Wikipedia:Encyklopedyczność/piłkarze

Skrót: WP:PIŁKA, WP:PILKA
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Po dyskusji i zakończonym 8 lutego 2010 głosowaniu ustalono niniejsze kryteria encyklopedyczności piłkarzy.

Piłkarze

Aby biografia piłkarza mogła znaleźć się w polskiej Wikipedii, musi on spełniać co najmniej jeden z poniższych warunków:

 1. Zawodnik, który w reprezentacji seniorów rozegrał minimum 1 oficjalny mecz międzypaństwowy lub znalazł się w oficjalnym składzie takiej reprezentacji biorącej udział w turnieju mistrzostw świata lub kontynentu.
 2. Zawodnik, który zdobył medal letnich igrzysk olimpijskich lub rozegrał minimum 1 mecz na letnich igrzyskach olimpijskich.
 3. Zawodnik, który z reprezentacją młodzieżową (U-23, U-21, U-20 lub U-19) zajął miejsca I-VIII na turnieju mistrzostw świata lub miejsca I-IV na turnieju mistrzostw kontynentu
 4. Zawodnik, który na mistrzostwach świata lub kontynentu (U-23, U-21, U-20 lub U-19) rozegrał minimum 3 mecze;
 5. Zawodnik, który w reprezentacji U-20 lub wyższej rozegrał minimum 6 meczów nietowarzyskich.
 6. Zawodnik, który z reprezentacją juniorską U-17 lub wyższą zajął miejsca I-III na turnieju mistrzostw świata organizowanym przez FIFA lub na turnieju mistrzostw kontynentu organizowanym przez organizacje podległe FIFA.
 7. Zawodnik, który wystąpił w meczu finałowym o puchar stanowiący trofeum oficjalnych rozgrywek klubowych organizowanych przez FIFA lub organizację jej podległą, wystąpił w meczu o Superpuchar Europy UEFA, Puchar Interkontynentalny, w meczu finałowym Klubowych Mistrzostw Świata, w co najmniej dwóch spotkaniach fazy pucharowej Ligi Mistrzów UEFA.
 8. Zawodnik, który został królem strzelców w jednym z dwóch najwyższych szczebli rozgrywek ligowych w przypadku lig od 1 do 50 według rankingu.
 9. A) Zawodnik, który w meczach najwyższego poziomu ligowego danego kraju rozegrał minimum:
  • 15 meczów w przypadku dla lig od 1 do 50 według rankingu, z wyjątkiem, kiedy zawodnik, rozegrawszy mniejszą liczbę spotkań na tym poziomie, zdobył tytuł mistrza kraju,
  • 30 meczów w przypadku lig od 51 do 75 według rankingu,
  • 60 meczów w przypadku lig od 76 do 100 według rankingu
  • 120 meczów w przypadku lig spoza rankingu.
  B) Zawodnik, który w meczach drugiego najwyższego poziomu ligowego w przypadku lig od 1 do 6 według rankingu rozegrał minimum 30 meczów.

Przez „reprezentację” rozumie się reprezentację (kadrę „A”) dowolnego bytu administracyjnego (państwa lub jego części), którego reprezentacja narodowa należy do FIFA. Za „rozegranie meczu” lub „wystąpienie w meczu” uważa się „pojawienie się” danego zawodnika na boisku w składzie wyjściowym lub w charakterze zmiennika, niezależnie od czasu spędzonego na boisku w danym meczu. „Ranking” oznacza ranking IFFHS najsilniejszych lig krajowych publikowany na stronie internetowej tej federacji (top 125 w 2013, top 170 w 2014, top 40 w 2015, top 80 w 2016, top 90 w 2017, top 80 w 2018, top 100 w 2019, top 80 w 2020, top 80 w 2021). Przy ustalaniu encyklopedyczności zawodnika zmieniającego ligę uzyskanie odpowiedniej liczby spotkań ustala się, stosując odpowiedni przelicznik.

Kryteria encyklopedyczności piłkarzy mają charakter zalecenia. W sytuacjach granicznych, których nie ujęto w zaleceniach, hasło spełniające pozostałe wymogi edycyjne nie powinno być usuwane od razu, lecz przedyskutowane w ramach odpowiednich procedur.

Zobacz też

Pomocne linki