Wielki Order Króla Dymitra Zwonimira

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wielki Order Króla Dymitra Zwonimira z Wstęgą i Gwiazdą Poranną
Velered kralja Dmitra Zvonimira
s lentom i Danicom
Awers
Awers insygniów orderu
Baretka
Baretka
Ustanowiono

10 marca 1995

Powyżej

Wielki Order Króla Petara Krešimira IV

Poniżej

Order Księcia Trpimra

Wielki Order Króla Dymitra Zwonimira z Wstęgą i Gwiazdą Poranną (chorw. Velered kralja Dmitra Zvonimira s lentom i Danicom) – chorwackie odznaczenie państwowe ustanowione w 1995 roku[1].

Historia, organizacja i zasady nadawania[edytuj | edytuj kod]

Order został ustanowiony 10 marca 1995 przez Zgromadzenie Chorwackie w celu nagradzania obywateli kraju oraz cudzoziemców „za wybitne zasługi dla niepodległości i integralności Republiki Chorwacji, ustanowienia stosunków między państwem i ugrupowaniami religijnymi, oraz znaczące dokonania w działalności kulturalnej i humanitarnej”[2]. Order jest przyznawany wyłącznie wysokiej rangi dostojnikom państwowym i kościelnym[2]. Nadaje go urzędujący prezydent Chorwacji mocą własnego postanowienia lub na wniosek Państwowej Komisji do Spraw Odznaczeń i Wyróżnień, skierowany do niej przez premiera rządu, przewodniczącego parlamentu lub ministra odpowiedniego resortu. Nazwa odznaczenia upamiętnia postać króla Dymitra Zwonimira, władcy średniowiecznego Królestwa Chorwacji w latach 1076–1089.

Order nie jest podzielony na klasy i zajmuje czwarte miejsce w kolejności starszeństwa chorwackich odznaczeń państwowych.

Insygnia[edytuj | edytuj kod]

Wykonaną ze srebra odznakę orderu stanowi krzyż o zdobionych starochorwackim ornamentem warkocza (chor. troplet) ramionach, które łączą łuki ze stylizowanymi falami o formie inspirowanej wzornictwem preromańskim. Na górnym łuku znajduje się ponadto inskrypcja: „Kralij Dmitar Zvonimir”. Na środku awersu krzyża umieszczony jest okrągły, pozłacany medalion z wizerunkiem płyty z Baški. Nad krzyżem znajduje się pozłacany medalion z profilem króla Dymitra Zwonimira, który otacza warkocz o pięciu węzłach. Na rewersie odznaki jest wytłoczony napis: „Republika Hrvatska” z otaczającym go warkoczem.

Wielka gwiazda orderu, nosząca nazwę „Porannej”, ma średnicę 90 mm i jest wykonana ze srebra. Jej osiem dłuższych i osiem krótszych promieni srebrnych przedzielają wiązki promieni pozłacanych. W centrum gwiazdy znajduje się okrągły, pozłacany medalion z wizerunkiem króla Dymitra Zwonimira.

Wstęga orderu (szer. 80 mm, dł. 1960 mm) składa się z trzech równej szerokości, pionowych pasów: czerwonego, białego i granatowego. Pasy czerwony i granatowy zdobią podwójne bordiury w formie złotego, starochorwackiego warkocza.

Odznaczeni[edytuj | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Odznaczeni Wielkim Orderem Króla Dmitara Zvonimira.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]