Skrót: WP:PANDA

Wikipedia:Warsztat PANDA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Warsztat PANDA

Przygotowywanie Artykułów do Nominacji do tytułu Dobrego Artykułu (lub nawet medalu)

Zadaniem Pandy jest wskazywanie, ocenianie i poprawianie artykułów wyróżniających się jakością do poziomu spełniającego wymagania do nominacji do wyróżnienia (medalu lub DA). Można tu też zgłaszać do naprawy artykuły już wyróżnione, które z różnych powodów nie spełniają standardów dla wyróżnień.

Wybór artykułów

Zamieszczamy tutaj artykuły:

 1. które mogą po poprawkach (rozbudowie) zostać nominowane do wyróżnienia,
 2. które zostały już wyróżnione, jednak nie spełniają standardów swojego wyróżnienia, np.:
Zobacz też
Wyróżniona zawartość WikipediiKoordynacja: Wikiprojekt:Wyróżniona zawartość Wikipedii

Instrukcja obsługi

 1. Wstaw na stronę artykułu szablon {{PANDA}};
 2. Dodaj sekcję == [[Nazwa artykułu]] ==
  możesz prosić o pomoc we wszystkich sprawach dotyczących poprawy artykułu;
  jeśli artykuł nie otrzymał jeszcze wyróżnienia, możesz tu zasięgnąć porady, czy zgłosić go po medal, czy po DA;
  jeśli artykuł nie spełnia standardów wyróżnienia, które już otrzymał, tuż pod nagłówkiem nowej podsekcji wstaw * [[Wikiprojekt:Odpowiedni wikiprojekt, w którym można uzyskać pomoc przy poprawie artykułu]].
 3. Jeśli artykuł jest gotowy do nominacji (albo odebrania wyróżnienia) albo jeśli ostatni wpis w dyskusji pojawił się ponad 4 tygodnie temu, usuń go z warsztatu, a dyskusję przenieś na stronę dyskusji omawianego artykułu.
 4. Usuń ze strony artykułu szablon {{PANDA}}.

Angelina Jolie[edytuj]

artykuł wymaga aktualizacji, sekcja nagrody do rozwinięcia (w osobnym artykule), do uzupełnienia przypisy (ta gdzie ich nie ma) oraz do podmiany martwe linki zewnętrzne Gdarin dyskusja 09:11, 26 cze 2017 (CEST)

Ferenc Liszt[edytuj]

Ten też ulepszam. Drugi geniusz ze stubem. mogę się zająć wpływem na muzykę. Z biogramem sobie radzę, ale [rzyda się pomoc.Hasło nie jest mojego autorstwa. InternetowyGołąb (dyskusja) 14:45, 24 cze 2017 (CEST)

masz ambitne plany, gdybyś potrzebował literatury, pamiętaj o wikigrantach Gdarin dyskusja 14:53, 24 cze 2017 (CEST)

Stegoceras[edytuj]

Art ma już DA. Chciałbym zgłosić na medal. Mógłby ktoś przejrzeć pod kątem stylistycznym, który trochę w tym arcie leży? Mpn (dyskusja) 07:36, 24 cze 2017 (CEST)

Johann Sebastian Bach[edytuj]

Artykuł do poprawy, choć ma trochę zródeł. Niepokoi mnie organizacja artykułu. Nie jestem głównym autorem dzieła. Mam trochę książek i znam strony internetowe przydatne przy ulepszaniu tego artykułu. Bach... geniusz muzyki a nikt nie pomyślał, by starać się o wyróżnienie i poprawę. InternetowyGołąb (dyskusja) 19:20, 21 cze 2017 (CEST)

Widzę, że wziąłeś się do rozbudowy. Sekcję "Odbiór muzyki i wpływ na nią" zamierzasz rozbudować, tak? Zdziwiłem się, że sekcji o wpływie nie ma (przecież to bardzo wybitny kompozytor). Onemusic (dyskusja) 18:41, 22 cze 2017 (CEST) PS. Przypisy dodajemy zawsze przed kropką. Onemusic (dyskusja) 19:05, 22 cze 2017 (CEST)

@Mozarteus, może byłbyś chętny? Onemusic (dyskusja) 19:16, 22 cze 2017 (CEST)

pisząc hasło wzorować się można na Beethovenie, gdzie choć brak gdzieniegdzie przypisów, to jednak mamy dobre hasło z podziałem na 3 części: 1) życiorys, 2) twórczość, 3) w kulturze. Tutaj przede wszystkim zamiast skromnej sekcji "Wybrane dzieła" powinien być link do osobnego artykułu, będącego listą taką jak en:List of compositions by Johann Sebastian Bach, nie da się ukryć, że nasza wersja zawiera dużo mniej informacji o utworach kompozytora, także o jego wpływie na rozwój muzyki, a to co mamy w sekcji "Bach w kulturze" to jakiś żart, czyli pracy jest naprawdę wiele Gdarin dyskusja 19:21, 22 cze 2017 (CEST)
 • Jako moją odpowiedź, pozwolę sobie zacytować Tysiąc i jedną operę (Tom I, strona 12), gdzie Kamiński we wstępie pisze tak: Last but not least, na podziękowania zasługują także osoby całkiem szczególne: Andrzej Seweryn, który przez te 13 lat chwilami dawał mi pracować; William Shakespeare, który nieraz przywracał mi do tego ochotę;Johann Sebastian Bach, Fryderyk Chopin, Johannes Brahms, Gustav Mahler oraz inni ich koledzy, którzy – niech im Bóg błogosławi – nigdy nie napisali żadnej opery, dzięki czemu mogłem słuchać muzyki zapominając o pisaniu. (wyróżnienie – pierwsze – w oryginale kursywa w tekście bez kursywy, drugie – moje), robi to zresztą dość przekornie ;-) Sam jednak interesuję się głównie operą i z tych panów najbliższy mi jest oczywiście Chopin. Bach jest od dawna na moim celowniku, ale jeszcze brak mi funduszy na jego "dzieła wszystkie", a co do źródeł – tym gorzej. Zresztą – Wagner stoi tu bardzo słabo tak samo, już się jakoś zobowiązałem zająć Tristanem i Izoldą, ale to nie od razu. Działam też tutaj w dziale CzyWiesz, itd. Bach to nie jest muzyka klasyczna, to coś jeszcze więcej. Najpierw trzeba się w tym zakochać i wtedy pisać. Beethoven na przykład też jako temat bardzo ciężki. Mówiłem już kiedyś na temat matematyki, że to nie nauka. Muzyka i muzykologia są tutaj jeszcze mniej, tutaj prawie każdy twórca to osobny wielki dział. Mozart dzieli się jeszcze dodatkowo na operę i nieoperę, a np. Verdi – na okresy ;-) Zatem raczej należy zaczekać na naprawdę jakiegoś specjalistę/wielkiego i zaawansowanego miłośnika. --Mozarteus (dyskusja) 23:02, 22 cze 2017 (CEST)

obrzeżek polski[edytuj]

w artykule jedynie 6 przypisów, większość treści ich nie posiada Gdarin dyskusja 12:12, 16 cze 2017 (CEST)

skrzyp błotny[edytuj]

sekcje "morfologia" i "anatomia" bez przypisów, jeden przypis martwy do wymiany Gdarin dyskusja 12:33, 15 cze 2017 (CEST)

 • Na razie zastąpiłem martwy link nowymi źródłami i rozwinąłem sekcję o rozmieszczeniu. Przypisy do dodania z pozycji wymienionych w bibliografii. Kenraiz (dyskusja) 16:40, 18 cze 2017 (CEST)

Lista medali zdobytych przez polskich brydżystów[edytuj]

Artykuł wyróżniony w ramach LnM. Zgodnie z zaleceniami, przed wstawieniem do rubryki weryfikacji listy medalowej, wstawiam go tutaj, może znajdzie się ktoś, kto jest w stanie go przerobić, uzupełnić. Niestety od 2014 roku nie był aktualizowany (pewnie dlatego, że jego główny twórca od 2015 nie edytuje już Wiki). Zainteresowanych proszę o ratunek wyróżnienia. Zsuetam (dyskusja) 06:12, 25 maj 2017 (CEST)

Niszczyciele typu Grom[edytuj]

Jako, że w WP:PDA bida ze zgłoszeniami, pozwolę sobie zgłosić (najpierw tutaj) jeszcze jeden artykuł. Wiem, że Wikiprojekt: Polska Marynarka Wojenna ma swoją skalę oceny, w której art. oznaczony jest jako poprawny, ale porównując z innymi art. z tej kategorii, chyba ocena nieco niedoszacowana lub nie aktualizowana dawno. Artykuł autorstwa Tebeuszka, D kuba (dyskusja) 22:32, 15 maj 2017 (CEST)

Wachsturmbann "Eimann"[edytuj]

Artykuł sprzed kilku laty, autorstwa Dreamcatchera25. Opisuje jeden z oddziałów specjalnych SS. Jak inne artykuły tego autora, dobrze uźródłowiony. Nie jestem w stanie ocenić wyczerpania tematu, ale artykuł z punktu chronologii opisuje chyba najważniejsze wydarzenia oddziału. D kuba (dyskusja) 22:21, 15 maj 2017 (CEST)

Katastrofa lotnicza w Lesie Kabackim[edytuj]

Stary medal, z 2009 r. - i to widać. W źródłach linki do YouTube, uźródłowienie przypisami - ale część przypisów to nie źródła, ale uwagi, zapis rozmów z kabiny pilotów (przypis nr 14) jako źródło (a to już na granicy OR). W 2010 r. Newsweek dotarł do dokumentów śledztwa z których wynikałoby, że odpowiedzialność władz PRL była o wiele większa, niż to kiedyś przyjmowano - trzeba by sprawdzić, czy to, co napisał Newsweek zostało gdzieś potwierdzone. Sporo do zrobienia. --Teukros (dyskusja) 21:15, 2 maj 2017 (CEST)

Niezależni uczestnicy olimpijscy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1992[edytuj]

Artykuł był już zgłaszany do DA (dyskusja), nie przeszedł. Większość błędów została poprawiona (zaznaczone tu). Nie mam pomysłu na rozwiązanie pozostałych problemów, chodzi przede wszystkim o braki językowe i o to kto był jakiej narodowości. --Maattik (dyskusja) 00:00, 29 kwi 2017 (CEST)

Tenisiści stołowi maja we własnych biogramach informację, że startowali jako reprezentanci Jugosławii. W tablece wynik jednego z setów jest podany jako 21:20, co w ówczesnym stanie przepisów było niemożliwe. Gżdacz (dyskusja) 07:05, 21 maj 2017 (CEST)

Okręty pancerne typu Drache[edytuj]

Tłumaczenie GA z en.wiki w ramach CEE Spring. Dla mnie artykuły dosyć precedensowe, bo budowa okrętów pancernych wyraźnie różniła się od konstrukcji pancerników, o których wcześniej pisałem. Każda konstruktywna krytyka posłuży mi za lekcję na przyszłość. Mati7 (dyskusja) 23:38, 25 kwi 2017 (CEST)

 • @Mati7 - drobne uwagi, dot. tych i przyszłych, licznych mam nadzieję, okrętów, które nam zaserwujesz do czytania :) - okręty są policzalne, więc "liczba" nie "ilość"; drewniane okręty się rozbiera, nie złomuje (nawet jak trochę "złomu" mają); użytecznym często źródłem do tej ery są roczniki Brassey's Naval - dostępne na archive.org. :) --Felis domestica (dyskusja) 02:51, 3 maj 2017 (CEST)

SMS Drache[edytuj]

SMS Salamander[edytuj]

Wojna trzynastoletnia[edytuj]

Artykuł przedstawia jeden z najważniejszych konfliktów w historii Polski i Europy Środkowej - pierwszą nowożytną wojnę w historii Królestwa Polskiego, o decydującym wpływie na dalszą historię regionu. Oparty na źródłach książkowych jest uzupełniony o informacje odstępne w internecie. Szczegółowo opisuje przebieg działań zbrojnych i towarzyszące im przemiany polityczne, siły stron, genezę i skutki konfliktu. Ilustrowany licznymi zdjęciami fortyfikacji istotnych dla przebiegu wojny oraz pojedynczymi ilustracjami najważniejszych polityków i dowódców oraz przedstawiającymi ówczesnych żołnierzy i sposoby walki. Propozycje zmian, uwagi, zastrzeżenia, sugestie, ale także propozycje ilustracji mile widziane. --PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 21:27, 23 kwi 2017 (CEST)

Wygląda pięknie. W końcówce tylko ("Zakończenie", "Finansowanie") brakuje wskazania źródeł. Kenraiz (dyskusja) 23:49, 23 kwi 2017 (CEST)
Dopisz przypisy do informacji, które ich nie mają (W tym samym czasie pozostałe miasta pruskie doprowadziły do opanowania prawie całych Prus i w rękach Zakonu pozostały jedynie Malbork, Chojnice i Sztum., Najwybitniejszymi kaprami byli Wincenty Stolle i Szymon Lubbelow., Król Kazimierz IV zmuszony był ugiąć się pod żądaniami szlachty (...), W czerwcu 1456 r. po raz kolejny nieopłacone w terminie związkowe załogi twierdz Nowe i Starogard odmówiły wykonywania rozkazów i rozpoczęły zdzieranie haraczu od przepływających Wisłą statków handlowych na poczet zaległego żołdu., Latem 1456 r. Litwini pod dowództwem Kieżgajły raz jeszcze umocnili się w Połądze, a 5 sierpnia 1456 r. flota Gdańska uderzyła na Kłajpedę, spustoszyła okolice i rozpoczęła blokadę morską miasta., 13 czerwca Tczew i Iławę za łączna kwotę 190 000 złotych węgierskich. Starostą malborskim został Czerwonka, a wielki mistrz Ludwik von Erlichshausen uciekł do Chojnic., W trakcie trwania oblężenia Gniewu (...), Odwrót Krzyżaków do Królewca umożliwił (...), W lutym 1456 r. rada miasta Gdańska (...), rozejm był sporadycznie naruszany przez obydwie strony, Początkowo zamiarem króla Kazimierza IV było skierowanie wyprawy (...), Strona polska i związkowa w połowie 1462 roku (...), W reakcji Dunin przerzucił część swoich sił (...), Ponieważ sytuacja oblężonej twierdzy (...), Od roku 1464 trwały przerywane co jakiś czas rokowania (...), Ocenia się, że po stronie polskiej wojnę sfinansowały (...). Ponadto zwróć uwagę na linki wewn., np. we wstępie jest ich za mało. Stosowana jest w artykule błędna pisownia nazw unii czy ziem (piszemy je małą literą). Bibliografia do dokładniejszego opisania, także ta użyta w przypisach (Jasienica). Gdarin dyskusja 10:47, 24 kwi 2017 (CEST)
Dość duża dysproporcja objętościowa między genezą a skutkami. Ale jak nie przeszkadza, to może być. No i skutki wyodrębniłbym jako podrozdział, o tejże nazwie, podejrzewam że korzystający z tego hasła, zwłaszcza uczniowie, się ucieszą. kićor wrzuć jakiś txt! 12:48, 24 kwi 2017 (CEST)
Styl. "w dniu 14 lipca 1455 r." – powinna być sama data, ponad to nie ma sensu stosować skrótów np. "r.". Eurohunter (dyskusja) 14:16, 8 cze 2017 (CEST) Z tym "w dniu" to faktycznie mam taki głupi nawyk zawodowy, postaram się tego unikać. Ale co jest nie tak z "r."? Są skróty stosowane powszechnie i takie stosuję. PawelNorbertStrzelecki (dyskusja) 22:58, 12 cze 2017 (CEST)