Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Stanisław August Poniatowski/2

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Stanisław August Poniatowski[edytuj | edytuj kod]

Wcześniejsza dyskusja: Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów/Stanisław August Poniatowski

Od 2007 roku artykuł został znacząco rozbudowany. Moim zdaniem wyczerpuje temat. Manitarski Dyskusja 09:09, 1 lis 2020 (CEST)

Uwagi merytoryczne
  1. Zgodnie z Pomoc:Jak napisać doskonały artykuł lead to "treściwie sformułowana definicja tematu i streszczenie najważniejszych informacji z całego artykułu. (...) wprowadzenie do bardziej rozbudowanych artykułów może zawierać nawet kilkanaście zdań". Tutaj jest ściana tekstu. Streszczenie to kluczowa część artykułu – poza większością Internautów poprzestających na nagłówku i ilustracjach, jest kilka procent skłonnych przeczytać kilka zdań tekstu, ale ściany tekstu czytają już tylko ułamki procent użytkowników. Zakładając że wszelkie podane we wstępie informacje są dalej rozwinięte – tu powinny znaleźć się naprawdę tylko najważniejsze informacje. Proponowałbym coś takiego, ew. do lekkiego uzupełnienia: Kenraiz (dyskusja) 17:07, 1 lis 2020 (CET)

Stanisław August, urodzony jako Stanisław Antoni Poniatowski herbu Ciołek (ur. 17 stycznia 1732 w Wołczynie, zm. 12 lutego 1798 w Petersburgu) – król Polski w latach 1764–1795, ostatni władca Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Mimo że wybrany został na tron polski dzięki poparciu cesarzowej Imperium Rosyjskiego Katarzyny II, był inicjatorem i współautorem reform ustrojowych Sejmu Czteroletniego oraz jednym z głównych autorów Konstytucji 3 maja. Był mecenasem nauki i sztuki, pisarzem politycznym i mówcą, pamiętnikarzem, tłumaczem i epistolografem. Nie zdołał zapobiec rozbiorom i w konsekwencji upadkowi Rzeczypospolitej. Po III rozbiorze (1795) opuścił Warszawę i udał się do Grodna, pod opiekę i nadzór namiestnika rosyjskiego, po czym abdykował 25 listopada 1795 na rzecz Rosji. Ostatnie lata życia spędził na wygnaniu w Petersburgu.

  1. Bardzo się zgadzam! Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 07:05, 2 lis 2020 (CET)
    Zrobione Manitarski Dyskusja 13:55, 6 lis 2020 (CEST)
  2. Brak jakiekolwiek wspomnienia o ocenie w historiografii rosyjskiej, a jest ona w tym wypadku istotniejsza niż np. szwedzka. LadyDaggy (dyskusja) 12:59, 10 lis 2020 (CET)
Uwagi językowe
Uwagi dot. uźródłowienia
  1. Artykuł robi bardzo dobre wrażenie, ale jest sporo akapitów, czasem mniejszych sekcji, które nie mają wskazanego źródła w formie przypisu. W przypadku artykułów wyróżnionych to wymagany standard. Kenraiz (dyskusja) 09:04, 7 lis 2020 (CET)
Uwagi dot. neutralności
Problemy techniczne
Sprawdzone przez
Podsumowanie

Kluczową usterką jest brak kilkudziesięciu przypisów. W takim stanie artykuł nie może utrzymać odznaczenia. Jacek555 13:57, 15 lis 2020 (CET)