Przejdź do zawartości

Wikipedia:Macierz wikiprojektów

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Wikipedia:Macierz)

Macierz wikiprojektówstruktura macierzowa przedstawiająca organizację pracy w wikiprojektach. Ukazuje, jakie zadania są wybierane przez większość wikiprojektów i jakie metody ich realizacji są skuteczne. Ma też zasugerować tworzącym nowe wikiprojekty, które zadania można realizować od razu, a które są właściwe rozwiniętym wikiprojektom.

Kilka uwag

[edytuj | edytuj kod]
  • Jeśli tworzysz nowy wikiprojekt, pamiętaj, że duża liczba zadań, których się podejmiesz, nie zapewni mu sukcesu.
  • Czasem charakter wikiprojektu narzuca specyficzne ramy, które z góry wykluczają sens sięgania po niektóre praktyki.
  • Odradzamy tworzenia nowych podstron wikiprojektom, które nie mają przynajmniej kilku aktywnych uczestników. Inaczej zmiany na nich pozostają niezauważone i nie będą spełniały swojego zadania.
  • Jeżeli w twoim projekcie wpadliście na jakiś fajny pomysł → podziel się wiedzą, dodaj informację tutaj.

Ogólne

[edytuj | edytuj kod]
Cele

Dobrze jest ustalić cele dla danego wikiprojektu. Wśród nich można wyróżnić cele główne oraz doraźne, wymagające pilnej realizacji. Dobre sformułowanie celów jest wizytówką wikiprojektu, ponadto uczestnicy wiedzą, czym konkretnie mają się zająć.

Portale

Utworzenie i opieka nad portalem z dziedziny związanej z wikiprojektem, aktualizacja portalu, zobacz → Portal. Tak, jak określenie celów, portal także jest wizytówką wikiprojektu.

Działa specjalny → wikiprojekt Portale.

Tablica ogłoszeń

Wikiprojekt (jego wybrana strona) jest miejscem na ogłoszenia ważnych spraw przez jego członków, dotyczących danej tematyki. Wystarczy osobna sekcja na głównej stronie wikiprojektu.

Dotyczące artykułów

[edytuj | edytuj kod]
Koordynacja

Tworzenie bazy przydatnych narzędzi, linków zewnętrznych, wskazówek pomocnych przy tworzeniu, rozbudowywaniu haseł. Przykład → jak to robi wikiprojekt Botanika.

Propozycje tematów

Baza haseł do utworzenia, rozwijana w ramach Wikipedia:Propozycje tematów. Dobrze jest tworzyć bazę czerwonych linków na osobnej podstronie i podpiąć ją zarówno w wikiprojekcie, jak i na stronie Propozycje tematów. Aby nie było zbędnego rozdrobnienia, można do istniejącej podstrony dodać własną sekcję.

Ponieważ każdy może dodawać propozycje, warto taką podstronę mieć w obserwowanych i weryfikować ją, czy nie pojawiają się na niej jakieś głupoty. Nowe zgłoszenia pojawiają się także na specjalnej stronie: Wikipedia:Propozycje tematów/Nowe (warto dodać obie do obserwowanych) a można poszukać całych "bloków" tematycznych na stronach w kategorii Kategoria:Najbardziej potrzebne strony, jak również w niektórych hasłach z listami czerwonych linków, szablonach nawigacyjnych (także zamieszczanych w hasłach) itd.

Jeżeli wikiprojekt zajmuje się opieką nad portalem, najłatwiejsze do utworzenia hasła można zamieścić też w portalu (podpinając wprost swoją podstronę PT, a nie tworząc drugiej bazy).

Można też wewnątrz projektu robić akcje specjalne na DNA.

Obserwowanie treści

Sprawdzanie zmian w artykułach w tematyce, jaką zajmuje się dany wikiprojekt. Zalecane jest użycie Cat Scana. Przykład → jak to robią wikiprojekty matematyczny i botaniczny.

W przypadku mniejszych wikiprojektów, gdzie haseł do pilnowania jest niewiele, można dodać wszystkie do obserwowanych.

Kategoryzacja

A raczej rekategoryzacja artykułów, czyli dostosowanie kategorii do zawartości (przez tworzenie potrzebnych i usuwanie zbędnych kategorii, a także przenosiny artykułów do właściwszych kategorii). Przykład → jak to robi wikiprojekt Chemia.

Działa specjalny → wikiprojekt Kategoryzacja.

Kwestie sporne

Rozwiązywanie kwestii spornych na stronach dyskusji wikiprojektu (zalecane dla nowych wikiprojektów) lub specjalnie powołanych do tego stronach (właściwe dużym wikiprojektom, w których dyskusje trzeba dzielić na mniejsze stoliki).

Standardy

Opracowywanie standardów dla podobnych artykułów, także tworzenie infoboksów, zaleceń edycyjnych, nawigacji…

Jakość

Dyskusja i poprawianie jakości haseł, także w celu zgłoszenia ich do DA i Anm. Dobrym przedsionkiem jest → warsztat PANDA.

Wikiprojekt Botanika wprowadził system oceny haseł oraz prowadzi stronę służącą do koordynacji przeglądu jakości. Warto stworzyć odpowiednią listę artykułów z dziedziny danego wikiprojektu zawierającą artykuły do poszerzenia/polepszenia/weryfikacji.

Działa specjalny → wikiprojekt Ocena i poprawa jakości.

Źródła

Wyszukiwanie haseł bez źródeł i weryfikowanie treści.

Działa specjalny → wikiprojekt Weryfikowalność i Neutralność.

Błędy

Udział w akcji poprawiania błędów, zgłaszanych na stronie Wikipedia:Zgłoś błąd w artykule.

Statystyka

Monitorowanie i notowanie wzrostu liczby haseł i kategorii. Przykład → jak to robi wikiprojekt Hinduizm.

Interwiki

Dodawanie i poprawianie interwiki.

Kanon

Warto stworzyć listę ważnych artykułów dla danej dziedziny, które z racji swej wagi powinny uzyskać status dobrego lub medalowego artykułu. Przykład → jak to robi wikiprojekt Racibórz.

Dotyczące społeczności

[edytuj | edytuj kod]
Kontakty

Wikiprojekt jest miejscem, w którym zbiera się kontakty do osób, z którymi współpracujemy, gdy trzeba rozwiązać dany problem. Dobrym pomysłem jest, szczególnie gdy wpisanych jest więcej osób do projektu, czy gdy uczestnicy specjalizują się w węższej tematyce, wymienienie się w tabelce mailami, czy komunikatorami, np. gg.

Nowicjusze

Wychwytywanie w zmianach w OZ danej kategorii, kto się pojawia nowy, aby przyciągnąć go do wikiprojektu, oraz zapraszanie do wikiprojektu (zalecane tych, którzy działają, ale i tych, którzy w babelkach taką gotowość deklarują). Zobacz też → Komitet powitalny. W przypadku deklaracji w babelkach warto zwracać uwagę, czy użytkownik jest w ogóle aktywny. Czasami na stronach dyskusji użytkowników piętrzą się zaproszenia do wikiprojektów, mimo, że nie są oni aktywni od lat. Dla osób działających w danej tematyce lepsze będzie spersonalizowane witanie niż szablonowe. Wyszukiwać nowicjuszy można przy użyciu CatScana – tak jak przy pilnowaniu treści.

Aktywność

Sprawdzanie i oznaczanie aktywności uczestników wikiprojektu, tak aby np. nowicjusze wiedzieli, z kim się skontaktować w projekcie. Przykład → jak to robi wikiprojekt Chemia.

Najlepiej przyjąć jeden standard dla wszystkich projektów. Proponowany to użycie szablonu {{Uczestnik wikiprojektu}}. Status nieaktywnego można przyjąć na ok. 3 miesięcy bez edycji (w zadaniach wikiprojektu) a mało aktywnego, przy sporadycznych edycjach. Dzięki temu nie trzeba nieaktywnych "wycinać", co jest mniej eleganckie i może zrażać ludzi do brania udziału w projekcie.

Odznaczenia dla wikipedystów

Można wprowadzić odpowiednie (charakterystyczne) dla danego wikiprojektu odznaczenie przyznawane osobom zasłużonym dla rozwoju haseł z konkretnej dziedziny.

Aktywność na zewnątrz wikiprojektu

[edytuj | edytuj kod]
Poczekalnia

Aktywny udział w sprawdzaniu nowych haseł, których jakość lub encyklopedyczność jest wątpliwa i jest przedmiotem dyskusji nad usunięciem w Poczekalni.

Czywiesz

Udział w akcji sprawdzania jakości artykułów zgłaszanych do rubryki {{Czy wiesz}} na stronie głównej Wikipedii. Te artykuły można także wrzucać do analogicznych rubryk w portalach.