Merck KGaA

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Merck KGaA
Forma prawna Spółka komandytowo-akcyjna
Data założenia 1668
Państwo  Niemcy
Siedziba Darmstadt
Branża farmaceutyczny, chemiczny
Zatrudnienie 50 000
Ziemia 49°53′50,7000″N 8°38′55,5000″E/49,897417 8,648750
Strona internetowa
Siedziba Merck KGaA w Darmstadt

Merck KGaA – założone w Niemczech przedsiębiorstwo farmaceutyczne i chemiczne z główną siedzibą zlokalizowaną w Darmstadt, uważane za najstarsze działające przedsiębiorstwo z tej branży.

Historia[edytuj]

Apteka Anioł w II połowie XVII wieku

Zaczątkiem firmy należącej do rodziny Merck, była apteka Anioł (Engel-Apotheke) w Darmstadt, zakupiona przez pochodzącego ze Schweinfurtu aptekarza Friedricha Jacoba Mercka w 1668.

W 1816 roku aptekę przejął Heinrich Emanuel Merck, aptekarz, który wykształcenie uzyskał na studiach farmaceutycznych w Berlinie i Wiedniu. W swoim laboratorium udało mu się wyprodukować i wyizolować alkaloidy o wysokiej czystości, które w 1827 Merck zaprezentował i zaoferował swoim kolegom aptekarzom oraz chemikom i lekarzom. Ze względu na zapotrzebowanie rozpoczęto ich produkcję na skalę przemysłową.

Heinrich Emanuel Merck zmarł w 1855, przedsiębiorstwo przejęli jego trzej synowie (Carl, Georg oraz Wilhelm), nadal je rozbudowując. W 1860 roku przedsiębiorstwo produkowało ponad 800 różnych, podstawowych substancji leczniczych i chemikaliów. Na początku XX wieku liczba ta wzrosła do 10 000. W tym czasie firma Merck posiadała już wiele zagranicznych filii, z których największe znajdowały się w Nowym Jorku (założona przez Georga Mercka w 1887, a w 1891 przekształcona w spółkę zależną Merck & Co.), Londynie oraz Moskwie. W trakcie tej ekspansji, fabryka w Darmstadt została w latach 1903-1904 przeniesiona z centrum miasta na swoje obecne miejsce.

W następstwie I wojny światowej spółka Merck KGaA utraciła niektóre ze swoich zagranicznych spółek zależnych zlokalizowanych na terenie państw, z którymi Niemcy prowadziły wojnę. Ze skonfiskowanej amerykańskiej spółki-córki w 1917 powstało niezależne przedsiębiorstwo amerykańskie Merck & Co. Od tego czasu, obydwa przedsiębiorstwa nie miały ze sobą żadnych powiązań – wspólna pozostaje jedynie nazwa Merck. W wyniku rozłączenia się obu spółek niemiecka Merck KGaA firmuje swoje produkty w Ameryce Północnej wykorzystując znak firmowy EMD, będący skrótem od inicjałów Emanuel Merck, Darmstadt. Na wszystkich innych rynkach na świecie Merck KGaA posiada prawa do nazwy Merck. Amerykańskie przedsiębiorstwo Merck & Co., działa w rezultacie poza Ameryką Północną pod nazwą MSD (Merck Sharp & Dohme).

Podczas II wojny światowej ośrodek produkcyjny w Darmstadt został silnie zniszczony w wyniku celowego ataku powietrznego. Po zakończeniu wojny zakład produkcyjny został szybko odbudowany.

Aktualnie przedsiębiorstwo zatrudnia ponad 50 000 pracowników w zakładach zlokalizowanych w 66 państwach. Merck KGaA jest przedsiębiorstwem farmaceutyczno-chemicznym o międzynarodowym zasięgu, którego obroty wyniosły w 2006 roku 6,26 miliardów Euro. Firma skupia swoją działalność operacyjną pod znakiem firmowym Merck KGaA., w której to rodzina Merck posiada 70 procent udziałów, pozostałe 30 procent znajduje się w obrocie publicznym.

Produkty[edytuj]

Początkowo firma Merck koncentrowała się na badaniu i produkcji alkaloidów. W 1827 jako pierwsza zaczęła wytwarzać na skalę komercyjną morfinę z opium. Pod koniec XIX wieku zaangażowała się w badaniach nad kokainą jako środkiem znieczulającym. W 1884 współpracowała w tym zakresie z Zygmuntem Freudem[1].

W 1912 Merck uzyskał i opatentował 3,4-metylendioksymetamfetaminę (substancja psychoaktywna zawarta w tabletkach ecstasy), jednak nie poddano jej wówczas testom farmakologicznym[2].

Dużą uwagę przywiązywano wówczas do preparatów witaminowych, wytwarzano m.in. witaminę C (pod nazwą handlową Cebion) oraz witaminę D (Vigantol).

W 1961 Merck KGaA zaczął produkować oksymetazolinę pod nazwą handlową Nasivin. W reklamach tego środka firma wykorzystuje informację, że krople do nosa Nasivin zostały zabrane na Księżyc przez uczestników misji Apollo 11 w 1969 roku.

Merck KGaA prowadzi badania w celu pozyskania nowych środków medycznych leczenia schorzeń sercowo-naczyniowych, cukrzycy oraz raka.

W 1998 roku przejął firmę CN Biosciences specjalizującą się w biotechnologii i inżynierii genetycznej, a w 2006 szwajcarską firmę Serono z tej samej branży.

Część chemiczna koncernu wytwarza m.in. odczynniki i surowce chemiczne, ciekłe kryształy (badania nad nimi rozpoczęto w 1904 roku), pigmenty o efektach specjalnych zastosowane m.in. w pierwszych szkłach hełmów kosmicznych do zabezpieczenia przed promieniowaniem słonecznym, testy do badań wody, gleby oraz żywności. W 2003 roku zespół naukowców firmy Merck KGaA zdobył Deutscher Zukunftspreis (Niemiecką Nagrodę Przyszłości), wraz z nagrodą pieniężną wynoszącą 250 tys. euro za swoje badania nad ciekłymi kryształami[3].

Przypisy

  1. A. Hirschmüller E. Merck and cocaine. On Sigmund Freud’s cocaine studies and their relation to the Darmstadt industry Gesnerus. 1995;52(1-2):116-32.
  2. Freudenmann RW, Oxler F, Bernschneider-Reif S. The origin of MDMA (ecstasy) revisited: the true story reconstructed from the original documents Addiction. 2006 Sep;101(9):1241-5.
  3. Laureaci Deutscher Zukunftspreis.