Skrót: WP:PANDA

Wikipedia:Warsztat PANDA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PANDA

Przygotowywanie Artykułów do Nominacji do tytułu Dobrego Artykułu (lub nawet medalu)

Zadaniem Pandy jest wskazywanie, ocenianie i poprawianie artykułów wyróżniających się jakością do poziomu spełniającego wymagania do nominacji do wyróżnienia (medalu lub DA) lub DA. Można tu też zgłaszać do naprawy artykuły już wyróżnione, które z różnych powodów nie spełniają standardów dla wyróżnień.

Wybór artykułów

Zamieszczamy tutaj artykuły:

 1. które mogą po poprawkach (rozbudowie) zostać nominowane do wyróżnienia,
 2. które zostały już wyróżnione, jednak nie spełniają standardów swojego wyróżnienia, np.:
Zobacz też
Wyróżniona zawartość Wikipedii


Koordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Instrukcja obsługi

 1. Wstaw na stronę artykułu szablon {{PANDA}};
 2. Dodaj sekcję == [[Nazwa artykułu]] ==
  możesz prosić o pomoc we wszystkich sprawach dotyczących poprawy artykułu;
  jeśli artykuł nie otrzymał jeszcze wyróżnienia, możesz tu zasięgnąć porady, czy zgłosić go po medal, czy po DA;
  jeśli artykuł nie spełnia standardów wyróżnienia, które już otrzymał, tuż pod nagłówkiem nowej podsekcji wstaw * [[Wikiprojekt:Odpowiedni wikiprojekt, w którym można uzyskać pomoc przy poprawie artykułu]].
 3. Jeśli artykuł jest gotowy do nominacji (albo odebrania wyróżnienia) albo jeśli ostatni wpis w dyskusji pojawił się ponad 4 tygodnie temu, usuń go z warsztatu, a dyskusję przenieś na stronę dyskusji omawianego artykułu.
 4. Usuń ze strony artykułu szablon {{PANDA}}.

Albert Einstein[edytuj kod]

Jeden z pierwszych artykułów na polskojęzycznej Wikipedii, już na początku rozbudowany, jak na "dawną" Wikipedię. Obecnie artykuł jest bardzo dobrze uźródłowiony, posiada 5 uwag, bibliografię i linki zewnętrzne. Według mnie, dobry artykuł. Merc777 Rozmowa, 09:16, 29 wrz 2015 (CEST)

Jeżeli artykuł jest dobrze uźródłowiony nie powinna się w nim znajdować bibliografia. Widzę, że część jest jednak jakoś powiązana, przydałyby się odnośniki. Eurohunter (dyskusja) 10:25, 29 wrz 2015 (CEST)
Biogram naukowca, a najbardziej szczegółowa sekcja opisuje kwestie światopoglądowe. Działalność naukowa skwitowana nieuźródłowioną i krótką listą odkryć. Przy takich proporcjach informacji to zalążek dobrego artykułu encyklopedycznego, albo całkiem niezły tekst do Pudelka lub czegoś podobnego. Kenraiz (dyskusja) 11:07, 29 wrz 2015 (CEST)
Druga część Twojego ostatniego zdania nic nie wnosi. Eurohunter (dyskusja) 14:31, 29 wrz 2015 (CEST)
To tylko z emfazą wytknięta jedna z cech Wikipedii – przerost treści z zakresu kultury popularnej (ludystycznej) nad wiedzą naukową. Kenraiz (dyskusja) 15:49, 29 wrz 2015 (CEST)
 • Sekcje dotycząca kwestii światopoglądowych i filozofii, choć długie, są właściwie zlepkiem cytatów. Trzebaby je przekształcić w normalną analizę jego poglądów (chocby stąd). Tomasz Raburski (dyskusja) 14:59, 29 wrz 2015 (CEST)
 • W roku 2009 nie przyznano ani medalu, ani DA. Od tego czasu w artykule nic specjalnie się nie zmieniło ([1]), a wymagania pewnie wzrosły. Michał Sobkowski dyskusja 15:43, 29 wrz 2015 (CEST)

Ulica Olszowa w Warszawie[edytuj kod]

Artykuł stosunkowo niedawno rozbudowany ze stuba, dotyczy niewielkiej, ale od dawna istniejącej uliczki na warszawskiej Pradze. Może ktoś znajdzie jeszcze jakieś źródła, albo poradzi w sprawach formy. Gżdacz (dyskusja) 23:07, 14 wrz 2015 (CEST)

Prosta[edytuj kod]

Medal z 2007 roku. Tymczasem artykuł ma niewiele przypisy, a większość tak opisanych to uwagi; jest nawet 1 wysoce niepożądany przypis do en-Wiki. Bez poprawy nie spełni kryteriów AnM. Proszę o pomoc uczestników wikiprojektu. --Wiklol (Re:) 00:01, 14 wrz 2015 (CEST)

Pierwszy Kanał Wellandzki[edytuj kod]

DA z 2008 roku. Artykuł pozbawiony przypisów bibliograficznych, na domiar złego podana została tylko jedna pozycja książkowa (a więc mamy do czynienia z wyciągiem). Styl mało encyklopedyczny ("Nic z tego jednak nie wyszło"), z uchybieniami w neutralności ("Byli w błędzie", "Niestety, deszcze nie ustawały") i błędami frazeologicznymi ("Rywalizacja [...] mogła zostać przeważona na korzyść tego ostatniego"). Sirmann (dyskusja) 17:25, 2 wrz 2015 (CEST)

Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2014[edytuj kod]

Moim zdaniem zasługuję na miano Dobrego Artykułu, jednak przed zgłoszeniem go do wyróżnienia, postanowiłem poprosić Was o sprawdzenie i ewentualne uwagi. Większość artykułu to tłumaczenie z angielskiej wiki. Dodam, że hasło otrzymało już tam odznaczenie GA. Miloszk22 (dyskusja) 17:19, 10 sie 2015 (CEST)

Þór[edytuj kod]

Hasło przetłumaczone z angielskiej Wiki. Odrzucona propozycja DA. Podczas dyskusji pojawiła się pewna liczba zastrzeżeń, które w znakomitej większości, o ile nie wszystkie, są już poprawione. Proszę o wypisanie ewentualnych kolejnych niedociągnięć. Mati7 (dyskusja) 13:14, 5 sie 2015 (CEST)

 • Na oficjalnej stronie okrętu (brak linku w artykule) jest trochę detalicznych informacji do wykorzystania. Można zwłaszcza rozszerzyć zakres zastosowań okrętu. Z drobiazgów zauważyłem, że załoga (48) to maksymalna obsada – a minimalna to naście osób. Kenraiz (dyskusja) 20:02, 5 sie 2015 (CEST)
T Załatwione -- Mati7 (dyskusja) 15:53, 9 sie 2015 (CEST)
 • "Analiza potrzeb co do zakupu wielozadaniowego okrętu i samolotów dla Islandzkiej Straży Wybrzeża została zainicjowana 31 września 2005 roku." - nie ma takiej daty w kalendarzu, wrzesień ma 30 dni. 164.126.144.26 (dyskusja) 15:26, 18 sie 2015 (CEST)
T Załatwione W źródle figuruje data "31 September". Zmieniłem na "pod koniec września". -- Mati7 (dyskusja) 22:36, 20 sie 2015 (CEST)
Trzeba oznaczyć przypisem z opisem, że w źródle błędnie 31 września. — Paelius Ϡ 00:50, 21 sie 2015 (CEST)
T Załatwione -- Mati7 (dyskusja) 14:39, 22 sie 2015 (CEST)

SLD[edytuj kod]

Hasło poprawione czy jeszcze mu coś brakuje jakby co to mogę poprawić więc proszę o wpisywanie uwag jego dotyczących.5.172.247.197 (dyskusja) 18:45, 29 lip 2015 (CEST)

W sekcji 'Struktura i działacze' nie ma nic o strukturze organizacyjnej partii, podobnie w artykule rozwijającym temat. Wymienione są osoby piastujące różne funkcje w zarządzie krajowym – nie wiadomo do jakiego okresu odnosi się ta informacja (trzeba by określić daty kadencji lub rok wyboru). Kenraiz (dyskusja) 19:01, 29 lip 2015 (CEST)

Przeszukaj artykuł i dawaj kolejne uwagi potem zabiorę sieza gruntowną przebudowę artykułu.5.172.247.197 (dyskusja) 19:04, 29 lip 2015 (CEST)

Nie no, jeszcze kolejnej gruntownej przebudowy brakuje... Co do zarządu nie przesadzajmy - wiadomo, że chodzi o stan aktualny i mamy na skład bezpośrednio podane źródło. Informacje o organach władzy oczywiście warto dodać do sekcji - być może ja to zrobię. Pawmak (dyskusja) 19:16, 29 lip 2015 (CEST)

Mów konkretami a co możesz zrób sam. Gruntowana przebudowa jest dokonywana ale żeby jej dokonać trzeba wiedzieć czego brakuje, niestety SLD ma tę słabość że to partia wciąż istnieje i wiele może jeszcze nabroić lecz to już nie moja wina.5.172.247.197 (dyskusja) 19:37, 29 lip 2015 (CEST)

Przypisy zrobione

Wstawiłem info o organach władzy w partii. Na moje to chyba niczego nie brakuje więcej. Pawmak (dyskusja) 07:53, 30 lip 2015 (CEST)
Podstawowa informacja jest, ale jakby artykuł miał iść do wyróżnienia to dobrze byłoby to uzupełnić o tryb wyborczy i kadencyjność organów partyjnych. Nie ma też nic o tzw. strukturach terenowych. Poza tym niedosyt budzi rozdział o programie. Nie dość, że dość skrótowo opisuje różne zagadnienia (niewiele wnosi informacja o platformach programowych), to z lektury wynika, że dotyczy raczej spraw zaszłych z okresu sprawowania rządów. Kenraiz (dyskusja) 11:04, 30 lip 2015 (CEST)
 • Warto rozbudować choćby o statut partii np. smętną sekcję "Liczba członków" z tabelką warto zamienić na "Członkowstwo i liczba członków" z opisem warunków przyjęcia i praw. Kenraiz (dyskusja) 11:22, 30 lip 2015 (CEST)
Do wyróżnienia? A co będzie za kilka lat, gdy zmieni się skład, struktura, zasady działania? Będziemy na zmianę odbierać i przyznawać? Takie artykuły mają prawo istnieć, ale nie powinny być wyróżniane. Belissarius (dyskusja) 18:28, 2 wrz 2015 (CEST)

Kopalnia Węgla Kamiennego Makoszowy[edytuj kod]

W artykule znajduje się bardzo wiele informacji, ale jest on napisany dość chaotycznie. Przede wszystkim należy przeredagować informacje na temat historii kopalni oraz sprawdzić ich wiarygodność. Należałoby też zwiększyć ilość przypisów. Proszę bardziej doświadczonych wikipedystów o jego ulepszenie.

Powstanie styczniowe[edytuj kod]

Hasło wymaga pilnej poprawy. Prosiłoby się, żeby zrobić z tego medal, ale napisane jest chaotycznie, Wczoraj uporządkowałem bibliografię, ale do zrobienia zostało jeszcze bardzo dużo:

 1. Za dużo zdjęć i bezpotrzebnie rozmieszczonych w galeriach
 2. Bibliografia sobie, przypisy sobie, a przecież ustaliliśmy dawno, że ma to być spójne
 3. Przypisy również od Sasa do Lasa: raz refy, raz {{r|, często bez podania stron (IMO najprzejrzyściej wyglądałoby z zastosowaniem szablonu {{odn|, albo wrócić do refów, ale bez zapisywania za każdym razem imienia, nazwiska i tytułu)
 4. Ani we wstępie ani w infoboksie przypisów i uwag nie zamieszczamy, na to jest miejsce w treści artykułu.

Sam chętnie się za to wezmę, ale proszę o pomoc. Belissarius (dyskusja) 20:44, 10 mar 2015 (CET)