Skrót: WP:PANDA

Wikipedia:Warsztat PANDA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PANDA

Przygotowywanie Artykułów do Nominacji do tytułu Dobrego Artykułu (lub nawet medalu)

Zadaniem Pandy jest wskazywanie, ocenianie i poprawianie artykułów wyróżniających się jakością do poziomu spełniającego wymagania do nominacji do wyróżnienia (medalu lub DA). Można tu też zgłaszać do naprawy artykuły już wyróżnione, które z różnych powodów nie spełniają standardów dla wyróżnień.

Wybór artykułów

Zamieszczamy tutaj artykuły:

 1. które mogą po poprawkach (rozbudowie) zostać nominowane do wyróżnienia,
 2. które zostały już wyróżnione, jednak nie spełniają standardów swojego wyróżnienia, np.:
Zobacz też
Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Instrukcja obsługi

 1. Wstaw na stronę artykułu szablon {{PANDA}};
 2. Dodaj sekcję == [[Nazwa artykułu]] ==
  możesz prosić o pomoc we wszystkich sprawach dotyczących poprawy artykułu;
  jeśli artykuł nie otrzymał jeszcze wyróżnienia, możesz tu zasięgnąć porady, czy zgłosić go po medal, czy po DA;
  jeśli artykuł nie spełnia standardów wyróżnienia, które już otrzymał, tuż pod nagłówkiem nowej podsekcji wstaw * [[Wikiprojekt:Odpowiedni wikiprojekt, w którym można uzyskać pomoc przy poprawie artykułu]].
 3. Jeśli artykuł jest gotowy do nominacji (albo odebrania wyróżnienia) albo jeśli ostatni wpis w dyskusji pojawił się ponad 4 tygodnie temu, usuń go z warsztatu, a dyskusję przenieś na stronę dyskusji omawianego artykułu.
 4. Usuń ze strony artykułu szablon {{PANDA}}.

Giganotozaur[edytuj]

Czy uważacie, że artykuł ten można zgłosić na medal? Mpn (dyskusja) 07:47, 25 lut 2017 (CET)

Jak dla mnie - nadaje się. Pytanko, czy wszystkie podlinkowanie w dziale budowa (zwłaszcza te czerwone), są konieczne? Kobrabones (dyskusja) 00:48, 9 mar 2017 (CET)
przydałoby się kiedyś je zrobić Mpn (dyskusja) 10:00, 11 mar 2017 (CET)

Atmosfera Plutona[edytuj]

Duży artykuł tłumaczony z j. angielskiego. W mojej ocenie praktycznie wyczerpuje temat, podając aktualny stan wiedzy a także rys historyczny badań. Problemem jest ogromna ilość źródeł, których nie byłem wstanie (czasowo i wytrzymałościowo) zweryfikować co do sztuki. Przeczytałem wszystko co cytowane było >= 3 razy, jeśli ktoś ma wolną chwilę i dostęp do bibliotek elektronicznych to zachęcam do weryfikacji tych pojedynczych przypisów. Jatentaki (dyskusja) 11:58, 12 lut 2017 (CET)

Radom (Illinois)[edytuj]

Opis amerykańskiej małej miejscowości. Myślę, że po uzupełnieniu paru informacji artykuł nadałby się na wyróżnienie. Anonim WX (dyskusja) 22:46, 11 lut 2017 (CET)

 • Są bardzo duże możliwości poprawy w warstwie językowej. Gżdacz (dyskusja) 23:59, 11 lut 2017 (CET)
  • tak, ten punkt pozostawia jeszcze do życzenia...
 • Merytorycznie niespójna jest geneza mieszkańców. Jeśli w większości pochodzili z okolic Radmia, to byli poddanym cara w zaborze rosyjskim (była tam nawet gubernia radomska). To się nie zgadza z informcją, że pierwsi mieszkańcy to byli w większości weterani z wojny francusko-pruskiej, wypędzeni z Prus prześladowaniami Bismarcka wobec Polaków. Gżdacz (dyskusja) 23:59, 11 lut 2017 (CET)
  • Merytorycznie wszystko się jednak zgadza się. Część osiedlonych już Polaków w USA Turczyn ściągnął do Radomia. Anonim WX (dyskusja) 20:38, 13 lut 2017 (CET)
   • No to trzeba to tak opisać, żeby nie było wątpliwości. Czytelnika nie wypada zostawić samego z taką sprzecznością. Gżdacz (dyskusja) 21:15, 13 lut 2017 (CET)
 • Wiele sekcji bez jednego choćby przypisu. Gżdacz (dyskusja) 23:59, 11 lut 2017 (CET)

Serpiny[edytuj]

Tłumaczenie FA z en.wiki en:Serpin. Tekst był trudny, imo średnio mi wyszło. Mpn (dyskusja) 09:52, 28 sty 2017 (CET)

 • Nadciśnienie, Zakrzepica i Hormony to disambigi. Gżdacz (dyskusja) 11:01, 28 sty 2017 (CET)
  popr Mpn (dyskusja) 11:57, 28 sty 2017 (CET)
  Zakrzepica nadal tam jest. A jeśli powinna być, bo w tym miejscu należy wspomnieć wszystkie jej postacie zbiorczo, to może to nie powinien być disambig? Gżdacz (dyskusja) 13:16, 29 sty 2017 (CET)
  racja, wywaliłem link. Imo to nie powinien być disambig. To, gdzie ci krzepnie w żyłach, ma duże znaczenie klinicznie, ale generalnie krzepnie ci w podobny sposób Mpn (dyskusja) 20:57, 29 sty 2017 (CET)
  Mam nadzieję, że mi nie krzepnie. Gżdacz (dyskusja) 17:04, 12 lut 2017 (CET)
 • W tabelce kawałki po angielsku „and cathepsins K, L and S.[117][118]”, „Deficiency in ponies is associated with hoof wall separation disease[138]”--WTM (dyskusja) 10:39, 29 sty 2017 (CET)
  popr Mpn (dyskusja) 12:52, 29 sty 2017 (CET)

Xfce[edytuj]

Wydaje mi się, że jakby dodać trochę pasujących ilustracji, artykuł by się nadawał. Coś jeszcze do poprawy? M4sk1n (dyskusja) 09:42, 28 lis 2016 (CET)

 • Do poprawy przypisy. W wielu sekcjach ich nie ma, często źródłem są informacje samego projektu, a powinny to być źródła niezależne. Gżdacz (dyskusja) 09:56, 28 lis 2016 (CET)

Kryzys polityczny w Wybrzeżu Kości Słoniowej (2010-2011)[edytuj]

Artykuł medalowy z marca 2012. Dotyczy wydarzenia wówczas dość świeżego i kończy się zapowiedziami procesów ( Początek jego procesu został wyznaczony na 18 czerwca 2012). Mamy rok 2016 i artykuł medalowy ma bardzo nieaktualną treść. Przydałoby się choćby pokrótce napisać o skutkach postępowań procesowych. Główny autor @Omega933 bardzo rzadko edytuje. Kenraiz (dyskusja) 01:59, 16 paź 2016 (CEST)

Żyrafa[edytuj]

Są cztery gatunki żyraf. Czy ten artykuł jest o jednym z nich, czy o rodzaju?Xx236 (dyskusja) 08:48, 13 wrz 2016 (CEST)

Byłoby łatwiej, gdybyśmy rozmawiali w 1 m-cu. Obecnie ani o rodzaju (obejmujących gatunki wymarłe), ani o 1 z nich, tylko o tych 4 jako o 1 gatunku. Mpn (dyskusja) 18:13, 13 wrz 2016 (CEST)

Impact Grand Championship[edytuj]

Proszę o sprawdzenie mojego artykułu, chciałbym go nominować do Dobrego Artykułu. Zapewne potzrebuje jeszcze pracy, zwłaszcza nad stroną językową. Nowy15 (dyskusja) 15:29, 5 paź 2016 (CEST)

@Nowy15: "Powstanie mistrzostwa ogłoszono" trochę dziwnie brzmi. Może lepiej "13 sierpnia 2016 poinformowano o rozpoczęciu nowych mistrzostw..." Podobieństwo do UFC jest wskazane - dobrze byłoby podać krótko, czym się różnią. Sekcja "Posiadanie" na razie wygląda na dubel sekcji "Posiadacze pasa". Na razie łatwo policzyć, kto ile dni miał pas :p Poza tym nieco krótki ten artykuł. W sekcji "Historia tytułu" najpierw by trzeba wskazać, o który rok chodzi. Niby wynika to ze wstępu, ale w takiej sekcji najlepiej podać datę roczną. Hedger z Castleton (dyskusja) 10:10, 30 sty 2017 (CET)

@Hedger z Castleton Każde hasło związane z wrestlingiem piszę zgodnie ze standardami przyjętymi na angielskiej Wikipedii, stąd taka forma napisanego przeze mnie artykułu i innych w tej kategorii np. (TNA King of the Mountain Championship i TNA Knockouts Tag Team Championship). Wiem, że muszę wiele rzeczy zmienić w tych hasłach. W toku dyskusji z innymi redaktorami zauważyłem błędy, o których wcześniej nie miałem pojęcia. Oto moje przymyślenia na ten temat:

 • Zdanie "Powstanie mistrzostwa ogłoszono" zamienię w ten sposób: "Billy Corgan ogłosił powstanie mistrzostwa 13 sierpnia 2016 roku podczas nagrań do kolejnego odcinka programu Impact Wrestling, który został wyemitowany 8 września. Tego dnia przedstawił oficjalnie pas Impact Grand, oznajmiając zarazem usunięcie TNA King of the Mountain Championship."
 • Postąpię za radą Gżdacza, informację o UFC przeniosę do trzeciego akapitu. Przede wszystkim jednak przeanalizuję podobieństwa i różnice między walkami w UFC a TNA (takowe istnieją).
 • Jestem początkującym tłumaczem, dlatego w tekście występuje dużo kalek językowych: "promować", "unifikować, "dezaktywować" - to muszę zamienić.
 • Rok 2016 w rozdziale o Historii tytułu oczywiście dodam, to moje przeoczenie.
 • Gdy pisałem hasło zamierzałem nie tworzyć tabelek do podrozdziału o Turnieju, lecz liczne powtórzenia słów runda, tura, jak i sporo danych liczbowych zmusiły mnie do tego. Hasło ma mniej tekstu, ale zyskało na przejrzystości(chyba).
 • Z biegiem czasu sekcję "Posiadanie" i tak będę musiał dodać, ale na razie mogę ją przenieść do brudnopisu i tam uzupełniać.
 • Postanowiłem, że dodam sekcje "Krytyka" - niektórzy znawcy tematu nie mieli pozytywnego zdania o tym tytule, również tak jak proponował Gżdacz napiszę o obronach tytułu (nie wiem jeszcze w jaki sposób, ale powoli do tego dojdę).
 • Moją ostatnią uwagą jest to, że nie każdy opiniujący hasła o wrestlingu do końca wie, o co tak naprawdę w nim chodzi. To jest sport specyficzny, nie dający się porównać do typowych zawodów sportowych np. rozgrywek piłkarskich czy bokserskich.

Na początek proszę o odniesienie się do tego, co napisałem. Jeśli będziesz miał inne uwagi odniosę się do nich, a jeśli będzie w porządku, przystąpię do pracy i po jej zakończeniu zgłoszę się ponownie. Nowy15 (dyskusja) 15:24, 30 sty 2017 (CET)

Powtarzam swój wpis z dyskusji autora:

 1. Jest poważny problem regularnej dezaktualizacji artykułu - praktycznie po każdej zmianie posiadacza. Aby temu zaradzić, wiele artykułów o imprezach sportowych na Wikipedii jest organizowana w artykuły o poszczególnych sezonach. Wpisz sobie w wyszukiwarkę artykułów "Puchar świata" i natychmiast zobaczysz wiele przykładów. To lepsze rozwiązanie niż jeden zbiorczy, bo każdy sezon po zakończeniu w zasadzie można opisać do końca i uznać za zamknięty, a poważne późniejsze zmiany będą rzadkie (jakieś późno odkryte kwestie dopingowe, etc.). Możesz też popatrzeć, jak się organizuje opis niesezonowego boksu zawodowego. Jest syntetyczna lista mistrzów świata i opisy poszczególnych walk w osobnych artach. Ten schemat by można powielić w wrestlingu. Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 2. Jeśli chodzi o wyczerpanie tematu, to wiele tutaj brak. Jest kompletny opis początkowego turnieju, ale o kolejnych zmianach posiadacza pasa mówi wyłącznie tabelka z liczbą dni posiadania. Trudno uznać, że te kolejne walki były gorsze i nie zasługują na odrębne opisy. Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 3. Niezręczne jest rozpoczynanie opisu regulaminu stwierdzeniem, że jest podobny jak w UFC. To może być ew. ostatnie zdanie opisu, ale nie pierwsze. Zresztą to chyba bardzo mylące. Opis UFC informuje, że u nich walczy się w oktogonie - a tu chyba nie (zdjęcie Arona Rexa w zwykłym ringu). W UFC nagminny jest nokaut - a tu w regułach opisanych w arcie jest tylko pinfall albo poddanie. W UFC są kategorie wagowe - a tu? Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 4. Do kompletnego opisu potrzebna jest informacja, kto i jak wyłania pretendenta, z którym musi walczyć posiadacz pasa. Wypadałoby też informować o obronach w których mistrz pas zachował (choćby tylko ich liczba), a nie tylko o tym, że posiadacz się zmienił. Gżdacz (dyskusja) 11:51, 30 sty 2017 (CET)
 5. Pozycja na liście numerowanej

Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne w Gnieźnie[edytuj]

Chciałbym zgłosić do DA, ale proszę o przejrzenie i wskazanie ewentualnych braków/błędów. Rw23 (dyskusja) 14:19, 23 mar 2017 (CET)