Skrót: WP:PANDA

Wikipedia:Warsztat PANDA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warsztat PANDA

Przygotowywanie Artykułów do Nominacji do tytułu Dobrego Artykułu (lub nawet medalu)

Zadaniem Pandy jest wskazywanie, ocenianie i poprawianie artykułów wyróżniających się jakością do poziomu spełniającego wymagania do nominacji do wyróżnienia (medalu lub DA). Można tu też zgłaszać do naprawy artykuły już wyróżnione, które z różnych powodów nie spełniają standardów dla wyróżnień.

Wybór artykułów

Zamieszczamy tutaj artykuły:

 1. które mogą po poprawkach (rozbudowie) zostać nominowane do wyróżnienia,
 2. które zostały już wyróżnione, jednak nie spełniają standardów swojego wyróżnienia, np.:
Zobacz też
Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Instrukcja obsługi

 1. Wstaw na stronę artykułu szablon {{PANDA}};
 2. Dodaj sekcję == [[Nazwa artykułu]] ==
  możesz prosić o pomoc we wszystkich sprawach dotyczących poprawy artykułu;
  jeśli artykuł nie otrzymał jeszcze wyróżnienia, możesz tu zasięgnąć porady, czy zgłosić go po medal, czy po DA;
  jeśli artykuł nie spełnia standardów wyróżnienia, które już otrzymał, tuż pod nagłówkiem nowej podsekcji wstaw * [[Wikiprojekt:Odpowiedni wikiprojekt, w którym można uzyskać pomoc przy poprawie artykułu]].
 3. Jeśli artykuł jest gotowy do nominacji (albo odebrania wyróżnienia) albo jeśli ostatni wpis w dyskusji pojawił się ponad 4 tygodnie temu, usuń go z warsztatu, a dyskusję przenieś na stronę dyskusji omawianego artykułu.
 4. Usuń ze strony artykułu szablon {{PANDA}}.

Ring (film 1927)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł o kolejnym filmie w reżyserii Alfreda Hitchcocka, uznawanym współcześnie za jeden z ważniejszych w niemej twórczości filmowca. Hasło opisane szczegółowo, uwzględniające każdy aspekt pracy nad realizacją filmu. Artykuł opracowany w głównej mierze przy pomocy dostępnych materiałów książkowych. Mike89 (dyskusja) 17:00, 12 maj 2019 (CET)

Faraon (film)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł o jednym z najgłośniejszych filmów Jerzego Kawalerowicza. Celuję w DA, lecz najpierw chciałbym zasięgnąć opinii na temat ewentualnej nominacji. @Gdarin, @Hedger z Castleton, @Kpjas, @Magalia, co sądzicie? Ironupiwada (dyskusja) 09:03, 12 maj 2019 (CEST)

Jest ok, choć trochę syntetycznie. Jezioro Kirsajty niepotrzebnie dwukrotnie wzmiankowane jest w sekcji Produkcja. Kenraiz (dyskusja) 09:51, 12 maj 2019 (CEST)
T Poprawione Ironupiwada (dyskusja) 09:55, 12 maj 2019 (CEST)
jest nieźle. Trochę drobnych niuansów stylistycznych wygładzi się w trakcie.
Może coś się znajdzie o znaczeniu w całej historii polskiej kinematografii ? Może więcej porównań z innymi zagranicznymi historycznymi „superprodukcjami” ? Ale czy to nie punkty do zrobienia przy starcie na medal ? Kpjas φ 11:17, 12 maj 2019 (CEST)
@Kpjas Zarysowałem sekcję "Znaczenie", postaram się znaleźć jeszcze jakieś dodatkowe źródła. Ironupiwada (dyskusja) 10:35, 16 maj 2019 (CEST)
"Niemniej jednak film Kawalerowicza poczytywano głównie jako polemikę artystyczną z tradycyjnym amerykańskim kinem peplum". Link prowadzi do peplos, gdzie dopiero w sekcji Peplos#Peplum jest mowa o terminie filmowym. Można dać link do sekcji, ale można by też zrobić o samym terminie osobny artykuł, skoro nim operowano. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:56, 13 maj 2019 (CEST)
Dałem na razie link do sekcji. Ironupiwada (dyskusja) 11:06, 13 maj 2019 (CEST)

John Cale[edytuj | edytuj kod]

Hasło o walijskim muzyku, wyróżnione DA w 2008 roku. Opis biografii kończy się na 2007 roku. Do przejrzenia styl (już we wstępie mamy: medialność w głównych nurtach kultury masowej raczej nie była mu dana). Mało przypisów. Gdarin dyskusja 20:07, 24 kwi 2019 (CEST)

Dyskografia powinna zostać wydzielona do osobnego artykułu. Eurohunter (dyskusja) 11:39, 25 kwi 2019 (CEST)

Uładzimir Andrejczanka[edytuj | edytuj kod]

Hasło o białoruskim polityku, wyróżnione DA w 2014, którego głównym autorem jest @Tomasz Bladyniec. Jeśli ma utrzymać wyróżnienie trzeba dokładniej opisać jego działalność parlamentarną. Nie wszystkie nagrody i odznaczenia są uźródłowione. Gdarin dyskusja 19:50, 24 kwi 2019 (CEST)

Choi Seong-hun[edytuj | edytuj kod]

Biogram południowokoreańskiego e-sportowca, wyróżniony DA w 2014, którego głównym autorem jest @Airwolf. Potrzebna aktualizacja, podmiana martwych linków zewn., uzupełnienie przypisów: zdanie Nie zdołał jednak ani razu zająć wysokiego miejsca w 2012 Global StarCraft II League, nie zakwalifikował się również do mistrzostw świata w 2012 roku (2012 Battle.net World Championship). oraz sekcja "Najważniejsze osiągnięcia". Gdarin dyskusja 16:04, 24 kwi 2019 (CEST)

Niewiele to wnosi, ale martwe linki już poprawione. Szoltys [Re: ] 17:42, 24 kwi 2019 (CEST)
 • Obejrzałem daty dostępu do źródeł i najwyraźniej to stan biografii sprzed 6 lat, z 2013. To znaczy, że trzeba jako minimum opisać kolejnych 6 lat. Gżdacz (dyskusja) 18:45, 24 kwi 2019 (CEST)
 • Przyjrzę się temu hasłu po niedzieli. Jego aktualizacja nie powinna być szczególnie trudna, bo po 2014 roku u Polta niewiele się działo. Odbębnił służbę wojskową, to może kogoś ciekawić. :) (air)Wolf {D} 01:21, 25 kwi 2019 (CEST)
  • Koreańska wersja podaje jakieś osiągnięcia (do 2016, może to wtedy poszedł w kamasze). Gdarin dyskusja 10:49, 25 kwi 2019 (CEST)

Greta Garbo[edytuj | edytuj kod]

Artykuł poświęcony jednej z najwybitniejszych aktorek w historii kinematografii. Hasło opracowane w głównej mierze na podstawie dostępnych materiałów książkowych oraz rzetelnych źródłach internetowych. W małym stopniu artykuł tłumaczony był z angielskiej Wiki. Mike89 (dyskusja) 15:10, 23 kwi 2019 (CET)

Literatura albańska[edytuj | edytuj kod]

Hasło niespełna rok temu eksponowane w Czywieszu, dzisiaj uzupełnione o to, co zawarto w Dziejach literatur europejskich. Proszę o sprawdzenie artykułu pod kątem zgłoszenia do DA. Żyrafał (Dyskusja) 23:56, 15 kwi 2019 (CEST)

Kask rowerowy[edytuj | edytuj kod]

Świeżo rozbudowany artykuł. Podstawowe, ale istotne dla nas wszystkich zagadnienie. Czy nadaje się do DA? Tom Ja (dyskusja) 15:43, 13 lut 2019 (CET)

@Tom Ja Artykuł wygląda dobrze, choć niepokoi trochę rozłożenie akcentów/wagi różnych opinii. Artykuł napisany jest tak, jakby miał zdyskredytować jazdę w kaskach. Po argumentach z zakresu bezpieczeństwa następuje seria opinii negatywnych, czasem wyglądających dość karkołomnie (np. zwiększanie skłonności do ryzykownych zachowań – sprzecznych z wynikami badań podanych wyżej). Podobnie można napisać artykuł o pasach bezpieczeństwa, stosowaniu czujników czadu w mieszkaniach czy szczepionek – zrównując wagę argumentów za i przeciw oraz wymieniając argumenty przeciw w formie odpowiedzi na korzyści – tj. dając im ostatnie słowo w debacie, uzyskuje się bardzo krzywy obraz rzeczywistości, czyli cos co określa się mianem postprawdy albo realizację idiotyzmu twierdzącego, że "prawda leży pośrodku" (prawda leży tam gdzie leży). Kenraiz (dyskusja) 17:22, 6 mar 2019 (CET)

Ida (film)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł na dość kontrowersyjny temat, ostatnimi czasy poddany sporej rozbudowie. Może uda się go podciągnąć do DA, jednak mile widziane byłyby uwagi dotyczące stylu oraz ewentualnych braków merytorycznych. Ironupiwada (dyskusja) 22:22, 31 sty 2019 (CET)

Napisałbym od nowa sekcję nt. fabuły. W mojej ocenie obcnie pomija ona lub przeinacza najważniejsze fakty. Nie jest do końca jasne, po co obie kobiety wybierają się w podróż, brakuje choćby skrótowej charakterystyki postaci, informacji o ich wzajemnych relacjach. Odkrycie prawdy o losach rodziny Lebensteinów to kulminacyjny moment filmu, tu informacja rzucona mimochodem. Można by jeszcze dalej wymieniać.Dreamcatcher25 (dyskusja) 11:51, 5 lut 2019 (CET)
@Dreamcatcher25 Napisałem sekcję Fabuła na nowo, niestety na podstawie źródła pierwotnego, ale będę szukał dodatkowych przypisów do tejże sekcji. Ironupiwada (dyskusja) 16:06, 8 lut 2019 (CET)
@Ironupiwada Właśnie o zmiany w takim kierunku mi chodziło. Wydaje mi się tylko, że część szczegółów wymaga dodatkowej weryfikacji. Na przykład o ile pamiętam, Wanda miała syna - nie córkę. Skiba miał go zabić, gdyż był obrzezany, natomiast oszczędził Idę, gdyż jej żydowskie pochodzenie można było skutecznie ukryć. Jest jeszcze kilka takich niepewnych informacji. Mam ten film nagrany, więc sprawdzę dodatkowo po powrocie z ferii.Dreamcatcher25 (dyskusja) 21:06, 8 lut 2019 (CET)
Tabela nagród powinna być wyrównana do lewej z pominięciem ostatniej rubryki. "nagroda" i "nominacja" wielką literą w tabeli. Brak nagłówków w rubrykach tabeli. Eurohunter (dyskusja) 09:38, 12 maj 2019 (CEST)
Zrobione Ironupiwada (dyskusja) 09:56, 12 maj 2019 (CEST)
Dodam, zbędne pogrubienie. Eurohunter (dyskusja) 14:44, 13 maj 2019 (CEST)
T Poprawione Ironupiwada (dyskusja) 13:49, 14 maj 2019 (CEST)