Wikipedia:WikiLove

Skrót: WP:WL
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

WikiLove – termin stworzony na listach dyskusyjnych Wikipedii, odnosi się do ducha koleżeństwa i wzajemnego zrozumienia. Ponieważ ludzie o zupełnie różnych światopoglądach pracują razem nad Wikipedią, tak konserwatyści i fundamentaliści religijni jak zatwardziali humaniści, lewicowcy, feministki i inni, to dyskusja łatwo może się przerodzić w kłótnię. Ale wszyscy jesteśmy tu z jednego powodu: uwielbiamy zbierać, porządkować, strukturalizować i czynić wiedzę, którą posiadamy, wolno dostępną w formie encyklopedii o niespotykanej dotąd wielkości. Wikipedia nie jest tylko kolejnym forum dyskusyjnym. Jest projektem opisywania i zbierania wiedzy.

Jeśli utrzymamy przed oczami ten cel, umiłowanie wiedzy, jeśli skoncentrujemy się na neutralnym punkcie widzenia, nawet jeśli to trudne, jeśli spróbujemy naprawdę zrozumieć, co druga strona ma do powiedzenia, to osiągniemy stan WikiLove. Jeśli nie uda nam się osiągnąć tego stanu, to encyklopedia straci jako całość. Kłótnie zniechęcą wikipedystów, niewyważone artykuły odstręczą czytelników, a na dłuższą metę zawsze ucierpi reputacja naszego projektu.

Nie istnieje tajna recepta osiągnięcia WikiLove, ale kluczowe składniki są znane:

  • Stosuj Wikietykietę – szanuj innych wikipedystów
  • Kochaj nowoprzybyłych jeszcze mocniej – koniecznie dołącz do komitetu powitalnego
  • Dąż do neutralnego punktu widzenia – pisz artykuły, które każdy przeczyta i zaakceptuje, niezależnie od poglądów
  • Wybaczaj i zapominaj – pamiętaj, to jest Internet, nie daj się skrzywdzić, próbuj zrozumieć inne punkty widzenia. Przeczytaj co to jest ahinsa: nie krzywdzić myślą, mową ani uczynkiem, ani samemu, ani nakłaniając innych, albo akceptując, gdy to czynią.

Aha, i jeszcze jedno na koniec – wypominanie komuś i strofowanie go za to, że nie działa zgodnie z WikiLove, nie jest zbytnio zgodne z WikiLove.