Przejdź do zawartości

Wikipedia:Propozycje do Artykułów na Medal/Historia miasta Wolin

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
  • Głosy przeciw:
  1. Kargul1965 dyskusja 15:04, 12 paź 2009 (CEST) (Uzasadnienie głosu przeciw w dyskusji)
  2. --Nous (dyskusja) 13:56, 15 paź 2009 (CEST) (Uzasadnienie w dyskusji)
    Programowany (dyskusja) 07:47, 2 lis 2009 (CET) powody w dyskusji - głos nieważny, użytkownik zarejestrowany 18 października. Gytha (dyskusja) 09:01, 2 lis 2009 (CET)
  • Dyskusja:
  • Zgłoszenie artykułu do medalu jest niewątpliwie przedwczesne. Historia miasta w okresie XII w. - do II wojny światowej bardzo pobieżna. Brak informacji, np. o liczbie ludności, budowlach miejskich (fara, ratusz, itp.), prasie lokalnej, stosunkach religijnych. Przykładów można znaleźć więcej. Błędna jest informacja, że dynastia Gryfitów wymarła w 1630 r. Szwedzi nie odsprzedali w 1720 r. całego Pomorza bo zatrzymali Pomorze Zaodrzańskie z Rugią. Brak informacji o śmierci Haralda Sinozębego. Jakie są związki świętej prawosławnej Zofii z Wolinem? Link jest chyba błędny. Podobnie Anna Maria Brunszwicka. Z hasła o niej wynikają związki z Prusami Książęcymi, a nie z Wolinem. Zdanie: „Po roku 1871 gdy powstało Cesarstwo Niemieckie ówczesny kanclerz Otto von Bismarck rozpoczął na terenie pomorza, a więc i Wolina Kulturkampf” oprócz poprawy ortografii wymaga doprecyzowania. Jakie były przejawy Kulturkampfu w protestanckim Wolinie? Reasumując hasło wymaga jeszcze wiele pracy by otrzymać jakiekolwiek wyróżnienie--Bonio (dyskusja) 19:53, 10 paź 2009 (CEST)
    Na dopracowanie mam jeszcze 29 dup dub dób, więc jest szansa, ze będzie poprawione, dodane i usunięto co trzeba. Liczba ludności (nie do końca uźródłowiona) podana jest w haśle Wolin więc nie będziemy dublować. Podobnie budowle. Ratusz w Wolinie jest w haśle głównym. Dynastia Gryfitów już poprawiona, Zofia odlinkowana, Anna Brunszwicka póki co zostaje. Poszukam więcej na temat tej pani. No i cały czas szukam informacji co działo się z Wolinem przez sześć wieków! Zwiadowca21 22:45, 10 paź 2009 (CEST)
    Zapewne masz 29 dób, a nie dub. W innych sprawach oceniamy ten artykuł a nie inne, do których nie ma nawet odwołania. Nie chcesz współpracować. Twoja wola. Może zgłoszę się z oceną po upływie 28 dób.--Bonio (dyskusja) 23:01, 10 paź 2009 (CEST)
    Zamiast oceniać - popraw. Zwiadowca21 14:31, 11 paź 2009 (CEST)
    Zwiadowco, zgłosiłeś hasło do medalu, więc powinieneś raczej oczekiwać że hasło będzie oceniane a nie poprawiane. Jeśli chciałeś żeby hasło zostało poprawione i uzupełnione, dobrym miejscem był Wikipedia:Warsztat PANDA. Filip em 14:35, 11 paź 2009 (CEST)
  • Oto co widać w artykule:
    Mała ilość źródeł,
    Brak wstępu,
    Niepotrzebna sekcja zobacz też.

Programowany (dyskusja) 07:47, 2 lis 2009 (CET)

Uzasadnienie głosu przeciw

Sprawa periodyzacji dziejów.

  • Epoka kamienia ma większy przedział czasowy datowany na ok. 4,5 mln p.n.e - ok. 1800 r. p.n.e. Okres czasu jaki ty podajesz, cyt. "4200-1700 p.n.e." tyczy częściowo neolitu i eneolitu - dwóch ostatnich epok z 4, jakie tyczą epoki kamienia.
  • Jeśli wymieniasz epoki, to należy stosować jej chronologię do końca, a nie mieszać ich z okresami. Okres wpływów rzymskich nie jest epoką, tylko III okresem epoki żelaza,następującym po okresie lateńskim lub młodszym okresie przedrzymskim. Podobnie rzecz ma się w przypadku wędrówki ludów, końcowym okresem epoki żelaza. To też nie jest epoka tylko okres przypadający na schyłek epoki starożytnej i początek średniowiecza.

Sprawa źródeł do artykułu

  • W sekcji: Pierwsze pisemne wzmianki, podajesz informacje, które w większości nie są poparte źródłami. Jest wiele źródeł i publikacji na temat Wolina, aby to w odpowiedni sposób przedstawić. Np: "Wkingowie na Pomorzu w świetle źródeł pisanych", w których autor Daniel Betliński - przedstawia całą gamę źródeł dot. także Wolina. Popatrz tu:. Sekcja ta wymaga jeszcze ogromu pracy.

Kwestia nazewnictwa

  • Wolin w pierwszych wiekach swojego istnienia nie był miastem. Używanie przez kronikarzy słowa (łac.) civitate, względnie civitas (pol.) miasto, NIE oddaje tego charakteru w stosunku do ziem słowiańskich, bo i oni także tym terminem określali wsie. Określenie miasta, dopiero stosuje się, po nadaniu praw miejskich, które Wolin otrzymał w 1278 r., na prawie lubeckim z rąk Barnima I Dobrego.
  • Ziemia wolińska, nie wchodziła w skład Księstwa Zachodniopomorskiego (bo takiego nigdy nie było. Jest to tylko termin umowny, jakim posługują się szczególnie dawni polscy historycy na określenie tych terenów pomiędzy Rugią a rzeką Łebą). Ziemie wolińskie wchodziły w skład Księstwa Pomorskiego.
  • Określenie Wolina jako stolicy plemienia Wolinian jest niefortunne. Nie było państwa Wolin (wolińskiego), aby posługiwać się takim terminem - stolica. Wolinianie mieli jedynie charakter plemienny, o charakterze ziem republikańskich, jak to przedstawia m.in. K. Wachowski " Słowiańszczyzna Zachodnia", s. 164, nad którymi rządzili: rada starszyzny. Książę był natomiast wybierany na czas wojny. W ogóle polecam tą interesującą pozycję. Jest najlepszą monografią dot. słowiańszczyzny zachodniej.
  • Zawarty wielostronny pokój po wojnie trzydziestoletniej w 1648, nazywany pokojem westfalskim, w kontekście Wolina był podpisany w Osnabrück, pomiędzy Habsburgami a Szwecją, gdzie doszło do podziału ziem pomorskich, pomiędzy Brandenburgię a Szwecję.

Sprawa określenia Wolina terminem Jomsburg, Jumne. Tu należałoby trochę poświęcić uwagi, tym bardziej, że są różne poglądy mediewistyków na ten temat. Np. K. Wachowski przedstawia go jako gród, gdzie do 1042 r. zajmowali go korsarze, gród który wystąpił przeciw królowi duńskiemu Magnusowi. Duńczycy wygrali potyczkę i spalili go. K. Wachowski nic nie wspomina, że był to Wolin. Niemiecka literatura wydała ciekawą mapę w Historisch Geographischer Handatlas z 1854 r. Mapa przedstawia Pomorze i Prusy do roku 1125, gdzie dr Karl von Spruner umiejscawia Jomsburg, Jumne na południowym wybrzeżu Bałtyku w okolicach dzisiejszego jeziora Jamno, stąd też wysuwano etymologię nazwy Jamno. Zobacz: Plik:Pommerellen Slavische Völker bis 1125.jpg. ( w zasobach Wikimedii Commons) a sam Wolin nazywa jedynie Julinem. Takie kontrowersyjne poglądy, należałoby w tekście umieścić.

Z uwagi na błędy merytoryczne w tej części artu, nie będę dalej się wypowiadał o kolejnych. Ponadto w arcie panuje chaos. Tekst zawiera wiele błędów interpunkcyjnych, stylistycznych i gramatycznych. Należy go gruntownie od podstaw jeszcze raz napisać. Kargul1965 dyskusja 15:04, 12 paź 2009 (CEST)

"Badania dowiodły, że Wolin-Jomsborg powstał na przełomie VI i VIII wieku" - a może na przełomie VII i VIII jeśli już? Czy może chodziło o przełom VI i VII? W każdym razie coś takiego jak przełom VI i VIII wieku nie istnieje, więc na pewno badania tego nie dowiodły. Co więcej w Andrzej Buko "Archeologia polski wczesnośredniowiecznej" (wydanie z 2006) pisze iż "Wolin rozwinął się już pod koniec VIII w. u ujścia Dźwiny i Świny (rejon dzisiejszego Starego Miasta) jako osada o rybackim charakterze" (s. 225). A zatem jest to niezgodne zarówno z przełomem VI i VII, jak i przełomem VII i VIII. Oczywiście może Buko się myli, ale autor artykułu nie podał żadnego źródła swojej informacji, więc nie ma jak porównać go z innym źródłem. Chciałem też zwrócić uwagę, że praca Buko pochodzi zaledwie sprzed trzech lat, co ma swoje znaczenie, bo w przypadku archeologii postęp i rewizja kolejnych hipotez są dużo szybsze niż w innych badaniach historycznych. Potem Buko pisze o dalszym rozwoju miasta aż do końca XII wieku. Jest tam np. taka informacja "Najstarsze daty dendrochronologiczne wskazują, że drzewa użyte do konstrukcji budynków usytuowanych w rejonie Srebrnego Wzgorza ścinano w latach 838 - 902" (s. 225 - 226). Generalnie autor mógłby zajrzeć na s. 224 - 227 Buki. Jest tam też bibliografia wskazująca artykuły monograficzne na temat Wolina. Według Buki identyfikacja Wolina z Winietą to przedmiot spekulacji, a nie fakt. Ośmielam się także nie wierzyć w to iż Wolin w X w. był największym miastem Europy. Wg Buki liczył on w okresie od X do XII w. od 5 do 10 tys. mieszkańców. Czyli Konstantynopol czy Kordoba liczyły wówczas mniej mieszkańców? Potraktuję to w kategoriach żartu. Zresztą całe to zgłoszenie to żart. To nie ma szans nawet na dobry artykuł. To tyle dodatków do uwag Kargul1965.--Nous (dyskusja) 13:56, 15 paź 2009 (CEST)

Skoro dysponujesz nowszym źródłem {{To popraw}}. Zwiadowca21 16:33, 15 paź 2009 (CEST)

Drogi Zwiadowco. Nie chcę mi się poprawiać. Nie zajmuję się na wikipedii miastami typu Wolin, ani w nich nie mieszkam. I jestem bardzo leniwy. A generalnie przeczytaj jeszcze raz uwagę Filipa_em w niniejszej dyskusji.--Nous (dyskusja) 20:05, 15 paź 2009 (CEST)

Na pewno coś trzeba zrobić górną częścią artykułu - nie zaczynamy w Wikipedii artykułów od tytułu sekcji, tylko od streszczenia, którego w tym artykule w ogóle nie ma. Polimerek (dyskusja) 16:32, 17 paź 2009 (CEST)