Przejdź do zawartości

Wikipedia:Wikistres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Wikistres – napięcie emocjonalne powodowane przez wandali, trolle, wojny edycji, wycofywanie Twoich zmian i inne nieszczęścia zdarzające się w Wikipedii. Długotrwały stres związany z edytowaniem Wikipedii jest jednym z objawów uzależnienia od Wikipedii, czyli wikipedioholizmu.

Teoretycznie: zapobieganie[edytuj | edytuj kod]

Najlepszym sposobem na zapobieganie wikistresowi jest edytowanie zgodne z Wikietykietą, z zachowaniem chłodnego nastawienia i w duchu WikiLove. Warto też znać najczęstsze nieporozumienia, które popełniają początkujący wikipedyści. Wtedy zagrożenie wikistresem i wejściem w konflikt z innym wikipedystą jest niewielkie.

Jeżeli jesteś doświadczonym wikipedystą, nie gryź nowicjuszy, lepiej dołącz do Komitetu powitalnego lub Braterstwa wików.

Praktycznie: porady[edytuj | edytuj kod]

Możesz oznaczyć poziom swojego wikistresu za pomocą jednej z czterech grafik:

i pamiętaj – to tylko Wikipedia, nie jest aż tak ważna.

Edytuj inaczej
 1. Spróbuj pracować w innej Wikipedii lub innym projekcie Wikimediów. Praca w języku, którego prawie nie rozumiesz, dobrze wpływa na nerwy, bo nie zrozumiesz tego, co się dzieje.
 2. Jeśli męczy cię bezsenność:
  1. klikaj na Specjalna:Losowa strona aż do momentu, kiedy znajdziesz jakąś interesującą stronę. Wtedy ją sobie przeczytaj – ale nie staraj się wyszukiwać w niej błędów, a jak ci się spodoba to zgłoś ją do Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów :-)
  2. klikaj na Specjalna:Losowa strona aż do momentu, kiedy znajdziesz jakąś stronę opisującą hasło, o którym wcześniej nie miałeś pojęcia. Wtedy ją sobie przeczytaj, poszukaj innych źródeł, rozbuduj i zgłoś ją do Wikipedia:Propozycje do Dobrych Artykułów.
 3. Albo: Wyloguj się, wejdź jako anonimowy użytkownik na stronę główną i spróbuj sobie wyobrazić, że jesteś tu tylko po to, żeby sobie przeczytać coś ciekawego.
 4. Poedytuj daty w kalendarzu albo liczby. Zrób kilka ujednoznacznień, lub przetłumacz coś na chybił trafił. Dobrym pomysłem są spokojne, poukładane Wikidane - niektóre aż piszczą - "Dodaj alias !" .
 5. Wejdź na Specjalna:Moja strona/Zabawy i poeksperymentuj ze wzorami, tabelkami, CSS, znacznikami czy czymś takim. Urządź poligon wikikodu, kopiuj fragmenty irytujących artykułów (nie przesadzaj) i mścij się na nich (wtedy to nie wandalizm ;) )
 6. Wykasuj z listy obserwowanych artykuły, które Cię szczególnie denerwują.
Rób coś innego na komputerze
 1. Idź na IRC, uruchom rozmowę z samym sobą i powrzeszcz trochę.
 2. Poczytaj 12 kroków.
 3. Odpocznij, rozluźnienie może ci zapewnić polskojęzyczna Nonsensopedia. Tylko uważaj, łatwo możesz zostać nonsensoholikiem!
 4. Pograj w Angry Birds albo Empire: Total War. Może jeszcze Minecrafta w trybie Hardcore :))))).
 5. Poszukaj ukrytych MIDI Microsoftu.
Komputer to nie wszystko
 1. Zrób sobie dzień wolny od Wikipedii.
 2. Zrób sobie wakacje, weź notes i aparat fotograficzny i poobserwuj świat wokół. Aha, i nie zapomnij potem napisać artykułu o tym, co widziałeś. I umieść swoje zdjęcia w tym artykule.
 3. Idź spać – tylko nie śnij o Wikipedii!
 4. Idź i spójrz w lustro. Zastanów się, kogo widzisz. Może zagubione ogniwo w teorii Darwina? Jeśli tak – wszystko jest w porządku i możesz czytać dalej...
 5. Sprawdź czy nie zaniedbujesz miłości swojego życia... Wikipedia będzie trwać wiecznie, ale Twoje życie kiedyś się skończy. Dyskusję/artykuł, które Ty zacząłeś/zaczęłaś, mogą dokończyć inni. No... chyba, że miłością Twojego życia jest Wikipedia :) Tak czy owak... nie pozwól by uschła :)
 6. Wyciągnij buty górskie z szafy, aparat fotograficzny i poszukaj najbliższego oddziału PTTK.
 7. Postaraj się wykonać kilka ćwiczeń fizycznych, zwracając baczną uwagę by nie ograniczać ich do klikania myszką i pisania na klawiaturze.
 8. Wypij szklankę wody – to pomoże Ci się uspokoić.
 9. Namaluj pejzaż.
 10. Przejdź się do lasu i znajdź pagórek. Pomyśl nad sensem wszechświata.
 11. Przejdź się do lasu i uprzątnij tę zieloną szklaną butelkę i kawałek jakiegoś tworzywa sztucznego.
 12. Twój kot/pies/papużka/złota rybka już czeka na Ciebie w sklepie zoologicznym.
 13. Skoro tu siedzisz to pewnie jesteś bardzo mądry i cierpliwy. Wiele osób potrzebuje Twoich korepetycji. Połowę zarobku zawsze możesz przekazać na Fundację Wikimedia. :)))

I przestań czytać tę stronę, być może też powoduje twój wikistres. Zamiast tego wykonaj coś, co wskazuje ta lista.

Jeśli możesz, dodaj własne porady.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]