Wikipedia:Encyklopedyczność/albumy muzyczne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Muzyka i muzykologia
Ilustracja
Standardy artykułów

Po głosowaniu ustalono niniejsze kryteria encyklopedyczności albumów muzycznych.

Encyklopedyczność albumów muzycznych[edytuj | edytuj kod]

Albumy oficjalne[edytuj | edytuj kod]

Encyklopedyczne są:

  • albumy muzyczne zawierające utwory wykonawcy, który spełnia wymogi encyklopedyczności,
  • albumy muzyczne zawierające utwory różnych wykonawców, o ile co najmniej dwóch z nich jest encyklopedycznych,
  • albumy zawierające materiał muzyczny pochodzący z filmów czy koncertów z udziałem różnych wykonawców.

Warunkiem encyklopedyczności albumu jest jego dostępność (obecnie lub w przeszłości) w tradycyjnej sieci sprzedaży (sklepy muzyczne) lub w wersji elektronicznej na renomowanej stronie internetowej (np. iTunes) lub od samego artysty czy zespołu (dotyczy tylko zespołów i artystów uznanych w Wikipedii za encyklopedycznych).

Encyklopedyczne są jeszcze niewydane albumy spełniające powyższe kryteria pod warunkiem, że informacja na ich temat została opublikowana na oficjalnej stronie artysty (jeżeli ma taką), znana jest dokładna lub przybliżona data wydania, album można zamówić w przynajmniej dwóch sklepach internetowych takich jak: amazon.com, play.com, cduniverse.com, merlin.pl, rockserwis.pl.

Albumy nieoficjalne[edytuj | edytuj kod]

Albumy nieoficjalne (bootlegi) mogą być opisane w osobnych hasłach, jeżeli dany album stanowi znaczącą pozycję z dyskografii danego artysty i jest za taki uważany przez znaczną część fanów oraz uznanych krytyków muzycznych (Wikipedia:Weryfikowalność). W przypadku pozostałych bootlegów, których istnienie jest weryfikowalne, zaleca się stworzenie zbiorczego hasła pod tytułem „Bootlegi <Nazwa Zespołu lub Imię i Nazwisko Artysty>” z przekierowaniami z tytułów poszczególnych bootlegów.

Inne[edytuj | edytuj kod]

W przypadkach, które nie są opisane w powyższych regułach, obowiązuje zdrowy rozsądek; hasła mogą, ale nie muszą, być zgłoszone na DNU.