Wikiprojekt:GLAM/Czytelnia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Publikacje Wiki-GLAM[edytuj | edytuj kod]

Materiał Opis Autor i źródło Pobierz
Broszura GLAM
Najnowsza broszura o projektach GLAM.
Wikiprojekt GLAM,
CC BY-SA 4.0
PDF (8.43 MB)
GLAM-Wiki w skrócie
Szybkie wprowadzenie do projektów GLAM-Wiki.
Wikiprojekt GLAM,
CC BY-SA 3.0
PDF (1.78 MB)
Otwarte projekty cyfrowe. Zbiory MNW w Wikipedii - Open digital projects. NMW Collections and Wikipedia
Publikacja szczegółowo przedstawia efekty projektu "Faras w Wikipedii", zrealizowanego przez Muzeum Narodowe w Warszawie wspólnie ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska. Publikacja uwzględnia szerszy kontekst udostępniania cyfrowych kolekcji i prezentuje możliwości współpracy publicznych instytucji kultury z Wikipedią i jej siostrzanymi serwisami oraz modele udostępniania zdigitalizowanych zbiorów w sposób otwarty do wykorzystania. Tekst jest dostępny w języku polskim, większość treści zostało przetłumaczonych także na język angielski.
Piotr Rypson, Karolina Tabak, Aleksandra Sulikowska, Łukasz Sokołowski, Marcin Wilkowski, Aleksandra Janus, Marta Malina Moraczewska, Maria Drozdek, Karin Nilsson, Joris Pekel, Karolina Tabak, Zofia Piwowarska,
CC BY-SA 3.0
PDF (5,42 MB)
Kolektyw Kariatyda Zin - Brawo Girls!
Zin wykonany przez Kolektyw Kariatyda, który za pomocą artystycznych środków przedstawia treści dotyczące edytowania Wikipedii przez kobiety, a także dotyka kwestii gender gap w Wikipedii. Celem powstania zinu jest zachęcenie do uzupełniania polskiej Wikipedii o hasła dotyczące przede wszystkim artystek i architektek, ale też kuratorek, badaczek, krytyczek i innych kobiet związanych ze sztuką. Treści zawarte w zinie wspierają dążenie do większej ilości encyklopedycznych biografii kobiet w Wikipedii, a także większy udział kobiet w procesie tworzenia treści zawartych w największej, internetowej encyklopedii świata.

Kariatyda znajdująca się na okładce to stworzony przez artystki kolaż, który łączy w sobie motyw kobiecy, symbol wiedzy i akcji. Kariatyda w kontekście edytowania Wikipedii dźwiga na swej głowie ogrom wiedzy dotyczącej osiągnięć kobiet, który nie został jeszcze w Wikipedii ukazany.

Pomysł na jego wykonanie zrodził się na potrzeby edytonu Art+Feminism (spotkania edycyjnego) zorganizowanego we Wrocławiu 26 marca 2019 roku. Papierowa wersja czasopisma została rozdana podczas edytonów Art+Feminism z Kolektywem Kariatyda. W zinie zostały wykorzystane grafiki udostępnione na wolnych licencjach.

Karolina Dzimira-Zarzycka, Laura Jerzak, Ola Matczyńska, Zośka Reznik, Gosia Rzerzycha, Celina Strzelecka, Basia Szczepańska, Julia Szot, Dominika Łabądź, Joanna Synowiec,
CC BY-SA 4.0
PDF (8,86 MB)
Rok obrzędowy z Wikipedią #EtnoWiki
Publikacja będąca efektem projektu Rok obrzędowy z Wikipedią, który polegał na wspólnych badaniach terenowych pracowników Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, redaktorów i fotografów Stowarzyszenia Wikimedia Polska oraz wolontariuszy: młodych etnografów i kulturoznawców. Publikacja zawiera artykuły o wybranych unikalnych zwyczajach z terenu Polski, oraz dokumentację fotograficzną i wideo, zamieszczoną w publikacji na płycie DVD.

Publikacja zawiera materiały na temat tradycyjnych obrzędów, takich jak topienie Marzanny i powrót z goikiem w Miasteczku Śląskim; „Siwki” w Chobienicach; Śmiergust w Wilamowicach; orszak Siudej Baby w Lednicy Górnej; ścinanie kani w Łączyńskiej Hucie; pielgrzymkę w Nowej Wsi Reszelskiej i obchody Zaśnięcia Matki Bożej w Dubinach.

Zgromadzone multimedia są również dostępne w Wikipedii i Wikimedia Commons na wolnych licencjach (CC BY-SA 3.0 PL i CC BY-SA 4.0). Dzięki temu można ją legalnie wykorzystywać w dowolnym celu, w tym do tworzenia otwartych zasobów edukacyjnych.

Uczestnicy projektu "Rok obrzędowy z Wikipedią"
CC BY-SA 3.0
PDF (2,6 MB)

Publikacje na temat wolnych licencji[edytuj | edytuj kod]

Materiał Opis Autor i źródło Pobierz
Domena publiczna w instytucjach dziedzictwa. Instrukcja
Broszura informacyjna poświęcona udostępnianiu domeny publicznej przez instytucje kultury i dziedzictwa.
Aleksandra Janus, Dominika Paleczna, Agnieszka Leszyńska, Kamil Śliwowski, Klaudia Grabowska, Agata Śladowska, Ewa Majdecka, Katarzyna Werner-Mozolewska, Dorota Szkodzińska, Marcin Wilkowski, Katarzyna Strycharz, Natalia Mileszyk
CC BY-SA 3.0
PDF (776 KB)
Anatomia wolnych licencji
Praktyczna broszura o wolnych licencjach opracowana przez Stowarzyszenie Wikimedia Polska. W przystępny sposób tłumaczy podstawy i ideę wolnego licencjonowania oraz przedstawia zalety wolnych licencji i domeny publicznej. W Anatomii znaleźć można wskazówki, jak prawidłowo oznaczać własne prace, które chcemy opublikować na otwartych zasadach, oraz w jaki sposób zaznaczać, że z takich właśnie prac skorzystaliśmy sami. Znajdziemy tu odpowiedź na następujące pytania: Co to jest wolna licencja? Dlaczego naruszenie licencji jest złe? Jak dotrzymać warunków licencji? Jakie są najczęściej stosowane typy licencji? Czym jest domena publiczna?
Tomasz Ganicz, Agnieszka Kwiecień,

Stowarzyszenie Wikimedia Polska, CC0

PDF (1.2 MB)
Prawne aspekty digitalizacji i udostępniania zbiorów muzealnych przez Internet
Publikacja NIMOZ poświęcona dobrym praktykom digitalizacyjnym oraz udostępnianiem zasobów cyfrowych
Helena Rymar, Zbigniew Smoter, Barbara Szczepańska, dr Alek Tarkowski, Dominika Urban, dr Zofia Zawadzka, NIMOZ: Marta Mejzner, CC BY-SA 3.0 PL PDF
Otwartość w publicznych instytucjach kultury
Zbiór tekstów poświęconych otwartym modelom udostępniania zbiorów adresowany bezpośrednio do instytucji kultury. W przewodniku znajdują się między innymi porady prawne, opisy dobrych praktyk, wyjaśnienia zagadnień związanych ze stosowaniem licencji Creative Commons i domeną publiczną. Całość otwiera wywiad z Hanną Wróblewską, dyrektorką „Zachęty” Narodowej Galerii Sztuki, która prowadzi pionierski program Otwarta Zachęta. W przewodniku znajdziemy także wyjaśnienie, czym są instytucje GLAM oraz studia przypadków różnych instytucji. Publikacja zawiera rekomendacje otwartości dla instytucji kultury sformułowane przez międzynarodowe Stowarzyszenie Communia działające na rzecz domeny publicznej.
Justyna Hofmokl, Alek Tarkowski,
Kamil Śliwowski, Creative Commons Polska, CC BY-SA 3.0
PDF
Domena Publiczna

Broszura o domenie publicznej i zagadnieniach z nią związanych. Oprócz wprowadzenia w problematykę związaną z definiowaniem domeny publicznej i jej zasięgu podkreślono wagę istnienia Domeny publicznej. Kluczowym elementem jest schemat wygasania praw autorskich i przechodzenia dzieła do zasobów Domeny. Dodatkowo broszura jest uzupełniona o przykłady praktycznego ustalania statusu prawnego dzieła dla kilku wybranych przypadków, np. dla archiwalnego zdjęcia dziadka czy herbu i logo Łodzi.

Tomasz Ganicz,
Koalicja Otwartej Edukacji, CC BY-SA 3.0
PDF (5.23 MB)
Prawo autorskie i wolne licencje
Syntetyczne ujęcie podstaw prawa autorskiego, które daje kontekst dla omówienia wolnych licencji Creative Commons. Oprócz podstawowych informacji o licencjach w broszurze znajduje się ich krytyka oraz porady, jak stosować licencje w praktyce.
Krzysztof Siewicz,
Koalicja Otwartej Edukacji, CC BY-SA 3.0
PDF (1.2 MB)
The Power of Open (wersja polska)
Polskie tłumaczenie broszury o otwartości przygotowanej przez organizację Creative Commons.
Creative Commons, CC BY PDF (408 KB)Publikacje i wideo w języku angielskim[edytuj | edytuj kod]

Materiał Opis Autor i źródło Pobierz
Share Your Knowledge: WHY is a video describing why cultural organizations should share knowledge through Creative Commons and Wikipedia. The Commons file includes the link to glamwiki.org, while the YouTube file includes a link directly to Share Your Knowledge. DensityDesign Research Department LabDesign for WikiAfrica / Share Your Knowledge, cc-by-sa 3.0 Video (23 MB)
Share Your Knowledge: HOW

is a video describing how cultural organizations can share knowledge through Creative Commons and Wikipedia, detailing the Creative Commons licenses and the resources available through Share Your Knowledge. The Commons file includes the link to glamwiki.org, while the YouTube file includes a link directly to Share Your Knowledge.

DensityDesign Research Department LabDesign for WikiAfrica / Share Your Knowledge, cc-by-sa 3.0 Video (31 MB)
Sara Snyder's presentation "Introduction to Editing Wikipedia for libraries, archives, and museum professionals," presented at Smithsonian Libraries, as part of Wikipedia Loves Libraries 2012. Sara Snyder, cc-by-a 3.0 PDF (1.81 MB)
How to Engage Your Already Existing E-Volunteers: The Wikipedians from Museo Reina Sofía, November 2011. By Kippelboy. Kippelboy, cc-by-sa 3.0 PDF(<1 MB)
This step-by-step guide helps you get started in Wikipedia. Wikimedia Deutschland, CC-BY-SA 3.0 PDF (5.5 MB)