Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:Anarchizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Projekt Anarchizm
Powiązane projekty

Wikiprojekt:Polityka, Wikiprojekt:Filozofia


O wikiprojekcie[edytuj | edytuj kod]

Wiele artykułów poświęconych anarchizmowi wymaga poprawy, np. uzupełnienia źródeł czy dopracowania stylu. Ponadto gdy rzuci się okiem na inne wersje językowe Wikipedii można się zorientować, że na polskiej brakuje jeszcze wielu haseł. Projekt ten powstał, by wspólnymi siłami uporządkować i poszerzyć anarchistyczną działkę na Wikipedii. Część haseł już teraz jest na przyzwoitym poziomie – należy je w dalszym ciągu rozwijać i chwalić się nimi na stronie portalu.

 Osobna strona: Wikipedia:Macierz.
 Osobna strona: Wikipedia:Wikiprojekt.

Czym się zajmujemy?[edytuj | edytuj kod]

 • Rozbudowa istniejących artykułów nt. anarchizmu.
 • Tworzenie brakujących haseł (lista haseł do napisania).
 • Uzupełnianie źródeł informacji w istniejących hasłach.
 • Obserwowanie haseł i zwalczanie wandalizmów.
 • Ilustrowanie artykułów grafikami np. z Wikimedia Commons (kategoria anarchizm na Commons).
 • Opieka nad portalem – prezentacja ciekawych artykułów na stronie portalu, jego regularna aktualizacja.
 • Oznaczanie artykułów.
 • Udział w dyskusjach nad usunięciem (lub pilną poprawą) artykułów.
 • W przyszłości: wprowadzenie systemu oceny jakości artykułów dot. anarchizmu.


Chcesz pomóc? Zapoznaj się z niniejszą stroną, dopisz do listy poniżej i zajrzyj na:

stronę dyskusji

gdzie omawiane są bieżące problemy i zadania.

Zasady w skrócie[edytuj | edytuj kod]

Wykonując prace w ramach wikiprojektu musisz oczywiście stosować się do panujących na Wikipedii zasad. Wikipedia jest wolną encyklopedią, ale... nieważne czy jesteś zwolennikiem którejś z odmian anarchizmu czy też zaciekłym wrogiem tejże ideologii/ruchu, pisząc artykuły pamiętaj o zasadzie neutralnego punktu widzenia oraz zasadzie weryfikowalności. Oznacza to, że musisz opisywać rzeczywistość bez jej oceniania i musisz podawać wiarygodne źródła informacji (nie dlatego, że Ci nie ufamy, ale by czytelnik, mogący zweryfikować znalezione na Wikipedii informacje, nam ufał). Nie zapominaj też, że nie akceptujemy łamania praw autorskich.

Oczywiście bez problemu znajdziesz na Wikipedii hasła, które nie są zgodne z zasadami. Niech nie służą Ci za przykład, ba, powinieneś je w miarę możliwości poprawić. Nie zapominaj także o zasadzie encyklopedycznościnie wszystko nadaje się do Wikipedii.

Wikipedia, w świetle zasady neutralnego punktu widzenia, powinna prezentować różne stanowiska. Jeśli pewne zagadnienia są sporne, należy o nich pisać w taki sposób, aby czytelnik sam mógł dokonać ich oceny.

Ważne jest, abyś zachował(a) zimną krew. Jeśli ktoś usunie Twoją edycję, nie musi to od razu oznaczać, że jest zwolennikiem/wrogiem anarchizmu bądź że Cię nie lubi. Może on być kompletnym ignorantem w kwestiach anarchizmu, ale np. reaguje na próbę łamania zasad. Zamiast się obrażać, zapytaj na jego stronie dyskusji (bądź na stronie dyskusji artykułu), dlaczego tak postąpił, nie denerwuj się, spokojnie przedstaw swoje argumenty.

Nie zniechęcaj się! Pracy przy hasłach dot. anarchizmu jest naprawdę dużo. Jeśli chcemy, aby ich poziom był jak najwyższy i jak najwięcej ludzi mogło poczytać na ten temat, musimy od czasu do czasu wstać od komputera, wyjść na długi spacer, ochłonąć nieco, a potem znów wziąć się do roboty.

Biuletyn Wikiprojektu:Anarchizm[edytuj | edytuj kod]

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

Lp. Wikipedysta Kontakt Jak mogę pomóc? Większa aktywność* Administrator
1. Mat86 e-mail opieka nad projektem oraz portalem
2. Loraine dyskusja wikipedysty, mail w miarę możliwości czasowych anarchizm we Francji, w Rosji i na Ukrainie
3. Marcel Duchamp e-mail anarchizm i anarchiści na ziemiach polskich
5. Pitt34 e-mail poglądy filozoficzne i ekonomiczne anarchistów, związki z libertarianizmem, doktryny anarchizmu (z naciskiem na anarchokapitalizm); różne inne kwestie i wszelkie wątpliwości mogę dać pod dyskusję gronu osób, które znają się na anarchizmie
6. Chudy Edd Dyskusja wikipedysty Anarchizm we Włoszech, Hiszpanii oraz Niemczech
7. Sevgart Dyskusja wikipedysty Tłumaczenie artykułów z angielskiej wiki, w miarę możliwości wszystko inne
8. Michał Radecki Dyskusja wikipedysty Anarchizm a samorządność, antyfaszyzm, tłumaczenie artykułów z angielskiej wiki, różne
9. Hybor e-mail Dodawanie przypisów, tłumaczenie z angielskiej wiki, doktryna anarchizmu i nurty - w szczególności anarchosyndykalizm
10. Czerwony Towarzysz Dyskusja Historia idei i dokryn anarchii i anarchizmu; anarchizm w nurcie lewicowym; spółdzielczość a anarchizm; historia ruchu w Polsce centralnej, Rosji i Królestwie Polskim; tłumaczenia z rosyjskiego, niemieckiego i angielskiego (w zależności od potrzeb)
11. Mafo Dyskusja Anarchizm na ziemiach polskich i okolicy (Ukraina, Rosja, Czechy, Słowacja itd.), tworzenie nowych artykułów, poszerzanie już istniejących; tłumaczenie z wiki angielskiej i rosyjskiej, w miarę możliwości
12. Wojsław Brożyna Dyskusja W miarę możliwości wszystko po trochu i tłumaczenia z en.wiki.
* Do tych wikipedystów można pisać w sprawie wikiprojektu.

Jesteś nowicjuszem?[edytuj | edytuj kod]

Interesuje Cię anarchizm, ale boisz się edytować Wikipedię? Nie szkodzi! Możesz na własną rękę się tego nauczyć – zapoznaj się z wstępem i dokonaj próbnych edycji; przejrzyj dział FAQ, gdzie znajdziesz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania; wreszcie weź udział w teście znajomości zasad. Dobrym pomysłem jest także zgłoszenie się po przewodnika bądź zwrócenie się o pomoc do jednego z wikipedystów wymienionych w tabelce powyżej.

Zaproszenie do Wikiprojektu:Anarchizm[edytuj | edytuj kod]

Zaproszenia możemy wysyłać poprzez wpisanie następującego kodu na stronach dyskusji:

{{subst:Wikiprojekt:Anarchizm/Zaproszenie|Twój login wikipedysty}}

Szablon dla uczestników[edytuj | edytuj kod]

Wstaw na swojej stronie wikipedysty:

{{user projekt anarchizm}}
Ten wikipedysta jest uczestnikiem Projektu Anarchizm.

Struktura[edytuj | edytuj kod]

Jeśli chcesz dokonać dużych zmian, przedyskutuj to na stronie dyskusji.

wszystkie podstrony

Zawiera krótką informację o portalu oraz definicję anarchizmu.
Jeden wybrany artykuł na każdy miesiąc.
Raz na tydzień.
Na kolejnych podstronach ciekawy cytat na każdy tydzień.
Zawiera spis najnowszych artykułów, wraz z linkiem do catscana, który pozwala je wyszukiwać. Spis wymaga ręcznego uzupełniania, co powinno być przeprowadzane na bieżąco.
Można zmieniać zawartość w dowolnym momencie, pamiętając jednak, by zostawić najważniejsze w historii ruchu osoby, wydarzenia, itd. Nurtów anarchizmu jest sporo, dlatego najlepiej w tym zestawieniu wymienić tylko te główne. Pod odnośnikiem inne, kryją się poszczególne kategorie.
Tu rotacja powinna być częstsza niż raz na miesiąc, na przykład co tydzień bądź co dwa. Stare wpisy dobrze jest archiwizować, żeby można było szybko do nich wrócić, różnie je kombinować.
Rocznice przypadające na dany miesiąc. Nie powinno ich być zbyt dużo na stronie portalu, by nie zaburzały kompozycji. Można jednak, gdy zgromadzi się ich więcej, prezentować wybrane i linkować do odpowiedniej podstrony, gdzie będzie reszta.
Aktualności związane z anarchizmem. Mogą być też wzmianki o ważnych zmianach dot. portalu.
Spis potrzebnych artykułów.

Kategoria[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się bieżąca struktura kategorii anarchizm:

 Osobna strona: Wikipedia:Kategoryzacja.

Ostatnie zmiany[edytuj | edytuj kod]

Wersje przejrzane[edytuj | edytuj kod]

Poniżej znajduje się link do narzędzia ułatwiającego wyszukiwanie artykułów nt. anarchizmu, które wymagają przejrzenia. Jeśli masz uprawnienia redaktora, możesz się tym zająć. Pamiętaj, że w mechanizmie wersji przejrzanych chodzi o eliminowanie oczywistych wandalizmów, gdy jednak oznaczasz jakieś hasło sprawdź przy okazji, czy dokonane przez kogoś zmiany nie zawierają błędów merytorycznych i są zgodne z zasadami Wikipedii.

Tutaj z kolei strony nt. anarchizmu, które nie zostały jeszcze w ogóle przejrzane. Pamiętaj, że gdy podejmujesz się tego zadania, musisz bardzo dokładnie przeczytać artykuł, przejrzeć jego historię, najlepiej – przy okazji go dopracować, stylistycznie, merytorycznie, itd.

Projekt ten bierze aktywny udział w dyskusjach nad usunięciem (lub pilną poprawą) artykułów w tzw. poczekalni. Jeśli trwa dyskusja nad artykułem dotyczącym anarchizmu, zamieść stosowną informację na stronie dyskusji tego projektu:

{{DNUinfo|Tytuł artykułu}}

Szablony nawigacyjne[edytuj | edytuj kod]

Szablon wstawiamy wpisując jeden z następujących kodów:

 • u góry hasła:
{{Anarchizm}}
 • u dołu hasła (zwłaszcza w przypadku krótszych haseł):
{{Anarchizm}}

Ocena haseł[edytuj | edytuj kod]

W przyszłości planowane jest wdrożenie systemu oceny haseł.

Źródła wiedzy[edytuj | edytuj kod]

Literatura dot. anarchizmu[edytuj | edytuj kod]

Poniżej wpisujemy publikacje traktujące o anarchizmie. Wpisujemy również wikipedystów, którzy mają dostęp do tych pozycji. W ramach rozszerzenia akcji Podaj dalej możesz zadeklarować oddanie książki innemu Wikipedyście. By to uczynić wystarczy w tabeli, w części "Uwagi" wpisać "Oddam".


Dopisz

Publikacje posiadane przez wikipedystów[edytuj | edytuj kod]

Książki[edytuj | edytuj kod]

Publikacja Posiadacz Uwagi
Opis/Oddam/Sprawdzę
Nick Status
Piotr Laskowski: Szkice z dziejów anarchizmu. Warszawa: Warszawskie Wydawnictwo Literackie Muza, 2006. ISBN 83-7495-004-8. Mat86 aktywny sporadycznie
Sevgart aktywny sporadycznie
Radosław Antonów: Pod czarnym sztandarem. Wrocław: Wydaw. UW, 2004. ISBN 83-229-2498-4. Mat86 aktywny sporadycznie
Paweł Malendowicz: Polski ruch anarchistyczny wobec współczesnych wyzwań politycznych. Poznań: Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Stanisława Staszica, 2007. ISBN 83-89795-29-9.
Daniel Grinberg: Ruch anarchistyczny w Europie Zachodniej 1870-1914. Warszawa: PWN, 1994. ISBN 83-01-11296-4. Marcel Duchamp aktywny sporadycznie
Ludwik Kulczycki: Anarchizm w obecnym ruchu politycznym w Rosji. Warszawa: nakł. "Przeglądu Społecznego", 1907. Marcel Duchamp aktywny sporadycznie
Ludwik Kulczycki: Anarchizm współczesny. Lwów: Polskie Towarzystwo Nakładowe, 1902.
Herman Rappaport: Anarchizm i anarchiści na ziemiach polskich do 1914 r. Warszawa: PWN, 1981. ISBN 83-01-02350-3. Marcel Duchamp aktywny sporadycznie
Włodzimierz Rydzewski: Kropotkin. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1979. ISBN 83-214-0079-5. Mat86 aktywny sporadycznie
Urszula Dobrzycka: Abramowski. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1991. ISBN 83-214-0735-8. Mat86 aktywny sporadycznie
Leszek Kołakowski: Główne nurty marksizmu, Tom 2: Rozwój. Warszawa: Wydawnictwo: PWN, 2009. ISBN 978-83-01-15759-3.
Andrew Heywood: Ideologie polityczne. Warszawa: Wydawnictwo: PWN, 2007. ISBN 978-83-01-15249-3. Hybor aktywny sporadycznie
Roman Tokarczyk: Współczesne doktryny polityczne. Warszawa: Wolters Kluwer Polska, 2010. ISBN 978-83-264-0296-8.
Marek Waldenberg: Prekursorzy Nowej Lewicy : studia z myśli społecznej XIX i XX wieku. Kraków: Wydawnictwo Literackie, 1985. ISBN 83-08-01043-1.
aktywny

Czasopisma[edytuj | edytuj kod]

Publikacja Posiadacz Uwagi
Opis/Oddam/Sprawdzę
Nick Status
aktywny

Publikacje dostępne online[edytuj | edytuj kod]


Strony internetowe[edytuj | edytuj kod]

Czy wiesz[edytuj | edytuj kod]