Rychlebské hory) na południowo-zachodnim stoku wzniesienia Studniční vrch), na wysokości ok. 870 m n.p.m. W części źródliskowej spływa w kierunku południowo-zachodnim, wąską zalesioną doliną. Niżej na poziomie 550 m n.p.m., rzeka płynie na północny zachód w kierunku czeskiej miejscowości Vápenná. Między Lipová-lázně a Vapenna rzeka płynie na północny zachód V-kształtną malowniczą krajobrazowo dolinę rzeczną o długości powyżej 5 km. Opuszczając dolinę wpływa na Przedgórze Paczkowskie pomiędzy miejscowościami Vapenna a Žulová. Po opuszczeniu miejscowości Žulová rzeka skręca na północny wschód i płynie po wschodniej stronie miejscowości Tomíkovice zalesionym terenem, po minięciu których opuszcza tereny zalesione, płynie do miejscowości Vidnava. Po minięciu miejscowości Vidnava rzeka płynie w kierunku granicy polsko czeskiej. Po 26 km swojego biegu na wysokości ok. 207 m n.p.m. opuszcza Czechy i wpływa do Polski. Płynie wśród pól uprawnych w kierunku północnym do ujścia, gdzie po przepłynięciu ok. 7 km od granicy, na wysokości ok. 198 m n.p.m. w pobliżu Wierzbna, uchodzi do Jeziora Nyskiego. Koryto rzeki, od źródeł do Vidnawy, kamieniste słabo spękane i na ogół nieprzepuszczalne z małymi progami kamiennymi, na których w górnym biegu w występują progi i wodospady. Zasadniczy kierunek biegu rzeki jest północny. Jest to rzeka górska odwadniająca ze swymi dopływami wschodnią część masywu Gór Złotych oraz Przedgórza Paczkowskiego. Rzeka w górnym biegu dzika, w środkowym i dolnym biegu uregulowana. Ze względu na górski charakter i tworzy niewielkie meandry. W większości swojego biegu płynie lasem, brzegi w 90% zadrzewione, szerokość koryta 9 m, a średnia głębokość 0,45 m[2].

Rzeka charakteryzuje się dużymi niewyrównanymi spadkami i zmiennymi wodostanami, znajduje się na niej szereg progów redukujących spadek.

W przeszłości rzeka nosiła nazwę: niem. Weidenauer Wasser

Dopływy

[edytuj | edytuj kod]
  • lewe – Obloučník, Ztracený potok, Polka, Stříbrný potok, Skorošický potok, Dopływ z Łąki.
  • prawe – Vápenský potok, Černý potok, Luže, Młynówka.

oraz wiele bezimiennych strumieni i potoków mających źródła na zboczach przyległych wzniesień .

Miejscowości nad rzeką

[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia

[edytuj | edytuj kod]
  • Praca zbiorowa, mapa turystyczna Sudety Wschodnie, Skala 1:60.000, wydawca:ExpressMap,Warszawa ,2010, ISBN 978-83-7546-262-3.
  • Góry Złote, Góry Rychlebskie, mapa w skali 1:40 000, Wydawnictwo "Plan", Wrocław 2007, ISBN 83-60180-68-7
  • Słownik geografii turystycznej Sudetów, tom 17 Góry Złote, red. Marek Staffa, str. 49-50, Wydawnictwo I-BiS, Wrocław 1993, ISBN 83-85773-01-0