Wikiprojekt:Chemia/Problemy z kartami charakterystyki Sigma-Aldrich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Jeżeli po otwarciu odnośnika do karty charakterystyki Sigma-Aldrich nie wyświetla Ci się poprawna wersja tej karty, postępuj zgodnie z poniższą instrukcją.

Instrukcja:

  • Jeżeli nie działa polska wersja karty charakterystyki należy:
  1. na stronie https://www.sigmaaldrich.com/US/en/search kliknąć w prawym górnym rogu przycisk z globusem
  2. w polu wyboru „Region” wybrać „Europe”, następnie w polu wyboru „Location” wybrać „Poland”
  3. jeżeli wcześniej wybrany był region „United States” (lub inny, w którym Merck KGaA działa pod nazwą MilliporeSigma) zaznaczyć przycisk wyboru przy informacji poniżej listy regionów i kliknąć „Continue”
  4. ponownie kliknąć odnośnik do karty charakterystyki w artykule.
  • Jeżeli nie działa amerykańska wersja karty charakterystyki należy:
  1. na stronie https://www.sigmaaldrich.com/PL/pl/search kliknąć w prawym górnym rogu przycisk z globusem
  2. w polu wyboru „Region” wybrać „North America”, następnie w polu wyboru „Location” wybrać „United States”
  3. ponownie kliknąć odnośnik do karty charakterystyki w artykule lub w sekcji „Znajdź kartę charakterystyki” w polu „Product Number” wpisać numer produktu widoczny w przypisie do karty charakterystyki

W razie pytań lub wątpliwości możesz napisać na stronie dyskusji Projektu Chemia. Podobnie należy postępować w przypadku, gdy nie działa wersja karty charakterystyki dla innego państwa, niż podane wyżej.


Powyższe problemy wynikają z przyczyn niezależnych od twórców polskojęzycznej Wikipedii. Od końca 2018 roku występują problemy z odnośnikami do kart charakterystyki tworzonymi z użyciem szablonu {{Sigma-Aldrich}}, co prawdopodobnie ma związek z przejęciem tego przedsiębiorstwa przez Merck KGaA i aktualizacją witryny internetowej https://www.sigmaaldrich.com, w której udostępniane są karty charakterystyki. W artykułach w polskojęzycznej Wikipedii często dostępne są odnośniki do dwóch wersji karty charakterystyki – polskiej (zawierającej oznakowanie zagrożeń GHS) i amerykańskiej (zawierającej oznaczenie NFPA 704).

Ponadto nowe wersje kart charakterystyki wydawane na rynek Stanów Zjednoczonych nie zawierają oznaczenia NFPA 704.