Skrót: WP:PANDA

Wikipedia:Warsztat PANDA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PANDA

Przygotowywanie Artykułów do Nominacji do tytułu Dobrego Artykułu (lub nawet medalu)

Zadaniem Pandy jest wskazywanie, ocenianie i poprawianie artykułów wyróżniających się jakością do poziomu spełniającego wymagania do nominacji do wyróżnienia (medalu lub DA). Można tu też zgłaszać do naprawy artykuły już wyróżnione, które z różnych powodów nie spełniają standardów dla wyróżnień.

Wybór artykułów

Zamieszczamy tutaj artykuły:

 1. które mogą po poprawkach (rozbudowie) zostać nominowane do wyróżnienia,
 2. które zostały już wyróżnione, jednak nie spełniają standardów swojego wyróżnienia, np.:
Zobacz też
Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Instrukcja obsługi

 1. Wstaw na stronę artykułu szablon {{PANDA}};
 2. Dodaj sekcję == [[Nazwa artykułu]] ==
  możesz prosić o pomoc we wszystkich sprawach dotyczących poprawy artykułu;
  jeśli artykuł nie otrzymał jeszcze wyróżnienia, możesz tu zasięgnąć porady, czy zgłosić go po medal, czy po DA;
  jeśli artykuł nie spełnia standardów wyróżnienia, które już otrzymał, tuż pod nagłówkiem nowej podsekcji wstaw * [[Wikiprojekt:Odpowiedni wikiprojekt, w którym można uzyskać pomoc przy poprawie artykułu]].
 3. Jeśli artykuł jest gotowy do nominacji (albo odebrania wyróżnienia) albo jeśli ostatni wpis w dyskusji pojawił się ponad 4 tygodnie temu, usuń go z warsztatu, a dyskusję przenieś na stronę dyskusji omawianego artykułu.
 4. Usuń ze strony artykułu szablon {{PANDA}}.

Alice in Chains[edytuj]

Artykuł trzykrotnie pretendował do wyróżnienia, jednak za każdym razem pojawiały się zastrzeżenia i uwagi. W ostatnich kilku miesiącach, został gruntownie poprawiony i skrócony, łącznie z uwzględnieniem wcześniejszych uwag, które pojawiały się w dyskusji. W mojej ocenie wyczerpuje temat. Jeśli ktoś ma wolną chwilkę, to wszelka pomoc, uwagi bądź też poprawki mile widziane. Mike89 (dyskusja) 15:47, 14 lut 2017 (CET)

Sprawdzę artykuł. Ale już teraz napiszę - zbędne linkowanie dat. Czytałem go już w ubiegłym roku, myślę że poprawki i treść dodana będzie tylko na plus. Jeśli nie będzie więskzych uwag, można go od razu wstawić do DA. Mogę to zrobić, po przeczytaniu, jeśli nie masz nic przeciw. Stanko (dyskusja) 16:06, 14 lut 2017 (CET)
Jeżeli nie pojawią się żadne większe zastrzeżenia i artykuł będzie spełniał wymogi do ubiegania się o wyróżnienie, to nie ma sprawy. Mike89 (dyskusja) 17:22, 14 lut 2017 (CET)
Wygląda na to, że artykuł spokojnie mógłby DA dostać. Dajmy mu tu jeszcze troche czasu (tydzień? dwa?), jak nikt nic więcej nie napisze to zgłaszaj (chyba że nie chcesz, to ja to zrobię). Stanko (dyskusja) 12:07, 16 lut 2017 (CET)
Damy mu jeszcze trochę czasu, niech będą dwa tygodnie. Jeżeli nie będzie zastrzeżeń, to zgłoszę do DA. Mike89 (dyskusja) 12:27, 16 lut 2017 (CET)
Oczywiście. Daj mi znać proszę jak będziesz już przenosił (wystarczy zwykły ping), nie mam w obserwowanych wszystkiego, a nie chciałbym aby mi to uciekło. Stanko (dyskusja) 18:15, 16 lut 2017 (CET)

Atmosfera Plutona[edytuj]

Duży artykuł tłumaczony z j. angielskiego. W mojej ocenie praktycznie wyczerpuje temat, podając aktualny stan wiedzy a także rys historyczny badań. Problemem jest ogromna ilość źródeł, których nie byłem wstanie (czasowo i wytrzymałościowo) zweryfikować co do sztuki. Przeczytałem wszystko co cytowane było >= 3 razy, jeśli ktoś ma wolną chwilę i dostęp do bibliotek elektronicznych to zachęcam do weryfikacji tych pojedynczych przypisów. Jatentaki (dyskusja) 11:58, 12 lut 2017 (CET)

Radom (Illinois)[edytuj]

Opis amerykańskiej małej miejscowości. Myślę, że po uzupełnieniu paru informacji artykuł nadałby się na wyróżnienie. Anonim WX (dyskusja) 22:46, 11 lut 2017 (CET)

 • Są bardzo duże możliwości poprawy w warstwie językowej. Gżdacz (dyskusja) 23:59, 11 lut 2017 (CET)
  • tak, ten punkt pozostawia jeszcze do życzenia...
 • Merytorycznie niespójna jest geneza mieszkańców. Jeśli w większości pochodzili z okolic Radmia, to byli poddanym cara w zaborze rosyjskim (była tam nawet gubernia radomska). To się nie zgadza z informcją, że pierwsi mieszkańcy to byli w większości weterani z wojny francusko-pruskiej, wypędzeni z Prus prześladowaniami Bismarcka wobec Polaków. Gżdacz (dyskusja) 23:59, 11 lut 2017 (CET)
  • Merytorycznie wszystko się jednak zgadza się. Część osiedlonych już Polaków w USA Turczyn ściągnął do Radomia. Anonim WX (dyskusja) 20:38, 13 lut 2017 (CET)
   • No to trzeba to tak opisać, żeby nie było wątpliwości. Czytelnika nie wypada zostawić samego z taką sprzecznością. Gżdacz (dyskusja) 21:15, 13 lut 2017 (CET)
 • Wiele sekcji bez jednego choćby przypisu. Gżdacz (dyskusja) 23:59, 11 lut 2017 (CET)

Serpiny[edytuj]

Tłumaczenie FA z en.wiki en:Serpin. Tekst był trudny, imo średnio mi wyszło. Mpn (dyskusja) 09:52, 28 sty 2017 (CET)

 • Nadciśnienie, Zakrzepica i Hormony to disambigi. Gżdacz (dyskusja) 11:01, 28 sty 2017 (CET)
  popr Mpn (dyskusja) 11:57, 28 sty 2017 (CET)
  Zakrzepica nadal tam jest. A jeśli powinna być, bo w tym miejscu należy wspomnieć wszystkie jej postacie zbiorczo, to może to nie powinien być disambig? Gżdacz (dyskusja) 13:16, 29 sty 2017 (CET)
  racja, wywaliłem link. Imo to nie powinien być disambig. To, gdzie ci krzepnie w żyłach, ma duże znaczenie klinicznie, ale generalnie krzepnie ci w podobny sposób Mpn (dyskusja) 20:57, 29 sty 2017 (CET)
  Mam nadzieję, że mi nie krzepnie. Gżdacz (dyskusja) 17:04, 12 lut 2017 (CET)
 • W tabelce kawałki po angielsku „and cathepsins K, L and S.[117][118]”, „Deficiency in ponies is associated with hoof wall separation disease[138]”--WTM (dyskusja) 10:39, 29 sty 2017 (CET)
  popr Mpn (dyskusja) 12:52, 29 sty 2017 (CET)

Xfce[edytuj]

Wydaje mi się, że jakby dodać trochę pasujących ilustracji, artykuł by się nadawał. Coś jeszcze do poprawy? M4sk1n (dyskusja) 09:42, 28 lis 2016 (CET)

 • Do poprawy przypisy. W wielu sekcjach ich nie ma, często źródłem są informacje samego projektu, a powinny to być źródła niezależne. Gżdacz (dyskusja) 09:56, 28 lis 2016 (CET)

Kryzys polityczny w Wybrzeżu Kości Słoniowej (2010-2011)[edytuj]

Artykuł medalowy z marca 2012. Dotyczy wydarzenia wówczas dość świeżego i kończy się zapowiedziami procesów ( Początek jego procesu został wyznaczony na 18 czerwca 2012). Mamy rok 2016 i artykuł medalowy ma bardzo nieaktualną treść. Przydałoby się choćby pokrótce napisać o skutkach postępowań procesowych. Główny autor @Omega933 bardzo rzadko edytuje. Kenraiz (dyskusja) 01:59, 16 paź 2016 (CEST)

Żyrafa[edytuj]

Są cztery gatunki żyraf. Czy ten artykuł jest o jednym z nich, czy o rodzaju?Xx236 (dyskusja) 08:48, 13 wrz 2016 (CEST)

Byłoby łatwiej, gdybyśmy rozmawiali w 1 m-cu. Obecnie ani o rodzaju (obejmujących gatunki wymarłe), ani o 1 z nich, tylko o tych 4 jako o 1 gatunku. Mpn (dyskusja) 18:13, 13 wrz 2016 (CEST)

Impact Grand Championship[edytuj]

Proszę o sprawdzenie mojego artykułu, chciałbym go nominować do Dobrego Artykułu. Zapewne potzrebuje jeszcze pracy, zwłaszcza nad stroną językową. Nowy15 (dyskusja) 15:29, 5 paź 2016 (CEST)

@Nowy15: "Powstanie mistrzostwa ogłoszono" trochę dziwnie brzmi. Może lepiej "13 sierpnia 2016 poinformowano o rozpoczęciu nowych mistrzostw..." Podobieństwo do UFC jest wskazane - dobrze byłoby podać krótko, czym się różnią. Sekcja "Posiadanie" na razie wygląda na dubel sekcji "Posiadacze pasa". Na razie łatwo policzyć, kto ile dni miał pas :p Poza tym nieco krótki ten artykuł. W sekcji "Historia tytułu" najpierw by trzeba wskazać, o który rok chodzi. Niby wynika to ze wstępu, ale w takiej sekcji najlepiej podać datę roczną. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:10, 30 sty 2017 (CET)

@Hedger z Castleton Każde hasło związane z wrestlingiem piszę zgodnie ze standardami przyjętymi na angielskiej Wikipedii, stąd taka forma napisanego przeze mnie artykułu i innych w tej kategorii np. (TNA King of the Mountain Championship i TNA Knockouts Tag Team Championship). Wiem, że muszę wiele rzeczy zmienić w tych hasłach. W toku dyskusji z innymi redaktorami zauważyłem błędy, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Oto moje przymyślenia na ten temat:

 • Zdanie "Powstanie mistrzostwa ogłoszono" zamienię w ten sposób: "Billy Corgan ogłosił powstanie mistrzostwa 13 sierpnia 2016 roku podczas nagrań do kolejnego odcinka programu Impact Wrestling, który został wyemitowany 8 września. Tego dnia przedstawił oficjalnie pas Impact Grand, oznajmiając zarazem usunięcie TNA King of the Mountain Championship."
 • Postąpię za radą Gżdacza, informację o UFC przeniosę do trzeciego akapitu. Przede wszystkim jednak przeanalizuję podobieństwa i różnice między walkami w UFC a TNA (takowe istnieją).
 • Jestem początkującym tłumaczem, dlatego w tekście występuje dużo kalek językowych: "promować", "unifikować, "dezaktywować" - to muszę zamienić.
 • Rok 2016 w rozdziale o Historii tytułu oczywiście dodam, to moje przeoczenie.
 • Gdy pisałem hasło zamierzałem nie tworzyć tabelek do podrozdziału o Turnieju, lecz liczne powtórzenia słów runda, tura, jak i sporo danych liczbowych zmusiły mnie do tego. Hasło ma mniej tekstu, ale zyskało na przejrzystości(chyba).
 • Z biegiem czasu sekcję "Posiadanie" i tak będę musiał dodać, ale na razie mogę ją przenieść do brudnopisu i tam uzupełniać.
 • Postanowiłem, że dodam sekcje "Krytyka" - niektórzy znawcy tematu nie mieli pozytywnego zdania o tym tytule, również tak jak proponował Gżdacz napiszę o obronach tytułu (nie wiem jeszcze w jaki sposób, ale powoli do tego dojdę).
 • Moją ostatnią uwagą jest to, że nie każdy opiniujący hasła o wrestlingu do końca wie, o co tak naprawdę w nim chodzi. To jest sport specyficzny, nie dający się porównać do typowych zawodów sportowych np. rozgrywek piłkarskich czy bokserskich.

Na początek proszę o odniesienie się do tego, co napisałem. Jeśli będziesz miał inne uwagi odniosę się do nich, a jeśli będzie w porządku, przystąpię do pracy i po jej zakończeniu zgłoszę się ponownie. Nowy15 (dyskusja) 15:24, 30 sty 2017 (CET)

Powtarzam swój wpis z dyskusji autora:

 1. Jest poważny problem regularnej dezaktualizacji artykułu - praktycznie po każdej zmianie posiadacza. Aby temu zaradzić, wiele artykułów o imprezach sportowych na Wikipedii jest organizowana w artykuły o poszczególnych sezonach. Wpisz sobie w wyszukiwarkę artykułów "Puchar świata" i natychmiast zobaczysz wiele przykładów. To lepsze rozwiązanie niż jeden zbiorczy, bo każdy sezon po zakończeniu w zasadzie można opisać do końca i uznać za zamknięty, a poważne późniejsze zmiany będą rzadkie (jakieś późno odkryte kwestie dopingowe, etc.). Możesz też popatrzeć, jak się organizuje opis niesezonowego boksu zawodowego. Jest syntetyczna lista mistrzów świata i opisy poszczególnych walk w osobnych artach. Ten schemat by można powielić w wrestlingu. Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 2. Jeśli chodzi o wyczerpanie tematu, to wiele tutaj brak. Jest kompletny opis początkowego turnieju, ale o kolejnych zmianach posiadacza pasa mówi wyłącznie tabelka z liczbą dni posiadania. Trudno uznać, że te kolejne walki były gorsze i nie zasługują na odrębne opisy. Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 3. Niezręczne jest rozpoczynanie opisu regulaminu stwierdzeniem, że jest podobny jak w UFC. To może być ew. ostatnie zdanie opisu, ale nie pierwsze. Zresztą to chyba bardzo mylące. Opis UFC informuje, że u nich walczy się w oktogonie - a tu chyba nie (zdjęcie Arona Rexa w zwykłym ringu). W UFC nagminny jest nokaut - a tu w regułach opisanych w arcie jest tylko pinfall albo poddanie. W UFC są kategorie wagowe - a tu? Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 4. Do kompletnego opisu potrzebna jest informacja, kto i jak wyłania pretendenta, z którym musi walczyć posiadacz pasa. Wypadałoby też informować o obronach w których mistrz pas zachował (choćby tylko ich liczba), a nie tylko o tym, że posiadacz się zmienił. Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 5. Pozycja na liście numerowanej