Wikiprojekt:Edukacja/Wikiteka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Uczestniczki wizyty studyjnej w szkolnej bibliotece w Pliszczynie. Finałowe spotkanie I grupy Wikiteki, 13 maja 2023 r.

Wikiteka – projekt Wikimedia Polska realizowany od 2022 r. w ramach wieloletniego programu Wikiszkoła, skierowany do osób pracujących w szkolnych bibliotekach.

Zapraszamy nauczycielki-bibliotekarki i nauczycieli-bibliotekarzy do wspólnego tworzenia nowych przestrzeni edukacyjnych, do wspólnego poszukiwania nowego paradygmatu dla biblioteki szkolnej jako miejsca wyrównywania szans edukacyjnych, tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych, miejsca inicjowania projektów społecznych.

Wikiteka. Film promujący projekt dla bibliotek szkolnych w programie Wikiszkoła realizowanym przez Zespół Edukacji Wikimedia Polska

Szkolne biblioteki to miejsce spotkań, źródło wiedzy i zabawy, a przede wszystkim niezwykła przestrzeń kreatywnych poszukiwań! Chcemy rozwijać te niesamowite instytucje. Pragniemy odpowiedzieć na pytanie jak biblioteki powinny się rozwijać, w co inwestować, z jakimi wyzwaniami będą się mierzyć osoby, które nimi kierują na co dzień? I jak to wszystko połączyć z Wikipedią!

Nasz projekt rozpoczęliśmy od badania potrzeb bibliotekarzy i bibliotek szkolnych. W maju 2022 zapytaliśmy, jak postrzegają swoje miejsce pracy, co identyfikują jako kluczowe wyzwania na przyszłość, jak można wzmocnić dotychczasowe projekty? Powstał raport, zaprezentowany na konferencji Jednodniówka edukacyjna w październiku 2022 r.

Pierwsza grupa uczestniczek projektu, zrealizowała w roku szkolnym 2022/2023 wikiprojekty szkolne, brała także udział w spotkaniach / warsztatach na żywo i online, przeszła przez kurs online Wikiszkoła na platformie WikiLearn, sieciowała się w mediach społecznościowych.

Kolejna grupa rozpocznie działanie w sierpniu 2023 r.

Zapraszamy na stronę Wikiszkoła.pl, by dowiedzieć się więcej o przebiegu programu.

"Podcięte skrzydła. Sytuacja, wyzwania i potencjał bibliotekarek i bibliotekarzy oraz bibliotek szkolnych" - raport z badania przeprowadzonego i opracowanego przez dr Paulinę Sobiesiak-Penszko dla Wikimedia Polska w projekcie Wikiteka, 2022 r.

Kontakt[edytuj | edytuj kod]

Projekt koordynuje Wioletta Matusiak, wspiera ją zespół Wikimedia Polska. E-mail: wioletta.matusiak [at] wikimedia.pl

Informacji udziela też koordynatorka programu Wikiszkoła, Klara Sielicka-Baryłka. E-mail: klara.sielicka [at] wikimedia.pl

Galeria[edytuj | edytuj kod]