Przejdź do zawartości

Wieża widokowa na Lubaniu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wieża widokowa na Lubaniu
Ilustracja
Widok na Lubań i wieżę z Czorsztyna
Państwo

 Polska

Województwo

 małopolskie

Typ budynku

wieża widokowa

Wysokość całkowita

30 m

Ukończenie budowy

2015

Położenie na mapie gminy Krościenko nad Dunajcem
Mapa konturowa gminy Krościenko nad Dunajcem, blisko górnej krawiędzi po lewej znajduje się punkt z opisem „Lubań, wieża widokowa”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Lubań, wieża widokowa”
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa konturowa województwa małopolskiego, na dole znajduje się punkt z opisem „Lubań, wieża widokowa”
Położenie na mapie powiatu nowotarskiego
Mapa konturowa powiatu nowotarskiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Lubań, wieża widokowa”
Ziemia49°29′21,6″N 20°20′20,3″E/49,489333 20,338972

Wieża widokowa na Lubaniu – turystyczna wieża widokowa otwarta w 2015, wybudowana na zachodnim wierzchołku Lubania (1211 m), najwyższego szczytu Pasma Lubania w południowo-wschodniej części Gorców.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Wieża powstała w latach 2014–2015 w ramach projektu „Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców – szlaki turystyki rowerowej, pieszej i narciarskiej w Gminie Ochotnica Dolna” współfinansowanego przez Unię Europejską. Architektonicznie wieża nawiązuje do drewnianych kościołów gotyckich z regionu[1].

Wieża konstrukcji drewnianej o wysokości całkowitej 30 m posiada taras widokowy na wysokości 20,70 m nad poziomem terenu. Na platformę widokową prowadzi 138 schodów z pomostami spocznikowymi co 8 schodów. Znajdują się na niej tablice panoramiczne. Z wieży można obserwować Gorce, Pieniny, Jezioro Czorsztyńskie, Magurę Spiską, Pogórze Spisko-Gubałowskie, Tatry[1][2].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Wieża widokowa na Lubaniu znajduje się w granicach wsi Krośnica w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Krościenko nad Dunajcem. W Gorcach są jeszcze trzy inne wieże widokowe. Oprócz tej na Lubaniu są to: wieża widokowa na Gorcu, wieża widokowa na Magurkach[3] oraz wieża widokowa na rabczańskiej Polczakówce[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Enklawa aktywnego wypoczynku w sercu Gorców. Informator turystyczny [online], Strona internetowa Ochotnicy Dolnej [dostęp 2018-12-17].
  2. Joanna = Mrozek, Tatry jak na dłoni! Wieża widokowa na Lubaniu atrakcyjna zimą, ale trasa tylko dla wprawionych. Tak wyglądają Gorce z lotu ptaka [online], 17 lutego 2023 [dostęp 2023-02-20].
  3. Geoportal. Mapa topograficzna i lotnicza [online] [dostęp 2019-07-31].
  4. Wieża widokowa na Polczakówce [online], Urząd Miejski w Rabce-Zdroju [dostęp 2022-07-09].