Wikipedia:Poużywaj sobie!/Poradnik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wyniki konkursu Strona konkursu Jak wziąć udział? Regulamin Nagrody Komisja i Patroni Galeria Materiały konkursowe

Logo konkursu

Krok 1 – znajdź grafikę

Przejrzyj grafiki w Wikimedia Commons udostępnione przez polskie instytucje kultury. Przykładowe propozycje znajdują się w poniżej wymienionych kategoriach. Znajdują się one na wolnej licencji, dlatego można z nich korzystać chociażby do celów artystycznych. Wśród wybranych grafik dobierz elementy, z których chcesz zrobić własny kolaż lub remiks. Gdy już wybierzesz grafikę lub grafiki, których użyjesz, zapamiętaj strony plików w Wikimedia Commons, z których korzystałeś! Będzie Ci to potrzebne do wykonania następnych kroków.


 1. Archiwum Główne Akt Dawnych
 2. Archiwum Państwowe w Łodzi
 3. Archiwum Państwowe w Poznaniu
 4. Archiwa społeczne w Wikipedii
 5. Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego
 6. Biblioteka Narodowa
 7. Cyfrowe Archiwum im. Józefa Burszty
 8. Europejskie Centrum Solidarności
 9. Małopolski Instytut Kultury
 10. Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa
 11. Muzeum Etnograficzne w Warszawie – Kolekcje
 12. Muzeum Etnograficzne w Warszawie – projekt "Etnografia Karpat"
 13. Muzeum Etnograficzne w Warszawie – projekt "Rok Obrzędowy z Wikipedią"
 14. Muzeum Miasta Łodzi
 15. Muzeum Motoryzacji w Nieborowie
 16. Muzeum Narodowe w Warszawie
 17. Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
 18. Muzeum Sztuki w Łodzi
 19. Muzeum Tatrzańskie w Zakopanem
 20. Narodowe Archiwum Cyfrowe
 21. Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku
 22. Regionalny Instytut Kultury w Katowicach
 23. Zachęta Narodowa Galeria SztukiMiesz(k)ając (w) przeszłości

Krok 2 – stwórz dzieło

Zastosuj dowolną technikę wobec wybranych grafik. Stwórz pojedyncze, niezależne od siebie prace lub cykl składający się z co najmniej trzech prac. A może czujesz się mocny w animacji komputerowej?

Zmiana kontekstu wykorzystanych elementów wydobywa z nich inne znaczenia. Za przykład mogą posłużyć remiksy Zuzanny Dolegi "Miesz(k)ając (w) przeszłości", lub też animacja Kajetana Obarskiego stworzona na potrzeby konkursu Wiki Lubi Zabytki.

Współcześni twórcy wielokrotnie wykorzystują w swojej pracy istniejące już dzieła. Zestawiają ze sobą wyrwane z kontekstu elementy, tworzą kolaże, zmieniają uporządkowanie poszczególnych części. Te i podobne działania nazywa się remiksowaniem, które jest niezwykle powszechne we współczesnej kulturze, gdzie dostępność technologii cyfrowej wspomaga rozwój "kultury remiksu".


Warsztat tworzenia warszawskich kolaży

Krok 3 – dbaj o prawa autorskie

Pamiętaj o prawach autorskich. Do swojego dzieła możesz domalowywać, czy też doklejać własne elementy. Nie korzystaj jednak z innych grafik, czy chociażby wycinek gazet, ponieważ są one zazwyczaj chronione prawem autorskim. Swoje własne dzieło w następnych krokach udostępnisz za pośrednictwem Wikimedia Commons. W przyszłości Twoja praca posłuży celom edukacyjnym, jako przykład prawidłowego wykorzystania licencji i opisania źródeł w pracach artystycznych.

Udostępniając swoją wyrażasz zgodę, żeby znalazła się ona na zasadach licencji CC BY-SA 3.0 PL (nowsza wersja CC BY-SA 4.0) lub CC BY 3.0 PL (nowsza CC BY 4.0). Dzięki użyciu jednej z wymienionych licencji przyszli twórcy będą mogli remiksować również twoją pracę, pod warunkiem, że prawidłowo ją opiszą.

Możliwości technologii cyfrowej są siłą napędową naszej kultury. Ich wykorzystywanie jest jednak ograniczone prawnie. Każdy skopiowany i wykorzystany ponownie materiał ma przecież autora, którego prawa muszą być uszanowane. Nie możemy rozpowszechniać remiksów cudzych utworów, chyba że:


Rejestracja nowego konta

Krok 4 – załóż konto

Załóż konto w polskiej Wikipedii lub Wikimedia Commons. Konto będzie kompatybilne dla obu projektów Wikimedia. Przy logowaniu koniecznie podaj swojego maila, żebyśmy mogli cię poinformować o efektach konkursu.


Wypełnianie opisu pliku

Krok 5 – prześlij plik

Utworzone dzieło w postaci grafiki komputerowej/skanu pracy/animacji wyślij prześlij do zasobów Wikimedia Commons w formacie, który jest przez commons obsługiwany. Listę formatów znajdziesz na tej stronie. Zadbaj również o dobrą jakość i rozdzielność zamieszczanego pliku.

 1. Będąc zalogowanym na stronie Wikimedia Commons kliknij po lewej stronie tabeli opcję "Prześlij plik". Możesz również wejść w kreator przesyłania plików.
 2. Po wybraniu plików multimedialnych, którymi chcesz się podzielić, zaznacz "jestem autorem tego utworu".
 3. Następnie wyświetli się Twój login, który możesz zamienić na imię i nazwisko. To co wpiszesz będzie wyświetlane jako autor dzieła.
 4. Uzupełnij nazwę pliku. Zrób to starannie, ponieważ jest to element, którego nie będzie się dało zmienić po opublikowaniu pracy.
 5. Uzupełnij opis dzieła. Jest to jednak element, który będziesz mógł później uzupełnić lub poprawić, poprzez kliknięcie opcji "edytuj". Ładując grafikę czy też animację opisz właściwie plik podając pierwotne źródło grafik, na bazie których powstała twoja twórczość: strona w Wikimedia Commons, autor, nazwa pracy.
 6. Pamiętaj o dodaniu kategorii! Wszystkim plikom, które załadujesz nadaj kategorię lub Category:Collage images for GLAM competition in 2020. Bez tego nie będziemy mogli znaleźć twojego pliku.

Szczegółowy opis o tym jak przesyłać pliki można przeczytać na tej stronie.


remiks Maurice Quentin de La Tour Emilie du Châtelet z logiem Wikipedii autorstwa Lantuszki

Krok 6 – pytaj się!

W razie jakichkolwiek wątpliwości nie bój się z nami skontaktować i zapytać!

Celina Strzelecka
tel: +48 790 290 649
e-mail: celina.strzelecka@wikimedia.pl


W ramach promocji konkursu w całej Polsce organizowane są warsztaty z tworzenia remiksu. Szczegóły na ich temat znajdują się na tej stronie.