Skrót: WP:PANDA

Wikipedia:Warsztat PANDA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warsztat PANDA

Przygotowywanie Artykułów do Nominacji do tytułu Dobrego Artykułu (lub nawet medalu)

Zadaniem Pandy jest wskazywanie, ocenianie i poprawianie artykułów wyróżniających się jakością do poziomu spełniającego wymagania do nominacji do wyróżnienia (medalu lub DA). Można tu też zgłaszać do naprawy artykuły już wyróżnione, które z różnych powodów nie spełniają standardów dla wyróżnień.

Wybór artykułów

Zamieszczamy tutaj artykuły:

 1. które mogą po poprawkach (rozbudowie) zostać nominowane do wyróżnienia,
 2. które zostały już wyróżnione, jednak nie spełniają standardów swojego wyróżnienia, np.:
Zobacz też
Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Instrukcja obsługi

 1. Wstaw na stronę artykułu szablon {{PANDA}};
 2. Dodaj sekcję == [[Nazwa artykułu]] ==
  możesz prosić o pomoc we wszystkich sprawach dotyczących poprawy artykułu;
  jeśli artykuł nie otrzymał jeszcze wyróżnienia, możesz tu zasięgnąć porady, czy zgłosić go po medal, czy po DA;
  jeśli artykuł nie spełnia standardów wyróżnienia, które już otrzymał, tuż pod nagłówkiem nowej podsekcji wstaw * [[Wikiprojekt:Odpowiedni wikiprojekt, w którym można uzyskać pomoc przy poprawie artykułu]].
 3. Jeśli artykuł jest gotowy do nominacji (albo odebrania wyróżnienia) albo jeśli ostatni wpis w dyskusji pojawił się ponad 4 tygodnie temu, usuń go z warsztatu, a dyskusję przenieś na stronę dyskusji omawianego artykułu.
 4. Usuń ze strony artykułu szablon {{PANDA}}.

Szantaż (film 1929)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł opisujący film w reżyserii Alfreda Hitchcocka z 1929, uznawany dziś za pierwszy brytyjski film dźwiękowy w historii. Artykuł opracowany od zera, głównie w oparciu o dostępne materiały książkowe. Uwzględnia on fabułę, proces przygotowań, realizację, muzykę oraz odbiór przez krytyków, współczesne oceny i rekonstrukcję z 2012. Mike89 (dyskusja) 18:10, 10 lis 2019 (CET)

Reimond Manco[edytuj | edytuj kod]

Artykuł odznaczony DA w 2011. Obecnie (raczej zbyt pochopnie) zgłoszony do odebrania odznaczenia. Brakuje kilku przypisów, aktualizacji ostatnich lat i naprawy linków. Da się naprawić. Mimo upływu lat, zasadnicza część artykułu jest solidna. Dyskusję na odebraniem odznaczenia zawieszam do czasu naprawy w PANDA. Jacek555 09:32, 3 lis 2019 (CET)

Celso Borges[edytuj | edytuj kod]

Art odznaczony DA w 2010. został, podobnie jak art o Reimond Manco, nieco zbyt pospiesznie zgłoszony do usunięcia odznaczenia. Brakuje stosunkowo niewiele, by go naprawić. Na czas pobytu w PANDA dyskusję nad usunięciem zawieszam. Jacek555 09:32, 3 lis 2019 (CET)

no nie tak znowu mało, wstęp trzeba też rozszerzyć Gdarin dyskusja 19:18, 6 lis 2019 (CET)

Zapomniana melodia[edytuj | edytuj kod]

Artykuł poświęcony najlepszej polskich komedii muzycznej okresu międzywojennego. Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc merytoryczną i językowa przed zgłoszeniem hasła do DA. Nowy15 (dyskusja) 22:59, 2 lis 2019 (CET)

@Nowy15 Pozwoliłem sobie na wprowadzenie drobnych zmian (dodanie ilustracji w fabule, dodanie źródła przy obsadzie, poprawę szablonu przypisu na „cytuj stronę” w dwóch przypadkach i podlinkowania). Ogólnie artykuł bardzo fajny. Jeżeli nie pojawią się zastrzeżenia od innych użytkowników, śmiało można zgłaszać do DA. Mike89 (dyskusja) 09:56, 3 lis 2019 (CEST)

Możesz zgłaszać, nie zgodziłbym się jeno z komedia, stanowiąca rzadkość w kinematografii polskiej końca lat 30. XX wieku, przecież było sporo komedii kręconych w tym czasie. Gdarin dyskusja 19:15, 6 lis 2019 (CET)
@Gdarin Trochę przesadziłem z tym zdaniem. Armatys napisał tak: "Był to sezon 1938/39, w którym komedia filmowa znów - jak na początku lat trzydziestych - stała się rzadkością. Oczywiście, w małych kinach, a w okresie kanikuły także większych, eksploatowano dorobek kilku ostatnich sezonów, ale nowe premiery komediowe odbyły się tylko trzy: w październiku "Paweł i Gaweł" Krawicza z Dymszą i Bodo, w listopadzie - właśnie Zapomniana melodia i wreszcie w kwietniu Włóczęgi Waszyńskiego z Tońkiem i Szczepciem. Na 21 filmów pozostałych składały się dramaty sensacyjne lub obyczajowe, zrealizowane w oparciu o najbardziej poczytne utwory literackie". Usunę tę część zdania, którą wskazałeś. Znalazłem również informację https://www.radio90.pl/zapomniana-melodia-konkurs-piosenki-filmowej.html, że w Rybniku odbywa się od 2012 roku konkurs piosenki filmowej "Zapomniana Melodia". Gdzie umieścić tę informację? Nie powinno się robić nowego rozdziału dla jednego zdania. Nowy15 (dyskusja) 21:03, 7 lis 2019 (CET)
Dałbym to na koniec sekcji "Piosenki". Gdarin dyskusja 13:49, 9 lis 2019 (CET)
Zrobione Nowy15 (dyskusja) 22:43, 9 lis 2019 (CET)
@Nowy15 W zdaniu >>Pensjonarki które po usłyszeniu o zwolnieniu profesora, udało się pomóc mu w zachowaniu posady.<< czegoś brakuje. Na marginesie, zauważyłam czerwony link do Marka Haltofa, akurat mam w planach napisać jego biogram. GiantBroccoli (dyskusja) 12:58, 10 lis 2019 (CET)
Zrobione Nowy15 (dyskusja) 18:44, 11 lis 2019 (CET)

Róża (film 2011)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł poświęcony jednemu z najgłośniejszych filmów Wojciecha Smarzowskiego. Byłbym wdzięczny za sugestie, co należałoby poprawić przed ewentualną nominacją do DA. @Hedger z Castleton, @Kpjas, @Gdarin, @Magalia? Ironupiwada (dyskusja) 22:49, 27 paź 2019 (CET)

W tytule artykułu jest wzmiankowany tytuł roboczy. Coś więcej w tym temacie? ;) Brak też przypisu. Część z tych międzynarodowych festiwali chyba można zalinkować w tabelce z nagrodami. Hedger z Castleton (dyskusja) 12:20, 28 paź 2019 (CET)
@Hedger z Castleton A, ten tytuł to pozostałość sprzed mojej rozbudowy ;) Na razie usunąłem ów tytuł. Znalazłem i dodałem linki do tych festiwali, o których są hasła w polskojęzycznej Wikipedii. Ironupiwada (dyskusja) 22:08, 28 paź 2019 (CET)
 • Nie wiem jak jest w źródle, ale opis fabuły jest dość skromny, pomija kluczowe wątki: zamordowanie rodziny Tadeusza podczas pacyfikacji Warszawy, wątek rodziny Władków - imigrantów z Wileńszcyzny. Funkcjonariusz UB nie jest byłym AK-owcem, tylko żołnierzem GL/AL. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 23:41, 31 paź 2019 (CET)
  @PawelNorbertStrzelecki Rozbudowałem opis fabuły, usuwając możliwe luki na podstawie lektury filmu. Co do repatriantów – oni byli chyba z Wołynia, nie z Wileńszczyzny? (Zresztą w sekcji Odbiór jest na to źródło). Ironupiwada (dyskusja) 21:50, 4 lis 2019 (CET)
  Dokonałem drobnych zmian redakcyjnych nie zmieniających sensu. Co do repatriantów nie upieram się, ale mam inne uwagi - Tadeusz szukał Róży Kwiatkowskiej, drogę pokazał nie ksiądz ale pastor, pierwotnie z samochodu (nie bojowego) na bagnach zabrał pieniądze, ale nie broń.PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 22:26, 4 lis 2019 (CET)
  @PawelNorbertStrzelecki Po świeżym seansie mam trochę inne spostrzeżenie. Pierwszy przedmiot, jaki znajduje Tadeusz na bagnach, to właśnie karabin wyborowy; dopiero w kolejnym ujęciu zabiera on pieniądze. Za drugim razem, będąc na bagnach, Tadeusz bierze już pistolet Luger. Później snajperka pojawia się dopiero w scenie, gdy Tadeusz broni rodziny Władka przed sowieckimi szabrownikami; wówczas znajduje ona bezpośrednie użycie. Ironupiwada (dyskusja) 22:43, 4 lis 2019 (CET)

NASA[edytuj | edytuj kod]

Hasło wyróżnione DA, ale od lat jedynie sporadycznie aktualizowane (np. Na rok 2013 planowana jest misja orbitera Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN)), liczne akapity bez przypisów. Gdarin dyskusja 18:58, 20 paź 2019 (CEST)

Big Brother (Polska)[edytuj | edytuj kod]

Artykuł został wzbogacony o źródła, znaczące fakty (sekcja „Kontrowersje”). Proszę o pomoc oraz ewentualne wskazówki i sugestie dotyczące dodatkowego uzupełnienia hasła. Serecki (dyskusja) 00:25, 22 sie 2019 (CEST)

Maryla Rodowicz[edytuj | edytuj kod]

Artykuł znacznie uźródłowiłem, dodałem znaczące fakty i wydarzenia z życia artystycznego oraz prywatnego artystki. Proszę o pomoc oraz ewentualne wskazówki i sugestie :) Serecki (dyskusja) 22:35, 15 sie 2019 (CEST)

W dyskusji hasła są martwe linki do poprawy i uzupełnienia --Lukasz2 (dyskusja) 01:07, 24 sie 2019 (CEST)

 • Poprawione Serecki (dyskusja) 17:17, 27 sie 2019 (CEST)
 • Do zdania Wystąpiła również na Festiwalu Piosenki Żołnierskiej w Kołobrzegu potrzebny przypis. Warto rozwinąć wstęp, by już tam były podane najbardziej znane płyty i piosenki artystki. A w samym artykule brakuje mi sekcji "Wizerunek". Gdarin dyskusja 12:18, 29 wrz 2019 (CEST)
Wstęp rozwinąłem o najważniejsze punkty. Za sekcję „Wizerunek” zabiorę sie na dniach. Serecki (dyskusja) 22:26, 30 wrz 2019 (CEST)

Auschwitz-Birkenau[edytuj | edytuj kod]

Artykuł niezwykle związany z historią Polski i Żydów. W hebrajskiej wikipedii jest już odznaczony. Uprzejmie proszę o pomoc w udoskonaleniu artykułu aby i w języku Polskim był chociaż wyróżniony. Rafciu60 (dyskusja) 09:04, 18 lis 2019 (CET)

Hasło jest napisane dość zdawkowo jak na tak ważny temat, a co gorsza są spore braki jeśli chodzi o uźródłowienie. Przypisy powinny potwierdzać wszystkie informacje, a nie tylko niektóre. Gdarin dyskusja 10:46, 18 lis 2019 (CET)