Dyskusja wikiprojektu:Anarchizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
To jest strona dyskusji Wikiprojektu Anarchizm. Śmiało zabieraj głos!

Five Pointed Star Solid.svg Bieżące działania[edytuj kod]

Hasło anarchizm[edytuj kod]

Jedno z najważniejszych haseł dla projektu wymaga poprawek. Praktycznie pozbawione źródeł, przypisów. Ktoś ma pomysł, jak się za to zabrać? Mat86 ^^ 20:27, 3 sty 2010 (CET)

 • W moim odczuciu zacząć trzeba od przygotowania konspektu całego artykułu, zastanowić się co zostawić, co wyrzucić, co dodać, a dopiero potem ma sens naprawianie. --Marcel Duchamp (dyskusja) 12:50, 5 sty 2010 (CET)

Prace nad hasłami[edytuj kod]

Postaram się w najbliższym czasie poprawić (rozbudować, opracować na nowo etc.) artykuły dotyczące polskich anarchistów tudzież artykuły z nimi związane jak Sprawa Robotnicza, Anarchistyczna Federacja Polski czy Związek Związków Zawodowych – związek nie anarchistyczny, ale na który anarchiści wywarli przemożny wpływ. Zresztą, a propos ZZZ, warto też popracować nad historią polskiego syndykalizmu – doktryny o korzeniach endeckich i sanacyjnych zarazem, nader często mylnie utożsamianej z anarchizmem. I tym więc w wolnym czasie postaram się zająć. --Marcel Duchamp (dyskusja) 12:50, 5 sty 2010 (CET)

Świetnie, potem wstawiaj je do czywiesza portalowego. Można też oczywiście proponować do czywiesza ze strony głównej. Mat86 ^^ 21:10, 5 sty 2010 (CET)

Five Pointed Star Solid.svg Portal[edytuj kod]

Wznowienie aktywności portalu[edytuj kod]

Warto ruch na portalu odnowić. Jakieś nowe grafiki, cytaty, artykuły tygodnia itd. Kwestia, że podpięty administrator portalu, tj. @Mat86 nie jest już chyba aktywny na Wikipedii. Nie wiem natomiast, jak sprawa wygląda z @Loraine. Czy w razie, gdyby administracja portalu nie odpowiadała, to musimy pisać do administratorów Wiki?
Drugie pytanie, czy ktoś chciałby zostać adminem portalu? W razie czego, ja mogę nim być. @Marcel Duchamp @Chudy Edd @Ciacho5 @MichałRadecki
Mafo (Dyskusja) 20:27, 1 paź 2018 (CET)

 • Administracja portalami chyba nie jest jakoś ściśle regulowana, przynajmniej nie znalazłem nigdzie takiego zapisu, więc chyba można go śmiało skłotować w przypadku braku odpowiedzi od dotychczasowej administracji. PS Domyślam się, że chciałeś nas zawołać – w tym celu powinieneś użyć Szablon:Re :) --Wojsław Brożyna (dyskusja) 18:03, 3 paź 2018 (CEST)
  • O rzeczywiście, dzięki za zwrócenie uwagi. Już jest poprawione ; ). Poczekajmy, może ktoś się jeszcze odezwie. A jakby ktoś miał już jakieś propozycje, no to niech stworzy dyskusję itd.
   Mafo (Dyskusja) 20:15, 3 paź 2018 (CET)

Rotacja, propozycje[edytuj kod]

Jeśli macie propozycję przyzwoitych artykułów, ciekawych grafik, cytatów, itd., proponujcie je tutaj. Dobrze napisanych, uźródłowionych artykułów nie mamy chyba zbyt dużo i może się okazać, że będzie trzeba rozwinąć na potrzeby artykułu miesiąca jakieś ważne hasło, np. o Bakuninie. Jak często zmieniać cytaty, czywiesz? Mat86 ^^ 20:27, 3 sty 2010 (CET)

Wybrane grafiki[edytuj kod]

Wprowadziłem mechanizm cogodzinnej rotacji grafik. Jest obecnie 8 podstron, więc grafika wypada 3 razy na dobę. Trochę prymitywny mechanizm, ale na razie nie rozgryzłem losowego wyboru podstron stosowanego np. na portalu anarchistycznym na en Wiki. Co o tym sądzicie? Mat86 ^^ 16:59, 9 sty 2010 (CET)

Wybrane artykuły[edytuj kod]

Zmieniłem sposób wyświetlania artykułów. Teraz przypada jeden wybrany artykuł na każdy dzień tygodnia. Mat86 ^^ 18:43, 1 wrz 2010 (CEST)

Five Pointed Star Solid.svg DNU[edytuj kod]

Tutaj należy informować o hasłach z kategorii anarchizm, nad którymi toczy się dyskusja w poczekalni.

Five Pointed Star Solid.svg Inne sprawy[edytuj kod]

Sprawca pomysłu portalu[edytuj kod]

Witam, melduje się sprawca pomysłu portalu Anarchizm - dla pewności potwierdzę: http://pl.wikipedia.org/w/index.php?title=Wikipedia:Propozycje_tematów/Portale&diff=next&oldid=15807506

Deklaruję wszelką pomoc techniczną i merytoryczną w projekcie. Od dłuższego czasu zajmuję się dużym forum internetowym (wolnościowców), na którym rozpatrywane są również problemy, których tematyka mocno zbiega się z tematyką tego portalu. Poza tym interesuję się ruchem wolnościowym (również anarchizmem i libertarianizmem).

Pozdrawiam Pitt34 16:11, 6 sty 2010 (CET)

Witamy zatem :) Mat86 ^^ 20:00, 6 sty 2010 (CET)

Nowy[edytuj kod]

Siema wszystkim zacnym autorom. (Wracam po latach do wikipedii) W miarę możliwości i umiejętności postaram się wzbogacać portal - i dodawać przypisy bo mam dobry dostęp do literatury.

Z poważaniem (bleee, ale formalnie) Hybor

Armia Batuty uderza w lutym[edytuj kod]

Akcja Batuta-tabliczka.svg

W dniach 1-14 lutego zapraszam do przyłączenia się do Bezwzględnej Akcji Troskliwego Uźródławiania Tysięcy Artykułów. H. Batuta (dyskusja) 21:41, 28 sty 2010 (CET)

Augustin Souchy[edytuj kod]

Nowy artykuł do przejrzenia Państwo macie. Picus viridis Odpowiedz zoilowi 01:22, 4 lut 2010 (CET)

Anarchiści w Rewolucji 1905 roku (ziemie polskie)[edytuj kod]

Co najmniej jeden akapit tego artykułu narusza prawa autorskie - jest dosłownie przepisany z książki Wincentego Kołodzieja Działalność anarchistów w Rosji w latach 1905-1907. Będę sprawdzać, czy z resztą tekstu nie jest przypadkiem tak samo. Może się okazać, że artykuł trzeba będzie w tej formie usunąć, ale może są chętni, żeby go szybko naprawić? Loraine (dyskusja) 14:41, 11 lut 2010 (CET)

Odpowiedź na kwestie poruszone w Biuletynie Wikiprojektu:Anarchizm, styczeń 2010 r.[edytuj kod]

Quote-alpha.png
Może jeszcze w tym miesiącu uda się opracować wstępny system oceny haseł. Dzięki niemu będziemy wiedzieli, ile haseł ma np. formę zalążkową, a które hasła mogą pretendować do grona Dobrych Artykułów. Takie zestawienie pokaże nam, które zagadnienia wymagają szczególnej uwagi.

Rozróżnienie na te hasła, które są zalążkami i te, które mogą pretendować do DA jest w moim odczuciu błędne. W gruncie rzeczy nie tak wiele jest zalążków, ale jednocześnie nie ma ani jednego (sic!) hasła, które miałoby szansę na status DA. Głównymi problemami są:
a). błędy merytoryczne
b). polszczyzna na tragicznym poziomie
c). brak źródeł
d). kwestie techniczne (złe linkowanie, brak podziału na sekcje etc.)

Doskonałą egzemplifikacją wszystkich czterech punktów jest np. artykuł o Wolinie. Konia z rzędem temu, kto wie o co chodzi w zdaniu: "Wolin wyruszył do Hulaj Pola i przyłączył się do armii Nestora Machno, któremu Konfederacja Nabat dostarczyła ideowego przewodnictwa". A takich kwiatków jest tam znacznie więcej.

Wg mnie jest jeszcze za wcześnie na system ocen. Trzy czwarte artykułów musiałoby otrzymać notę niedostateczną.

Quote-alpha.png
Należałoby pomyśleć o zmianie szablonu {{anarchizm}} na bardziej zgrabny (może pionowy jak na anglojęzycznej Wikipedii?) i dodanie go do wszystkich haseł z kategorii.

Ów pionowy szablon jest bardzo kulturalny i estetyczny, ale u nas połowa artykułów jest krótsza lub niewiele dłuższa niż ten szablon. Dlatego raczej myślałbym o stosowaniu pionowego, tam gdzie długość artykułu na to pozwala, bądź poziomego szablonu, w przypadku krótszych artykułów; tak zresztą jest w anglojęzycznej Wiki (np. tu mamy poziomy szablon). Natomiast chyba lepiej by było, o ile to technicznie możliwe, by poziomy szablon rozwijał się dopiero po kliknięciu nań.

Quote-alpha.png
Z lekkim wyprzedzeniem należy myśleć o artykule miesiąca, wybranych rocznicach, grafikach, cytacie. W tym miesiącu mamy Louise Michel. Co w następnym?

Poprawiony Wolin? ;-) --Marcel Duchamp (dyskusja) 17:11, 11 lut 2010 (CET)

Dzięki za odpowiedź :) W sprawie oceny haseł chciałem inspirować się np. rozwiązaniami, które rozpoczęto wprowadzać w projekcie LGBT (zobacz). Zdaję sobie sprawę, że przeważają hasła słabe, ale to jeszcze nie powód, żeby nie podlegały ocenie. Wzorem np. en Wikipedii od dłuższego czasu padały propozycje, by i na polskojęzycznej taki system oceny wprowadzić. Nie widzę jednak na razie szansy takiego globalnego systemu oceny, dlatego wzorem wspomnianego projektu oraz botanicznego i literackiego myślałem nad takim czymś i na naszej działce.
Co do kwestii szablonu myślałem nad pionowym, ale niezbyt dużym (bo domyślnie zwiniętym) podobnym do socjalistycznego. Ale rzeczywiście może poziomy też jest czasem (zawsze?) lepszy. Mat86 ^^ 17:44, 11 lut 2010 (CET)

Paul Thalmann[edytuj kod]

dorzuciłem Wam skromny biogram :-) Karol Karolus Dąbrowski (zaprasza do dyskusji) 21:19, 25 lis 2010 (CET)

Dzięki Karol :) Mat86 ^^ 22:32, 25 lis 2010 (CET)

Wikipedysta:JusticeLeague[edytuj kod]

Ten nowy wikipedysta przygotowuje w ramach zajęć artykuł na temat anarchizmu (tutaj). Zapewne będzie chciał to wkleić w główne hasło anarchizm. Na moje oko jest na razie OK, ale sami zobaczcie, czy jakieś treści się czasami nie dublują (to wszystko jest jeszcze w fazie przygotowywania). Bluszczokrzew (dyskusja) 22:45, 21 lut 2011 (CET)

Martwe linki zewnętrzne[edytuj kod]

Na Wikipedii jest mnóstwo artykułów zawierających przestarzałe, nie działające odnośniki zewnętrzne. Bardzo często stanowią one źródła dla artykułów i wymagają pilnej naprawy! Pod poniższym linkiem znajduje się lista haseł zawierających martwe linki, z kategorii Anarchizm oraz jej podkategorii:

Ważne! Przed rozpoczęciem weryfikacji martwych linków, uważnie przeczytaj instrukcje, jak to robić! --Remedios44 (dyskusja) WC 18:33, 11 kwi 2011 (CEST)

kilka spraw[edytuj kod]

 1. Anteo Zamboni de wiki (it), Robert Paul Wolff de wiki (us), Paul Goodman de wiki (us), Albert Parsons de wiki (us), Benjamin Tucker de wiki (us)
 2. Voltairine de Cleyre de wiki (us), August Spies de wiki (de), Louis Lingg de wiki (de), George Engel de wiki (de), Oscar Neebe de wiki (de)
 3. Peter-Paul Zahl de wiki (de), Sepp Oerter de wiki (de), Senna Hoy de wiki (de), Wilhelm Marr de wiki (de) + Samuel Fielden en wiki (en)
 4. Sébastien Faure de wiki (fr), Léo Ferré de wiki (fr), Émile Armand de wiki (fr), Zo d’Axa de wiki (fr), Han Ryner de wiki (fr)
 5. Georges Palante de wiki (fr), Pierre Clastres de wiki (fr), Marius Jacob de wiki (fr), Pietro Gori de wiki (it), Enrico Baj de wiki (it)
 6. Andrea Costa de wiki (it), Gino Lucetti de wiki (it), Carlo Cafiero de wiki (it), Giovanni Passannante de wiki (it), Luigi Galleani de wiki (it)
 7. Theodor Plievier de wiki (de), Ernst Friedrich de wiki (de), Fritz Kater de wiki (de) + Adolph Fischer en wiki (de), Michael Schwab en wiki (de) -> Haymarket massacre

najlepiej byłoby znaleźć po 5 z każdego kraju: niemieccy są, amerykańscy są... albo po 7 z 5 krajów. Im mniej krajów tym lepiej - będzie łatwiej tłumaczyć. Najlepsi byliby Niemcy, Francuzi i Włosi. Biogramy powinny być średniej wielkości, mieć źródła, być łatwe do wstawienia szablonów i infoboxów. Bohaterzy biogramów powinni żyć w XIX lub początek XX wieku. Karol Karolus (dyskusja) 17:55, 28 wrz 2011 (CEST)

 • P.S. podmieniłem Holendrów na Włochów, warto byłoby zrezygnować z Amerykanów.
  • Moim zdaniem szkoda by było. Sam Tucker jest tak ważny, że dziw bierze, że jeszcze nie został opisany. Mat86 ^^ 22:40, 28 wrz 2011 (CEST)
   • a czy mamy ważniejszych, których możnaby wstawić zamiast tych, co są wymienieni? Karol Karolus (dyskusja) 09:42, 29 wrz 2011 (CEST)
    • Karol, niedługo rzucę okiem :) Mat86 ^^ 12:17, 29 wrz 2011 (CEST)
 • podmieniłem kilka mniej znanych osób na skazanych po zamachu Haymarket. Karol Karolus (dyskusja) 16:56, 30 wrz 2011 (CEST)

Wikipedia:Zadania_dla_botów#Anarchizm dół[edytuj kod]

Hej, czy moglibyscie odniesc sie do tej propozycji? Putoro (dyskusja) 22:52, 30 gru 2011 (CET)

Zaproszenie do PopArtu[edytuj kod]

Propozycja DA AnM.png
Zapraszamy członków wikiprojektu Anarchizm do przyłączenia się
do zespołu wikipedystów działających w Warsztacie PopArt.

Skupiamy się na ulepszeniu haseł tak, aby były zgodne z zasadami i zaleceniami Wikipedii. Do tej pory poprawiliśmy w warsztacie 229 artykułów. Jeżeli zdecydujecie się dołączyć, dopiszcie proszę projekt na stronach Wikiprojekt:Warsztat PopArt/wikiprojekty oraz Wikipedia:Macierz.

Przykuta (dyskusja) 18:02, 9 lip 2012 (CEST)

Prośba techniczna[edytuj kod]

Dzień dobry/dobry wieczór. Mam jedną małą prośbę techniczną dotyczącą strony Waszego wikiprojektu. To nietrudne. Proszę, przeczytajcie do końca :)

Nie wiem czy wiecie, stworzyłem gadżet mający na celu znaczne ułatwienie zgłaszania artykułów do rubryki „Czy wiesz…” na stronie głównej, w jego gestii leży również informowanie odpowiednich wikiprojektów o zgłoszeniu. Każdy z 164 wikiprojektów ma wybrane inne miejsce do wstawiania szablonu {{Czy wiesz - wikiprojekt}}:

 1. wybrana sekcja na stronie projektu
 2. nowa sekcja na stronie dyskusji
 3. wybrana sekcja na stronie dyskusji
 4. i inne.

Czy możecie (w tej dyskusji gadżetu) napisać gdzie Wam zgłaszać CzyWiesze? Sam musiałbym analizować każdy projekt i jego stronę dyskusji (>300 stron), więc rozsyłam tę wiadomość automatycznie i liczę na Waszą (max. dwuminutową) współpracę :) Pozdrawiam, Kaligula (dyskusja) 20:38, 20 lis 2012 (CET)

DNU: Agresja językowa[edytuj kod]

Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 22:35, 27 maj 2013 (CEST)

DNU: Indymedia[edytuj kod]

TR (dyskusja) 23:44, 9 lis 2013 (CET)

DNU: Elektromadonna[edytuj kod]

Ciacho5 (dyskusja) 10:43, 10 cze 2015 (CEST)

DNU: Prawicowy libertarianizm[edytuj kod]

Marek Mazurkiewicz (dyskusja) 12:54, 30 sie 2016 (CEST)

DNU: Antifa[edytuj kod]

Czarnybog (dyskusja) 18:08, 2 gru 2016 (CET)

DNU: Władysław Głuchowski[edytuj kod]

RoodyAlien (dyskusja) 13:46, 17 gru 2016 (CET)

Wikipedia:Biblioteka/Anarchizm[edytuj kod]

@Loraine, @Czerwony Towarzysz Dzień dobry anarchowikipedyści :) Już tylko wasza dwójka się ostała. Chociaż sam projekt jest nieaktywny, to biblioteki dobrze byłoby nie dezaktywować. A na powyższej stronie nie ma aktywnych nicków. Możecie sprawdzić, czy nie macie w swych biblioteczkach tych pozycji, czy nie macie też pozycji, które warto byłoby dodać...? A przy okazji, jeśli chcesz się podzielić poszukiwanymi przez wikipedystów źródłami: Dodaj do obserwowanych giełdę źródeł ;) Hedger z Castleton (dyskusja) 15:05, 12 paź 2017 (CEST)

Dzień dobry, odnośnie wikiprojektu, myślę że warto go odnowić. Jakkolwiek proszę o sugestię, co warto opracować, co poprawić w ramach projektu --Czerwony Towarzysz (dyskusja) 11:08, 6 cze 2018 (CEST)
W razie odnowienia wikiprojektu chętnie dołączę. --Wojsław Brożyna (dyskusja) 17:34, 6 cze 2018 (CEST)
Dopisałem się do członków wikiprojektu, również dodałem kilka nowych artykułów. Do tego edytowałem szablony nawigacyjne (dodałem nieco kluczowych postaci i organizacji) oraz umieściłem je w kilku artykułach. Tak jak wyżej, w razie wznowienia projektu, z chęcią się zaangażuję ; ). --Mafo (dyskusja) 13:39, 25 sierp 2018 (CEST)

DNU: Antynazizm[edytuj kod]

Panek (dyskusja) 18:39, 21 mar 2018 (CET)

DNU[edytuj kod]

--Ciacho5 (dyskusja) 18:43, 24 wrz 2018 (CEST)