Wiking (film 1928)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiking
The Viking
Gatunek akcja, przygodowy, niemy
Rok produkcji 1928
Data premiery Stany Zjednoczone 2 listopada 1928
Kraj produkcji  Stany Zjednoczone
Język angielski (napisy)
Czas trwania 90 min
Reżyseria Roy William Neill
Scenariusz Jack Cunningham
Główne role Pauline Starke
Donald Crisp
LeRoy Mason
Muzyka William Axt (niewymieniony w napisach)
Zdjęcia George Cave
Montaż Aubrey Scotto
Produkcja Herbert Kalmus
Wytwórnia Metro-Goldwyn-Mayer
Technicolor Motion Picture Corporation
Tec-Art Studios
Dystrybucja Metro-Goldwyn-Mayer
Budżet 325 000 dolarów

Wiking (ang. The Viking) – amerykański film przygodowy z 1928 roku w reżyserii Roya Williama Neilla. Jest to pierwszy pełnometrażowy obraz wytwórni MGM zrealizowany w Technicolorze (tzw. III proces) oraz ze ścieżką dźwiękową, ale bez dialogów. Jego fabuła oparta jest na powieści The Thrall of Leif the Lucky Ottilie A. Liljencrantz z 1902 roku[1].

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Podczas ataku wikingów zostaje uprowadzony angielski hrabia, Lord Alwin i przewieziony do Norwegii jako niewolnik. Tam kupuje go Helga Nillson i przekazuje pod opiekę Leifa Erikssona. Ponieważ hrabia okazuje się wyjątkowo nieznośnym niewolnikiem, jeden z marynarzy, Egil postanawia go zabić, ale zostaje powstrzymany przez Helgę. Wtedy Alwin wyzywa go na pojedynek i pokonuje. Ponieważ łaskawie daruje mu życie, Helga zgadza się żeby dołączył do wyprawy Leifa.

Eriksson z poparciem króla Olafa, pierwszego chrześcijańskiego władcy Norwegii, wyrusza na poszukiwania lądów znajdujących się na zachód od Grenlandii, którą odkrył jego ojciec Eryk Rudy. Kiedy Leif przypływa na wyspę, by uzupełnić zapasy Eryk błogosławi jego związek z Helgą. Jednakże kiedy dowiaduje się, że jest on chrześcijaninem wypiera się go i odmawia udzielenia pomocy. Dochodzi do walki, podczas której Leif nakazuje Alwinowi za wszelką cenę zabrać zapasy. Na pokład przypadkowo dostaje się również Helga.

Po opuszczeniu Grenlandii Alwin i Helga wyznają sobie miłość. Nieświadomy ich związku Leif oświadcza, że wkrótce ją poślubi. Tymczasem Egil staje na czele buntu załogi, która nie chce płynąć na nieznane wody. Postanawia zabić Erikssona podczas ceremonii zaślubin, jednakże w ostatniej chwili jego plan udaremnia Alwin, który osłania go własnym ciałem i sam zostaje zraniony nożem. Leif zabija buntownika i zamierza to samo zrobić z Alwinem, kiedy dowiaduje się o jego związku z Helgą. Ostatecznie okazuje mu łaskę z powodu swoich chrześcijańskich przekonań. W tym momencie na horyzoncie pojawia się ziemia, a bunt zostaje zażegnany.

Leif ustawia na lądzie prowizoryczny krzyż oraz wznosi kamienną wieżę, która ma do dziś stać w Newport na Rhode Island.

Produkcja[edytuj | edytuj kod]

Wiking był pierwszym pełnometrażowym filmem wytwórni MGM zrealizowanym w całości w Technicolorze. Obraz w dużej mierze został sfinansowany oraz wyprodukowany także przez przedsiębiorstwo Technicolor Motion Picture Corporation, które chciało w ten sposób zademonstrować możliwości swojej techniki barwienia filmu[2].

Sam obraz został uznany za najpiękniejszy jaki powstał w owym czasie, ale ponieważ skupiono się głównie na efektach, ucierpiał na tym scenariusz oraz reżyseria. Fabułę oparto na powieści Ottilie A. Liljencrantz, The Thrall of Leif the Lucky z 1902 roku, opowiadającej o przygodach Leifa Erikssona i jego towarzyszy[2].

W 1930 roku wytwórnia MGM ponownie wydała film jako musical pod tytułem The Private Life of Leif Ericson[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. The Viking (ang.). silentera.com. [dostęp 2014-05-28].
  2. a b c Jeremy Arnold: The Viking (1928):Articles (ang.). tcm.com. [dostęp 2014-05-28].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]