Przejdź do zawartości

Wikiprojekt:GLAM/Aktualności

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii


Podstawy prawa autorskiego w kontekście projektu Wikimedia Commons - zaproszenie na szkolenie online 26 kwietna 2023

[edytuj | edytuj kod]

Już 26 kwietnia, z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej, Stowarzyszenie Wikimedia Polska zaprasza na szkolenie z podstaw prawa autorskiego w kontekście projektu Wikimedia Commons, które poprowadzi Tomasz Ganicz, Wikipedysta zasłużony dla ruchu Wikimedia, od wielu lat obsługujący w ramach OTRS zgody prawno-autorskie.

Jeśli zastanawiasz się czy możesz:

 • załadować na Commons zdjęcia dzieł sztuki, których jesteś właścicielem, ale nie jesteś ich autorem?
 • udostępnić na Commons zdjęcie na którym jesteś, ale nie Ty je wykonałeś?
 • załadować zdjęcie znanej osoby, które Ty wykonałeś?

a może:

 • masz w domu ciekawe archiwum starych zdjęć, ale nie wiesz kto jest ich autorem?
 • chcesz skorzystać z zasobów Commons, ale zastanawiasz się jak je podpisać?

to na szkoleniu zdobędziesz wiedzę, która pomoże odpowiedzieć ci na te i inne pytania oraz rozwiać wiele kwestii prawno-autorskich związanych z projektem Wikimedia Commons.

Żeby wziąć udział w szkoleniu nie musisz mieć wiedzy z prawa autorskiego. Szkolenie będzie dotyczyło podstawowych zagadnień związanych z prawem autorskim w kontekście Wikimedia Commons i zostanie zilustrowane praktycznymi przykładami, które odnoszą się do najczęstszych problematycznych kwestii.

Zakres szkolenia obejmie:

 • Podstawy prawa autorskiego: utwór i wkład twórczy, utwór zależny i inspirowany, prawa osobiste, prawa majątkowe i ich przenoszenie, umowa prawnoautorska, licencje prawno-autorskie
 • Co nie podlega pod prawo autorskie: wyjątki ustawowe (dokumenty i znak urzędowe), "nie-utwory" (zasada de minimis), utwory do których wygasły prawa majątkowe, kwestia podlegania też pod prawo USA, problem utworów osieroconych i pseudo anonimowych, prawo panoramy
 • Zasady obsługi zgód przy ładowaniu zdjęć cudzych w Commons: treść zgody, kto ją ma przysłać i gdzie. Typowe problemy ze zgodami.

Na szkolenie zapraszamy społeczność Wikimedian i sympatyków Wikimedia Commons, którzy chcieliby lepiej poznać tajniki prawa autorskiego po to, aby móc rozwijać ten projekt oraz korzystać z jego zasobów.

TERMIN: Światowy Dzień Własności Intelektualnej, 26 kwiecień 2023, środa, godz. 18.00-20.00, online, Zoom

PROWADZĄCY szkolenie:

Tomasz Ganicz – w Wikipedii niemal od początku jej istnienia, tj. od 2001 r. Odpowiedzialny za rejestrację Stowarzyszenia Wikimedia Polska, razem z Szumykiem. W latach 2005-2007 skarbnik i w latach 2007-2018 prezes zarządu. Współzakładał i przez jedną kadencję przewodniczył Koalicji Otwartej Edukacji, w ramach której brał m.in. udział w konsultacjach sejmowych zmian w prawie autorskim i przygotowywaniu polskich wersji licencji Creative Commons. Od wielu lat “odpowiadacz” na maile przychodzące na oficjalny adres Wikipedii - szczególnie na wątki dotyczące zgód prawno-autorskich.

Wspólnie z prowadzącym serdecznie zapraszam Kamila Neuman (WMPL) (dyskusja) 14:25, 19 kwi 2023 (CEST)[odpowiedz]

Notatki z czwartego i piątego GLAMowego spotkania online dot. ewaluacji konkursu Wiki Lubi Zabytki oraz GLAMowych pomysłów na 2023 rok

[edytuj | edytuj kod]
Podsumowanie ewaluacji konkursu WLZ

Zgodnie z obietnicą podsumowanie ostatnich dwóch GLAMowych spotkań online zostało przygotowane w formie notatek.

Pierwsza z nich dotyczy ewaluacji ostatnich dziesięciu edycji konkursu Wiki Lubi Zabytki, która miała miejsce z udziałem społeczności w ramach GLAMowych spotkań online w dniach 27.10 i 24.11.2022.

Druga notatka dotyczy przebiegu piątego GLAMowego spotkania online, które było przestrzenią dla społeczności do luźnej wymiany pomysłów i sugestii dotyczących GLAMowych działań w 2023 r.

Zachęcam do zapoznania się z notatkami, a uczestnikom GLAMowych spotkań online bardzo dziękuję za udział i zaangażowanie. Kamila Neuman (WMPL) (dyskusja) 12:53, 4 sty 2023 (CET)[odpowiedz]

Zaproszenie na piąte cykliczne GLAMowe spotkanie online

[edytuj | edytuj kod]
grafika promująca GLAMowe spotkanie online

Zapraszam na piąte spotkanie w ramach GLAMowego cyklu. W listopadzie zaczynamy powoli podsumowywać rok i myśleć o planach na kolejny. Dlatego chciałabym zaprosić Was - społeczność wikimedian, do wspólnego pochylenia się nad pomysłami działań na 2023 rok i do podzielenia się Waszymi przemyśleniami.

Społeczność poprzez swoje zaangażowanie współtworzy obszar współprac GLAM, dlatego trudno mi sobie wyobrazić, żeby to myślenie o przyszłości miało się odbyć bez Was. Dlatego zapraszam Was serdecznie do aktywnego udziału w spotkaniu.

W jego trakcie podsumujemy również ewaluację dotychczasowych dziesięciu edycji konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki. Zastanowimy się jakie są wnioski z naszych wspólnych przemyśleń i co musiałoby się zadziać, żebyśmy mogli je wdrożyć.

Z uwagi na formułę spotkania, nie będzie ono nagrywane.

Spotkanie online odbędzie się w czwartek 24.11.2022 od godz. 18.00 do 20.00 na platformie Zoom.

Link: https://us06web.zoom.us/j/83036312345?pwd=SXdncURsUkRiL0JrS0krOFFCVkhDUT09

Identyfikator spotkania: 830 3631 2345

Kod dostępu: 353222

Celem cyklu GLAMowych spotkań online jest przybliżanie społeczności działań realizowanych w ramach współprac GLAM oraz zachęcanie do aktywnego zaangażowania w projekty GLAM. Spotkania mają luźny i otwarty charakter. Co do zasady każde spotkanie zawiera część prezentującą określony temat czy współpracę, oraz część edycyjną, gdzie wspólnie działamy na określonych zasobach w projektach Wikimedia. Spotkania mają służyć wymianie wiedzy i doświadczeń oraz budować dobre relacje wśród społeczności, szczególnie tej jej części, która ma słabość do kultury i sztuki.

Serdecznie zapraszam Kamila Neuman (WMPL) (dyskusja) 12:59, 22 lis 2022 (CET)[odpowiedz]

Zaproszenie na czwarte, cykliczne spotkanie GLAMowe o konkursie fotograficznym Wiki Lubi Zabytki

[edytuj | edytuj kod]
Czwarte GLAMowe spotkanie online

Zapraszam na kolejne spotkanie w ramach GLAMowego cyklu. Tym razem nie będzie gościa specjalnego, a bohaterami spotkania będziecie Wy, czyli społeczność Wikimedian.

O czym opowiecie? O tym jakie są Wasze przemyślenia odnośnie konkursu fotograficznego Wiki Lubi Zabytki. W sumie mamy już za sobą prawie 10 edycji konkursu, więc to dobry czas na podsumowanie i wspólne zastanowienie się co dalej.

Moją rolą podczas spotkania będzie nadanie naszej rozmowie struktury i zadbanie o czytelne i konstruktywne wnioski z dyskusji. Zapraszam do aktywnego udziału.

Tym razem z uwagi na formułę spotkania, nie będzie ono nagrywane. Spróbujemy w inny sposób zadbać o utrwalenie jego efektów.

Spotkanie online odbędzie się w czwartek 27.10.2022 od godz. 18.00 do 20.00 na platformie Zoom.

Link: https://us06web.zoom.us/j/82259536816?pwd=TVB6VGpyUkNxb1A2TUhUdjBGeklSUT09

Identyfikator spotkania: 822 5953 6816

Kod dostępu: 637790

Celem cyklu GLAMowych spotkań online jest przybliżanie społeczności działań realizowanych w ramach współprac GLAM oraz zachęcanie do aktywnego zaangażowania w projekty GLAM. Spotkania mają luźny i otwarty charakter. Każde spotkanie zawiera część prezentującą określony temat czy współpracę, oraz część edycyjną, gdzie wspólnie działamy na określonych zasobach w projektach Wikimedia. Spotkania mają służyć wymianie wiedzy i doświadczeń oraz budować dobre relacje wśród społeczności, szczególnie tej jej części, która ma słabość do kultury i sztuki.

Serdecznie zapraszam na spotkanie Kamila Neuman (WMPL) (dyskusja) 18:40, 24 paź 2022 (CEST)[odpowiedz]

Zaproszenie na trzecie, cykliczne spotkanie GLAMowe o wikirezydencji w Bibliotece Narodowej w Warszawie

[edytuj | edytuj kod]
GLAMowe spotkanie online dot. wikirezydencji w Bibliotece Narodowej w Warszawie

Po przerwie wakacyjnej wracamy z GLAMowym cyklem spotkań. Tym razem naszym gościem będzie Wojtek Szczęsny, wikirezydent z Biblioteki Narodowej w Warszawie, który opowie o swoich działaniach w projektach Wikimedia.

Czy wiecie, że w ramach współpracy z POLONĄ wikirezydent załadował do Wikimedia Commons ponad 450 tys. plików?

To duża liczba, i też ogromny potencjał do dalszych działań. Dlatego też ważną częścią spotkania będzie propozycja konkretnych edycji, które każdy z nas może wykonać w ramach projektu. Już w jego trakcie będzie okazja do edytowania, bo razem podziałamy na zasobach POLONY. Przy okazji zobaczycie jakie skarby kryje ten ogromny zbiór ilustracji na Commons.

Jeśli chcecie się dowiedzieć więcej o Wikiprojekcie Biblioteki Narodowej zapraszam na jego stronę .

Spotkanie online odbędzie się w środę 28.09.2022 od godz. 18.00 do 20.00 na platformie Zoom.

Link: https://us06web.zoom.us/j/87160699062?pwd=dnBKOEZHOGFpaDJPM2FzQ0JSWjNzUT09

Identyfikator spotkania: 871 6069 9062

Kod dostępu: 836697

W pierwszej części spotkania krótko opowiem o tym co w GLAMie słychać i podsumujemy GLAMowy Miesiąc z Muzeum Narodowym w Krakowie.

Celem cyklu GLAMowych spotkań online jest przybliżanie społeczności działań realizowanych w ramach współprac GLAM oraz zachęcanie do aktywnego zaangażowania w projekty GLAM. Spotkania mają luźny i otwarty charakter. Każde spotkanie zawiera część prezentującą określony temat czy współpracę, oraz część edycyjną, gdzie wspólnie działamy na określonych zasobach w projektach Wikimedia. Spotkania mają służyć wymianie wiedzy i doświadczeń oraz budować dobre relacje wśród społeczności, szczególnie tej jej części, która ma słabość do kultury i sztuki.

Serdecznie zapraszam na spotkanie w imieniu swoim i Wojtka, Kamila Neuman (WMPL) (dyskusja) 10:30, 23 wrz 2022 (CEST)[odpowiedz]

Zaproszenie na drugie, cykliczne spotkanie GLAMowe dot. współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie

[edytuj | edytuj kod]
Spotkanie online dot. Muzeum Narodowego w Krakowie

Czerwiec kończymy drugim, cyklicznym spotkaniem GLAMowym podczas którego przybliżymy trwającą współpracę z Muzeum Narodowym w Krakowie. Wikirezydent Filip Jankowski oraz pracownicy Muzeum Narodowego w Krakowie opowiedzą o szczegółach projektu i pokażą w jaki sposób społeczność może się do niego przyłączyć.

Będzie to też okazja do zaproszenia wszystkich Wikimedian na specjalne wydarzenie organizowane dla społeczności wspólnie przez Wikimedia Polska i MNK, które zaplanowaliśmy na koniec lipca w Krakowie.

Spotkanie online będzie okazją nie tylko do porozmawiania o współpracy z Muzeum, ale też do konkretnego działania! Wspólnie zabierzemy się do pracy i poedytujemy Wikipedię, Wikimedia Commons i Wikidane, tak, aby zwiększyć widoczność Kolekcji MNK w projektach Wikimedia.

Spotkanie online odbędzie się we wtorek 28.06.2022 od godz. 18.00 do 21.00 na platformie Zoom.

Link do spotkania Identyfikator spotkania: 874 2481 3133 Kod dostępu: 404663

Już teraz zapraszamy na stronę Wikiprojektu MNK.

Jeśli planujesz dołączyć do spotkania wpisz się również na listę uczestników projektu.

Serdecznie zapraszam do udziału w spotkaniu Kamila Neuman (WMPL) (dyskusja) 15:59, 20 cze 2022 (CEST)[odpowiedz]

Zaproszenie na wspólne edytowanie wikidanych z okazji Międzynarodowego Dnia Muzeów 2022

[edytuj | edytuj kod]

To już ostatnie chwile, aby wziąć udział w Konkursie Wikidanych, który trwa do 18 maja 2022, kiedy obchodzimy Międzynarodowy Dzień Muzeów. Dlatego 17 maja od godziny 18.00 do 20.30 zapraszamy na spotkanie online, gdzie w towarzystwie innych uczestników konkursu będziemy edytować wikidane o muzeach, ich kolekcjach i muzealnikach.

Spotkanie ma luźny i otwarty charakter. Zapraszamy zarówno osoby doświadczone w edycji Wikidanych, jak i osoby, które chciałby poznać bliżej ten projekt. Jego celem jest wzajemne wsparcie i wymiana wiedzy w zakresie edycji Wikidanych, ale przede wszystkim dobra zabawa i realizacja szczytnego celu Konkursu, jakim jest uzupełnianie i poprawianie danych o muzeach w Wikidanych.

Wśród aktywnych uczestników spotkania wylosujemy osobę, która otrzyma Wiki-niespodziankę.

Spotkanie jest wydarzeniem rozpoczynającym cykl comiesięcznych spotkań edycyjnych dot. współprac z instytucjami kultury.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Link: https://us06web.zoom.us/j/86479819645?pwd=dVlmVExIY0VFRkRrL1pzTm1rNG04dz09 Identyfikator spotkania: 864 7981 9645 Kod dostępu: 581761

Moderatorką spotkania będzie: Kamila Neuman, specjalistka ds. otwartej kultury w Wikimedia Polska

Zakończenie konkursu Poużywaj sobie!

[edytuj | edytuj kod]

Filmik o tym jak ładować cudze zdjęcia do Wikipedii

[edytuj | edytuj kod]

Link

Wyniki konkursu Wiki Lubi Zabytki - laureaci wytypowani przez partnerów GLAM

[edytuj | edytuj kod]

Pojawiły się wyniki konkursu Wiki Lubi Zabytki. O wynikach można przeczytać na stronie Wikimedia. Wśród laureatów znaleźli się autorzy zdjęć z kategorii “Zabytki Poznania” będącej pod opieką Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, kategorii “Detal architektoniczny na Wawelu” pod opieką  Zamku Królewskiego na Wawelu, kategorii “Zabytki Chorzowa i zabytki związane z hutnictwem pod opieką  Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wraz z Muzeum w Chorzowie.

Kolejne grafiki Wiki-rezydenta Biblioteki Narodowej

[edytuj | edytuj kod]

Wiki-rezydent ładuje kolejne grafiki do Wikimedia Commons z repozytorium Polona w ramach współpracy GLAM Z Biblioteka Narodowa. Wśród nich znalazły się przykładowo zbiory wspaniałych archiwalnych zdjęć Wielkopolski.

Nauka o Klimacie w ramach WikiPoniedziałku!

[edytuj | edytuj kod]

Wraz z Nauka o klimacie i Wikimedia Polska przygotowujemy dla Was krótkie spotkanie online, które odbędzie się 23 listopada o godzinie 19 w ramach wiki-poniedziałków. W jego trakcie dr Aleksandra Kardaś, fizyczka atmosfery, popularyzatorka nauki, autorka "Książki o wodzie" zaprezentuje krótką opowieść pt. "Zmiana, zmiany czy zmienność", która pomoże nam w porządkowaniu haseł w Wikipedii.

Przewidujemy sporo czasu na rozmaite pytania i dalsze wskazówki na temat odpowiednich źródeł dla Wikipedii w edycjach haseł klimatycznych.

Spotkanie odbędzie się na platformie ZOOM: https://zoom.us/j/95475625754 hasło: wiki

Zachęcamy do zapoznania się z dwoma wykładami: Prof. Szymon Malinowski - Globalne ocieplenie okiem fizyka i Marcin Popkiewicz - Klimatyczne fakty i mity

Muzeum Współczesne Wrocław - udostępnianie zbiorów

[edytuj | edytuj kod]

Do naszych instytucji partnerskich projektu GLAM-Wiki Polska dołączyło MWW Muzeum Współczesne Wrocław! Cieszymy się ogromnie, że wspaniałe zbiory sztuki współczesnej znajdą się na Wikimedia Commons. Scena artystyczna Wrocławia ostatniego półwiecza, o niezwykłym znaczeniu dla polskiej historii sztuki, jest wciąż dość słabo opisana na polskiej Wikipedii. Projekt ten daje ogromną szansą na uzupełnienie tych braków i upowszechnianie wiedzy o sztuce szerszej publiczności!

W ramach współpracy planowane są szkolenia na temat praktyk, wartości Wikipedii i idei wolnej wiedzy, oraz warsztat w tworzeniu treści dla wybranych pracowników Muzeum Współczesnego Wrocław pod opieką zespołu ds. GLAM. Działania są w zamierzeniu obu stron początkiem długofalowej współpracy. 🤝

Już podjęte zostały także działania związane z udostępnieniem niezwykle wartościowej kolekcji muzeum pośrednictwem naszego repozytorium plików Wikimedia Commons. Sami zobaczcie!

Podziękowanie dla Wikipedystów-rezydentów

[edytuj | edytuj kod]

Nad naszymi projektami GLAM-Wiki Polska w instytucjach kultury cały czas czuwają i intensywnie pracują nasi Wikirezydenci. To dzięki ich zaangażowaniu nasze zbiory Wikimedia Commonscały czas się powiększają, a artykuły o sztuce, historii i kulturze mają szansę rozwijać się ze wsparciem ekspertów. Jesteśmy ogromnie szczęśliwi i dziękujemy: Adam Pacholak, Grzegorz Gogacz, Maria Drozdek, Piotr Powierża, Ewa Cabani Wojciech Szczęsny za waszą niesamowitą pracę! :)

A w ramach podziękowań przygotowaliśmy dla Was wyjątkowy prezent, torby zaprojektowane przez Adrianna Tyburczy!

Mamy nadzieję, ze upominki są doskonałe do przechadzania się w nich po muzeach i wernisażach wystaw. Tymi ekologicznymi i jakościowymi torbami chcemy również podziękować naszym Partnerom współpracującym w ramach projektu GLAM. Torba została zrealizowana przez spółdzielnie PANATO. W ukłonie wobec projektu WikiPlaton, na grafice torby słowo "Museum" w liczbie pojedynczej nawiązuje do platońskiej idei Muzeum. Jak napisał o tym Andrzej Serafin:

A tu jego wnętrze, tego jedynego Muzeum. To tak jak u Flaszena w "Księdze" - cały świat jest księgą, a właściwie Księgą, a każda posczególna książka, ba, każda poszczególna rzecz jest tylko jej kartą, epizodem, eksponatem w Bibliotece Babel, czyli właśnie Muzeum, którego imitacją i aproksymacją, chyba największą z wszystkich nam dostępnych jest Wikipedia.

Edyton #12: ULUBIONE - Kolektyw Kariatyda – 21 listopada 2020

[edytuj | edytuj kod]
Grafika promocyjna 11. edytonu, proj. Herstoryczka

Juz niedługo kolejny, już dwunasty(!) edyton Kolektyw Kariatyda. Tym razem temat dowolny, przedmiotem edycji będą biogramy aktywistek, architektek, krytyczek, fotografek, ilustratorek, co dusza zapragnie! Edyton odbędzie się w sobotę, 21 listopada 2020 roku, w godz. 16:00-20:00 przez tryb online, wystarczy wejść na: https://meet.google.com/syr-mpcy-bcz Zapraszamy!

Edyton #11: Ilustratorki – 17 października 2020

[edytuj | edytuj kod]

Na kolejnym edytonie zajmiemy się hasłami dotyczącymi znanych ilustratorek. Odbędzie się we wrocławskiej kawiarnio-księgarni Cocofli, zajmującej się właśnie tematyką ilustratorek. Wydarzenie odbywa się również w ramach wrocławskiej Nocy Księgarń 2020. Po edytonie zapraszamy na wykład kariatydy Julii Szot o "aktywizmie informacyjnym" o 17:00!

Podcast: Czym jest projekt GLAM-Wiki?

[edytuj | edytuj kod]

Dzięki Borysowi Kozielskiemu powstał podcast "Czym jest projekt GLAM-Wiki?". Można go odsłuchać w zasobach Wikimedia Commons. Zapraszamy do słuchania.

Poprzeżywaj-poużywaj. Remiks grafik na wolnych licencjach

[edytuj | edytuj kod]

✂ W ramach Wiki-poniedziałków odbył się warsztat online Poprzeżywaj-poużywaj. Remiks grafik na wolnych licencjach. Warsztat jest wydarzeniem towarzyszącym konkursowi Poużywaj sobie! Celem warsztatów było zaznajomienie z możliwościami, jakie przed artystami kryją graficzne zasoby znajdujące się w Wikimedia Commons – repozytorium multimediów udostępnionych na wolnych licencjach. W trakcie warsztatów bazowaliśmy na grafikach udostępnionych w Wikimedia Commons w ramach współprac GLAM (muzeami, archiwami, bibliotekami i galeriami) nawiązanych przez Wikimedia Polska z instytucjami kultury, takimi jak Europejskie Centrum Solidarności, Narodowe Archiwum Cyfrowe, Muzeum Narodowe w Warszawie, Zachęta Narodowa Galeria Sztuki, Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa. W ciągu ostatnich lat polskie projekty GLAM przyniosły Wikipedii ponad 50 000 multimedialnych reprodukcji dzieł sztuki, fotografii eksponatów i dokumentów, pozyskanych dzięki pracy z partnerami.

✂ Warsztat przeprowadziła Zuzanna Dolega – gdyńska artystka, twórczyni prac w technice pirografii. Asystentka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Współpracuje z Centrum Cyfrowe, członkini halo kultura, stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Uczestniczka projektów artystyczno-badawczych o zasięgu krajowym i międzynarodowym. Twórczyni remiksów, w tym cyklu prac „Miesz(k)ając (w) przeszłości”, które powstały na bazie materiałów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Muzeum Miasta Łodzi. W instytucjach kultury prowadzi warsztaty z kolażu korzystając z materiałów zamieszczonych w Wikimedia Commons w ramach współprac GLAM-Wiki Polska.

Nowe narzędzia GLAM w Wikimedia Commons!

[edytuj | edytuj kod]

Redaktor Polony, czyli nasz Wikipedysta rezydent opisał dwa doskonałe rozwiązania obsługi plików załadowanych z Biblioteki Narodowej do Wikimedia Commons.

 1. Pierwsze z nich to narzędzie Cat-a-lot. Standardowo kategorie w Wikimedia Commons dodawane są i usuwane przy pojedynczych plikach. Jednak Cat-a-lot umożliwia kategoryzować pliki w Wikimedia Commons masowo dla wielu plików jednocześnie. Instrukcję obsługi tego narzędzia można przeczytać na tej stronie: User:PolonaRedaktor/Masowa kategoryzacja plików.
 2. Drugie narzędzie CropTool jest za to stworzone do kadrowania obrazów. Normalnie Wikimedia Commons nie daje możliwości edytowania wgranych plików. Zawsze można oczywiście ściągnąć grafikę, obrobić ją w programie i wgrać zmienioną wersję. Istnieje jednak narzędzie CropTool pozwalające na wykonywanie online prostych operacji tego typu, bez konieczności ściągania i ponownego ładowania obrazków. Instrukcję obsługi tego narzędzia można przeczytać na stronie: User:PolonaRedaktor/Kadrowanie obrazów

Zapraszamy do korzystania!

Nowe zdjęcia z Biblioteki Narodowej!

[edytuj | edytuj kod]
Pocztówka Breslau: Jahrhunderthalle

W Wikimedia Commons pojawiły się nowe kategorie zdjęć i grafik z zasobów Biblioteki Narodowej. Należą do nich:


Huta do poprawki

[edytuj | edytuj kod]
Gwiazda hutnicza dla zasłużonych Wikipedystów
Gwiazda hutnicza dla zasłużonych Wikipedystów

Rozpoczynamy nową akcję związaną z projektem GLAM Wiki-Chorzów! Wikiprojekt:GLAM/Wiki-Chorzów/Huta do poprawki!. Od 23 października przez dwa tygodnie wspólnie pracujemy nad ulepszeniem/napisaniem wybranego artykułu związanego z historią przemysłu ciężkiego, a szczególnie z hutnictwem. Poprawek wymaga chociażby artykuł Hutnictwo, osobnego zaś opracowania Huta, które nie stanowi przekierowania do Hutnictwa oraz Hutnictwo w Polsce. W akcji można proponować własne artykuły do edycji. Akcję koordynuje EwkaC. Zapraszamy do hutniczych edycji!

Nominacja do nagrody WARTO dla Kolektywu Kariatyda

[edytuj | edytuj kod]

Wikiprojekt Kolektyw Kariatyda został zgłoszony do nagrody publiczności WARTO 2020.

Głosowanie na Kolektyw Kariatyda pod linkiem: http://s0.enewsletter.pl/n/451/survey/a1602763144420f81

Przegląd kwartalny GLAM 3/2020

[edytuj | edytuj kod]

Udostępniamy najnowszy przegląd kwartalny GLAM. Można w nim zobaczyć co ciekawego wydarzyło się w przeciągu ostatnich trzech miesięcy.

Wikipedysta-Rezydent Muzeum Współczesnym Wrocław

[edytuj | edytuj kod]

Od 1 października 2020 roku w Muzeum Współczesnym Wrocław działa Wikipedysta-rezydent. Zatrudniony do roli został Adam Pacholak. W MWW jest ogromna ilość materiałów z kolekcji, do których Muzeum posiada prawa majątkowe, dzięki czemu może je udostępnić w zasobach Wikimedia Commons. W trakcie trzymiesięcznej rezydentury Adam planuje poprawić artykuł w Wikipedii na temat Muzeum, dać część kolekcji na Commons i przeszkolić mały zespół pracowników z edytowania Wikipedii. Jednocześnie będą podejmowane starania, dzięki któremu będzie możliwe zdobycie grantu na kolejne pół roku wiki-rezydentury. W dłuższej perspektywie planowane są szkolenia ze studentami Historii Sztuki i ASP - grupy odbiorców MWW. Przeprowadzone dla nich edytony będą rozłożone na parę regularnych spotkań, w czasie których zostaną rozbudowane artykuły z artystami związanymi z kolekcją Muzeum.

Wikipedysta Rezydent w Bibliotece Narodowej w Warszawie

[edytuj | edytuj kod]
Główna czytelnia Biblioteki Narodowej w Warszawie

Serdecznie informujemy, że Wojciech Szczęsny został oficjalnym Wiki-rezydentem w Bibliotece Narodowej w Warszawie, gdzie przede wszystkim do wykorzystania są zasoby biblioteki Polona, ale także dane katalogowe czy bibliograficzne. Wojciech wszystkie edycje dla instytucji w ramach współpracy w projekcie GLAM/Biblioteka Narodowa będzie wykonywał z konta Wikipedysta:PolonaRedaktor. Wojciech zajmuje się zdigitalizowanymi zasobami instytucji, które dzięki jego działaniom systematycznie pojawiają się w zasobach Wikimedia Commons w specjalnie utworzonej w tym celu kategorii.

Każdy może mieć swój udział w kształtowaniu wikiprojektu Biblioteka Narodowa. Swoje propozycje i pomysły na temat współpracy można zgłaszać na stronie dyskusji projektu.

Poza tym Wojciech ma swój własny pomysł na działania GLAM, związany z wykorzystaniem projektów Wikimedia do stworzenia wielkiej bazy architektury i obiektów architektonicznych w Polsce. Jego pomysł uwzględnia nie tylko działania w Wikidanych w obszarze GLAM, ale również w Wikimedia Commons, a także samej Wikipedii zawierającej artykuły o zabytkach. Projekt zakłada zaangażowane lokalnych stowarzyszeń oraz grup miłośników kultury i wiedzy lokalnej. Efektem projektu miałby być poradnik jak w prosty sposób zwikizować swoją okolicę z wykorzystaniem wiki-narzędzi.

Współpraca z Zamkiem Królewskim na Wawelu

[edytuj | edytuj kod]
Spotkanie na Wawelu z rezydentem.

Oficjalnie możemy się już ucieszyć z naszego nowego wikiprojektu Zamek Królewski na Wawelu, który jest alternatywą dla nieaktywnego już wikiprojektu Wawel. Nowy projekt powstał dzięki podpisaniu Porozumienia o współpracę Stowarzyszenia Wikimedia Polska z Zamkiem. Za nami pierwsze spotkania i szkolenia pracowników instytucji.

W trakcie szkolenia udostępniliśmy Obraz "Wawel" Edwarda Dwurnika. Jest to pierwsza digitalizacja załadowana do Wikimedia Commons w ramach wikiprojektu GLAM przez pracowników Zamku Królewskiego na Wawelu. Projekt powstał, aby skoncentrować się na zadaniach związanych z Wawelem.

Celem współpracy jest udostępnianie materiałów będących w kolekcjach Wawelu za pośrednictwem Wikimedia Commons. Dotychczasowe zasoby można znaleźć w commons:Wawel. Obecnie media udostępnione przez Zamek Królewski na Wawelu będą znajdować się w kategorii Media contributed by the the Wawel Royal Castle. Pracownicy Zamku będą udostępniać swoje zbiory przez konto w Wikimedia Commons: The Wawel Royal Castle Upload.

Chcemy, żeby udostępniane zasoby Wawelu miały wysoką jakość techniczną i merytoryczną, w szczególności wysoką jakość poprawności i obszerności opisów tych zasobów. Współpraca z Zamkiem ma być modelowym przykładem współpracy wpływającej na rozwój i poszerzanie wysokiej jakości polskich, otwartych zasobów edukacyjnych, które mają być udostępnione w sposób otwarty i gwarantujący ich odbiorcom wolność poznawania i wykorzystywania dzieła.

Z czasem strona wikiprojektu zawierać będzie coraz więcej sugestii i zaleceń dotyczących tematu, aby pomóc w pracy innym wikipedystom i wikipedystkom, którzy zechcą przyłączyć się do projektu. Szukamy wolontariuszy z Krakowa i okolic chętnych do cyklicznej współpracy z pracownikami Zamku Królewskiego na Wawelu.

Wikipedia dla klimatu

[edytuj | edytuj kod]
Zwycięska fotografia międzynarodowego konkursu Wiki Loves Earth w 2019 roku

Przedstawiciele portalu Nauka o klimacie przygotowali listę artykułów, które wymagają opracowania w Wikipedii. Lista jest dostępna w wikiprojekcie Wikipedia dla klimatu. Misją portalu jest to, aby aktualna wiedza o zmianie klimatu była dostępna dla każdego. Jest więc ona tożsama z misją Wikipedii.

Redakcję portalu tworzą prof. dr hab. Szymon Malinowski (fizyk atmosfery, specjalista z zakresu fizyki chmur i opadów oraz modelowania numerycznego procesów atmosferycznych); dr Aleksandra Kardaś (fizyczka atmosfery, popularyzatorka nauki, autorka "Książki o wodzie"); Marcin Popkiewicz (fizyk jądrowy, przedsiębiorca, dziennikarz, autor książek „Świat na rozdrożu”, "Rewolucja energetyczna. Ale po co?" i portalu „Ziemia na rozdrożu”); Anna Sierpińska (popularyzatorka nauki, specjalizacja: wpływ zmiany klimatu na środowisko przyrodnicze).

Rozpoczynając działania mające na celu ulepszenie treści dotyczących środowiska i klimatu śród Wikipedystów i Wikipedystek poszukujemy wolontariuszy, którzy zechcą objąć opiekę nad projektem. Rozpoczynamy rozmowy na temat udziału w projekcie również innymi podmiotami, takimi jak Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, która jest organizacją prowadzącą działalność na rzecz odpowiedzialnej konsumpcji, przestrzegania praw człowieka i ochrony środowiska. Osoby i instytucje chcące wziąć udział w projekcie zapraszamy do kontaktu.

Dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne

[edytuj | edytuj kod]
Grafika promocyjna "Dziewczyńskich warsztatów feministycznych" współorganizowanych przez Kolektyw Kariatyda

W ramach projektu „Pole do działania – dziewczyńskie warsztaty aktywistyczne” będzie miał miejsce cykl 8 wydarzeń, kształcące w obszarach, których znajomość jest potrzebna współczesnym liderkom. Wśród nich odbędą się zajęcia dotyczące zapomnianej historii kobiet. Ważnym aspektem wydarzeń będą szkolenia z edytowania Wikipedii. Ich efektem ma być zamieszczenie kilkunastu artykułów dotyczących sławnych wrocławianek. Harmonogram spotkań dotyczących Wikipedii jest następujący

 • 5.09.2020, siedziba Rady Osiedla Psie Pole-Zawidawie, ul. Krzywoustego 284, godzina 14.30 - 16:00 - Wikipedia - więcej niż encyklopedia (dla osób w wieku 15-20), prow. Dagmara Magryta
 • 12.09.2020, Stara Piekarnia, ul. Krzywoustego 310a, godzina 10:00 - 12:00 - Wikipedia jako źródło cierpień (i wielu przyjemności) (dla osób w wieku 15-20), prow. Dagmara Magryta
 • 26.09.2020, Stara Piekarnia, ul. Krzywoustego 310a, godzina 10:00 - 12:00 - Wikipedia jako źródło cierpień (i wielu przyjemności) (dla osób w wieku 15-20), prow. Celina Strzelecka (Wikimedia Polska), Honorata Rajca (Kolektyw Kariatyda) i Dagmara Magryta.

Więcej szczegółów na temat projektu można zobaczyć na stronie Strefa Kultury Wrocław, a także w wydarzeniu na FB.

Kolektyw Kariatyda zaproszony na X Ogólnopolską Giełdę Projektów

[edytuj | edytuj kod]
Siedziba Narodowego Centrum Kultury

Kolektyw Kariatyda prowadzący cykl edytonów dotyczących kobiet sztuki został zaproszony do udziału w Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów 2020, która odbędzie się w dniach 15-16 października 2020 roku w Warszawie pod hasłem "Animacja w sieci". Do naboru można było zgłaszać projekty edukacyjne i animacyjne, które edukują, szerzą wiedzę poprzez działania wykorzystujące medium internetu oraz digitalizują i udostępniają zbiory instytucji i organizacji w internecie. Pełną listę projektów wybranych do zaprezentowania się na scenie znajdą Państwo na stronie NCK.

Wikipedia jest obecnie najczęściej pierwszym źródłem poszukiwanych informacji, jednak jej treści często nie są w satysfakcjonujące. Jednym z ważnym problemów jest tzw. gender gap – niedobór treści na temat encyklopedycznych kobiet oraz niedoreprezentacja kobiet wśród edytujących. Kolektyw Kariatyda to nieformalna grupa wpisująca się w globalny ruch Art+Feminism.

Celami zgłoszonego przez kolektyw projektu jest 1) wzbogacenie projektów Wikimedia o informacje na temat kobiet sztuki (artystek, kuratorek, architektek, muzealniczek etc.; 2) podniesienie kompetencji cyfrowych osób uczestniczących w zakresie edytowania Wikipedii i projektów siostrzanych oraz w zakresie prawa autorskiego (pisanie i edytowanie tekstów w oparciu o źródła, udostępnianie zasobów multimedialnych ma wolnych licencjach, współpraca z instytucjami kultury); 3) promocja proaktywnych postaw kobiet: twórczych życiorysów encyklopedycznych kobiet, odpowiedzialności za współtworzenie otwartej bazy informacji, dzielenia się wiedzą.

Grupa zawiązała się w 2019 r. i udało jej – przy wsparciu Stowarzyszenia Wikimedia Polska – zorganizować warsztaty samokształceniowe oraz dwa edytony. W roku kariatydy pozyskały grant Wikimedia Foundation, a edytony stały się regularnymi, comiesięcznymi, otwartymi spotkaniami. Każdy z nich odbywa się z innym tematem i we współpracy z inną instytucją kultury (m.in. BWA, MWW, Muzeum Architektury, Muzeum Pana Tadeusza, Sympozjum Wrocław 70/20 i inne). W ich trakcie opracowywane są biogramy wybranych kobiet związanych z danym podmiotem, a jednoczenie odbywają się każdorazowo szkolenia dla nowych osób oraz prowadzone są konsultacje techniczne. Osoby uczestniczące samodzielnie wybierają hasła do opracowania i pozyskują źródła lub mogą skorzystać z materiałów opracowanych przez grupę. Od momentu przejścia na tryb online w związku z pandemią do warsztatów i maratonów dołączają osoby z całej Polski. Kariatydy wydały również pierwszy numer zina (papierowy i cyfrowy), prowadzą stale kampanię informacyjną. Działania Kariatyd służą podnoszeniu kompetencji cyfrowych i wzbogaceniu kluczowego źródła wiedzy o istotne treści. Dla wprowadzenia tekstów do Wikipedii osoby uczą się wyszukiwania informacji i multimediów (np. w bibliotekach cyfrowych czy repozytoriach typu Polona), ich selekcji i poprawnego cytowania. Poza kompilowaniem źródeł (publikacji papierowych, cyfrowych, archiwaliów etc.) kariatydy uczą się też digitalizacji oraz wytwarzania i udostępniania nowych materiałów (np. skanów, grafik, fotografii). Treści publikowane są na licencjach CC, co zwiększa świadomość dot. wolnych licencji, korzystania i dystrybucji legalnych zasobów.

Wrześniowy edyton z Kolektywem Kariatyda

[edytuj | edytuj kod]
Grafika promocyjna 10. edytonu, proj. Herstoryczka

We wrześniu odbędzie się już 10 edyton z Kolektywem Kariatyda w ramach TIFF Festival 2020 // Procesy. Tym razem Kolektyw Kariatyda skoncentruje się na sylwetkach pomijanych dotąd fotografek! Wydarzenie odbywa się we w sobotę, 5 września 2020 roku, w godz. 12.00-17.00 w Studio BWA Wrocław. Materiały i hasła do opracowania można znaleźć pod tym linkiem, a także na stronie wydarzeń zawierających pełen zbiór edytonów Kolektywu Kariatyda. Informację o wydarzeniu można znaleźć również na facebooku. Skuteczność takich grup jak Kariatydy i ich edytony dotyczące kobiet w sztuce wynika z przede wszystkim z wzajemnego inspirowania się ich członkiń i członków do dalszej wspólnej pracy. Kariatydy przed edytonami tworzą listy czerwonych linków, nieistniejących w Wikipedii haseł, które czekają na napisanie. Są to brakujące biogramy kobiet, o niewątpliwie encyklopedycznych zasługach. Listy służą za inspirację do wyboru kolejnych postaci do opracowania i w toku prac stopniowo zmieniają swój kolor na niebieski, prowadząc już do gotowych haseł. W ten sposób Kolektyw Kariatyda monitoruje swoją aktywność w Wikiprojekcie. Zachęcamy wszystkich do przyłączenia się do kolektywu i/lub uczestnictwa w edytonach również w formie zdalnej.

WikiPlaton 2020

[edytuj | edytuj kod]
Logo Akademii Platońskiej w Lanckoronie

Ruszyła Akademia Platońska - Letnia Szkoła Platonizmu! W dniach 27.08-2.09.2020 w Lanckoronie spotkają się uczestnicy i uczestniczki oraz Profesorowie i Profesorki z Polski, Włoch, Hiszpanii i USA, by wziąć udział w edycyjnej przygodzie. Wśród gości znajdą się m.in.: Janina Gajda-Krynicka, Włodzimierz Galewicz, Bogdan Dembiński, Karol Tarnowski, Henryk Paprocki, Damian Mrugalski, Artur Pacewicz oraz Piotr Augustyniak.

Uczestnicy Akademii w Lanckoronie biorą udział w projekcie WikiPlaton

Celem spotkania jest koordynacja działań związanych z uzupełnieniem w przestrzeni Wikipedii wiedzy z zakresu filozofii, koncentrując się wokół platonizmu i Platona i jego dialogów. W efekcie treści zawarte w Wikipedii z często niedoskonałych opracowań tematu, pozostawiających wiele do życzenia w porównaniu z fachowymi publikacjami naukowymi w ramach projektu przeistoczą się w źródło nie tylko aktualne i rzetelne, ale też zawierające treści trudno dostępne nawet dla znawcy dziedziny. Mamy nadzieję, że wiedza na temat platonizmu za pośrednictwem Wikipedii trafi do szerokiego grona odbiorców.

„Wikipedia stanowi urzeczywistnienie projektu platońskiego, to znaczy udostępnienie dziedziny idei, umożliwienie dostępu do niej za pośrednictwem nowoczesnej technologii i współpracy tych, którzy mają dostęp do poszczególnych idei i poprzez ich opis oraz systematyczne uporządkowanie dają do nich dostęp szerokiej publiczności. To nic innego jak kolejne oblicze projektu oświecenia” – piszą twórcy projektu Akademii Platońskiej

WikiChorzów

[edytuj | edytuj kod]
Logo projektu Wiki-Chorzów

Projekt "Wiki- Chorzów" cały czas się rozwija! Celem projektu jest wzbogacenie zasobów Wikipedii o nowe artykuły dotyczące historii i współczesności Chorzowa.

18 lipca 2020 r. w Chorzowie miała miejsce pierwsza odsłona projektu edukacyjno-artystycznego “Wszystkie kolory Historii”, realizowanego przez Muzeum Hutnictwa (w organizacji) oraz Muzeum w Chorzowie w ramach GLAM-Wiki Polska.

w ramach których poprzez działania twórcze mieszkańcy/nki mieli możliwość poszerzać wiedzę na temat ich małej ojczyzny. Miasto i jego dzieje stały się pretekstem do działań twórczych, które w atrakcyjny sposób pozwoliły mieszkańcom przybliżyć im wiedzę na temat swojej małej ojczyzny.

29 sierpnia 2020 r. zrealizowano też grę terenową „Chorzów. W krainie wygasłych wulkanów”, w trakcie której uczestnicy korzystali podczas rozwiązywania zadań z zasobów Wikipedii, a także warsztaty edytowania treści w największej internetowej encyklopedii świata. W tajniki edytowania Wikipedii uczestników wprowadziła Ewa Caban - doświadczona wikipedystka, która w przystępny sposób nauczy każdego i każdą chętną jak budować artykuły i rozszerzać już istniejące treści!

W trakcie drugiej odsłony projektu mieszkańcy Chorzowa zaproszeni zostali do udziału w spacerze fotograficznym. Spacerowi towarzyszyły warsztaty z zamieszczania fotografii w zasobach Wikimedia Commons.

Wiki Lubi Zabytki - trzech partnerów GLAM

[edytuj | edytuj kod]
Dziedziniec Zamku na Wawelu.

W trwającym od 1 do 30 września konkursie Partnerami GLAM konkursu “Wiki Lubi Zabytki” są w tym roku Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wraz z Muzeum w Chorzowie, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT oraz Zamek Królewski na Wawelu. Są to nowi partnerzy projektu Wiki-GLAM. Każda z tych instytucji kultury zaproponowała własną kategorię konkursową, której patronuje:

Kategoria I Zabytki Chorzowa i zabytki związane z hutnictwem (kategorią opiekuje się Muzeum Hutnictwa w Chorzowie wraz z Muzeum w Chorzowie) Kategoria II Zabytki Poznania (kategorią opiekuje się Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT) Kategoria III Detal architektoniczny na Wawelu (kategorią opiekuje się Zamek Królewski na Wawelu)

Zapraszamy do udziału w zaproponowanych kategoriach tego największego konkursu fotograficznego świata! Przypominamy, że fotografowane obiekty powinny posiadać status zabytku nieruchomego i być wpisane do wykazów zabytków prowadzonych przez Wojewódzkich Konserwatorów Zabytków.

Narodowe Archiwum Cyfrowe

[edytuj | edytuj kod]

Narodowe Archiwum Cyfrowe od wielu lat współpracuje z Wikimedia Polska w ramach projektów GLAM. Naszą długoletnią współprace w sierpniu 2020 roku uczciliśmy podpisaniem oficjalnego Porozumienia.

Wikimedianie uwielbiają ilustrować artykuły zdjęciami z NAC, których w Wikimedia Commons znajduje się ponad 11 tysięcy. Większość dostępnych zdjęć NAC znajduje się w domenie publicznej. Oznacza to, że każdy może je zgodnie z prawem wykorzystywać w dowolnym celu, na przykład w broszurach, skryptach i publikacjach akademickich, w prasie, w Internecie, pracach plastycznych.

Pierwszym zbiorem, jaki udostępniony został w Wikimedia Commons ze zbiorów NAC, jest obszerna kolekcja fotografii, których autorem jest Narcyz Witczak-Witaczyński. Kolekcja pochodzi z lat 1919-1939. Więcej na temat zbiorów NAC można poczytać w oficjalnym Wikiprojekcie. Ponadto chcieliśmy poinformować, że zbiory instytucji zostały przeniesione do Szukaj w archiwach – nowego repozytorium plików!

Zakończyła się również dyskusja na temat zbiorów NAC w Wikimedia Commons załadowane przez Elżbietę Kossecką

Sierpniowy edyton z Kolektywem Kariatyda

[edytuj | edytuj kod]
Kolektyw Kariatyda przy współpracy z Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu i GLAM Wikimedia Polska.

Sierpniowy edyton Kolektyw Kariatyda pierwszy raz do lockdownu odbył się w Muzeum Pana Tadeusza! Uczestnicy i uczestniczki spotkania opracowywali artykuły biograficzne o o XIX wiecznych kobietach artystkach! Efekty spotkania widać w Wikipedii - jest to 7 nowych artykułów o artystkach takich jak Elżbieta Moniuszko-Nawroczyńska, Maria Herman i Adela Łubieńska

Dziękujemy Karoline Dzimira-Zarzycka i Kuba Zarzycki za metytoryczne przygotowanie spotkania, a także Maja Kwiecińska za serdeczne ugoszczenie w tym pięknym miejscu i zagwarantowanie uczestnikom edytonu przestrzeni do pracy. Towarzyszył nam Wikipedysta Julo, który nowicjuszom pokazywał przez siebie stosowane techniki edytowania Wikipedii.

Więcej na temat projektu w Wikiprojekcie Kolektyw Kariatyda.

Nowy importer grafik dla Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej

[edytuj | edytuj kod]
Farerska owca.

W Wikimedia Polska na Macieja Brencza mówimy "człowiek renesansu". Maciej posiada szeroki wachlarz zachwycających cech. Przede wszystkim jest autorem książki podróżniczej Farerskie kadry i bloga o Wyspach Owczych.

Maciej na swym blogu piesze między innymi o tym, że mieszkańcy Wysp Owczych niezwykle aktywnie rozwijają farerską Wikipedię. Wszystko to za sprawą 36 aktywnych farerskich Wikipedystów poświęcających swój prywatny czas, aby zostawić po sobie w Internecie trwały ślad. My natomiast zachęcamy polskich Wikipedystów do edytowania farerskich tematów w polskiej Wikipedii.

Twórca Farerskich kadrów jest nie tylko pisarzem i fotografem, ale posiada również szeroki wachlarz umiejętności programistycznych. Zostawił swój ogromny ślad w rozwoju zasobów w Wikiprojekcie GLAM. Dzięki niemu powstał importer grafik z Mazowiecka Biblioteka Cyfrowa do Wikimedia Commons. Ładowane pliki znajdują się w kategorii Media contributed by the Mazovian Digital Library. Nowe rozwiązanie techniczne jest zwieńczeniem prawie dwuletniej współpracy Wiki-GLAM z Biblioteką Publiczną m.st. Warszawy.

Poużywaj sobie!

[edytuj | edytuj kod]
Warsztaty tworzenia kolaży ASP Gdańsk.

W ramach Konferencji Wikimedia Polska 2020 Forum Wolnej Wiedzy 3 lipca 2020 roku odbył się warsztat kolażu online. Warsztat odbył się w ramach trwającego do końca 2020 roku konkursu Poużywaj sobie! Konkurs na remiks wolnej kultury, będącego inicjatywą GLAM-Wiki Polska.

Celem warsztatów jest zaznajomienie z możliwościami, jakie przed artystami kryją graficzne zasoby znajdujące się w Wikimedia Commons – repozytorium multimediów udostępnionych na wolnych licencjach. Warsztaty poprowadziła Zuzanna Dolega – gdyńska artystka, twórczyni prac w technice pirografii. Asystentka na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, która w instytucjach kultury prowadzi warsztaty z kolażu korzystając z materiałów zamieszczonych w Wikimedia Commons w ramach współprac GLAM-Wiki Polska.

Zachęcamy do udziału w konkursie Poużywaj sobie! Konkurs na remiks wolnej kultury, gdzie czekają wspaniałe nagrody!

Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT

[edytuj | edytuj kod]
Brama Poznania ICHOT.

Projekt GLAM-Wiki Polska cały czas się rozwija! W czerwcu 2020 roku rozpoczęliśmy współpracę z Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, samorządową instytucją kultury Miasto Poznań i operatorem takich atrakcji jak Brama Poznania (pierwsze w Polsce centrum interpretacji dziedzictwa) oraz Trakt Królewsko-Cesarski w Poznaniu (miejski szlak turystyczny).

W ramach tej nowej kooperacji pragniemy rozpocząć działania na rzecz rozbudowywania i uzupełniania artykułów o Poznaniu na Wikipedii.

Celem projektu jest udostępnianie i upowszechnianie wiedzy o kulturowym i przyrodniczym dziedzictwie Poznania poprzez poszerzanie, ulepszanie i uźródłowienie haseł w Wikipedii oraz ich tłumaczenie na języki obce (zwłaszcza angielski, ukraiński, rosyjski i hiszpański). Projekt skoncentrowany jest na zagadnieniach bliskich statutowej działalności Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, a zwłaszcza na zagadnieniach analizowanych i interpretowanych w ramach działalności Bramy Poznania, Traktu Królewsko-Cesarskiego, projektu Fest Fyrtel oraz przy okazji wystaw czasowych w Śluzie Katedralnej. Drugim obszarem tematycznym są hasła dotyczące teorii interpretacji dziedzictwa. Obok ulepszenia treści, celem projektu jest uzupełnienie haseł o nowy materiał zdjęciowy.

Planujemy także m.in. organizację spotkań dla środowiska wikipedystów w Bramie Poznania i prezentację materiałów z wystaw czasowych. Zachęcamy Wikipedystów do współpracy i dołączenie się do wikiprojektu.

Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu

[edytuj | edytuj kod]

Dzięki współpracy z Muzeum Historii Ubioru w Poznaniu w zasobach Wikimedia Commons znalazło się kilkanaście wartościowych zdjęć dawnych strojów. Można je zobaczyć w kategorii Media contributed by the Museum of Historical Costume in Poznań.

Konferencja Forum Wolnej Wiedzy - panel GLAM

[edytuj | edytuj kod]
Panel "Wikipedysta-rezydent modele współpracy z instytucjami kultury w projektach GLAM" w trakcie konferencji online Wikimedia Polska 2020.

Podczas konferencji Konferencji Wikimedia Polska 2020 Forum Wolnej Wiedzy 4 lipca 2020 roku odbyła się sesja GLAM "Wikipedysta-rezydent: modele współpracy z instytucjami kultury w projektach GLAM". Panel rozpoczęła Celina Strzelecka, specjalistka ds. GLAM, która opowiedziała o kilku modelach współpracy z instytucjami kultury i przedstawiła zalety tej formy partnerstwa.

Gośćmi panelu byli zaproszeni wikipedyści i wikipedystki, którzy opowiedzieli o swoich doświadczeniach z wiki-rezydenturą. Naszymi gośćmi byli: Ewa Caban, Grzegorz Gogacz, Zośka Reznik, Marlena Hermanowicz, Iwona Demko, Basia Szczepańska, Tadeusz Rudzki, Jarosław Błaszczak, Wojciech Szczęsny i Piotr Powierża. Dzięki nim dowiedzieliśmy się nieco więcej na temat tego jak w praktyce wyglądała ich współpraca z instytucjami kultury; jaki widzą potencjał i korzyści w tej formie wsparcia instytucji; jaki wariant wiki-rezydentury jest najbardziej wartościowy dla obu stron. Podzielili się również swoimi pomysłami i wizjami projektów, które chcieliby zrealizować w przyszłości na rzecz rozwoju i udostępnienia wiedzy w obszarze kultury za pośrednictwem Wikipedii i projektów siostrzanych.

Zorganizowana sesja miała na celu stworzenie przestrzeni do wymiany kontaktów i doświadczeń między edytorami Wikipedii, a przedstawicielami instytucji kultury. Stanowiła również okazję do wypracowania skutecznych form współpracy. Zapraszamy przedstawicieli instytucji kultury do współpracy z wikipedystami w formie rezydencji. Jednocześnie zapraszamy wikipedystów i wikipedystki, których chcieliby wesprzeć instytucje GLAM w ich rozwoju.

Wikipedysta Rezydent w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

[edytuj | edytuj kod]
Gmach Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Stowarzyszenie Wikimedia Polska nawiązały współpracę w ramach wikiprojektu GLAM w 2019 r. W wyniku tej współpracy 6 pracowników i pracowniczek POLIN przeszło szkolenie z korzystania i edytowania haseł w Wikipedii prowadzone przez przedstawicielkę Wikimedia Polska. W kolejnym kroku POLIN wyłoniło w ramach konkursu ofert, Wikipedystę Rezydenta - Piotra Powierżę.

Piotr jest wikipedystą z wieloletnim doświadczeniem redaktorskim i zainteresowaniami z zakresu historii i kultury Żydów Polskich. W trakcie trzymiesięcznej (od marca do czerwca 2020) pilotażowej współpracy z Piotrem Powierżą powstawały hasła związane z tematyką, którą zajmuje się muzeum POLIN w ścisłej współpracy z redakcją portalu Wirtualny Sztetl. W ramach wiki-rezydentury Piotr zajął się życiem gospodarczym II Rzeczypospolitej Żydów polskich, martyrologią społeczności żydowskiej na ziemiach polskich w czasie II wojny światowej. Uzupełnił również dane demograficzne w poszczególnych miejscowościach II RP. Piotr edytuje pod nickiem Vivuld. Jest to pacynka stworzona w celu współpracy z pracownikami instytucji.

Owocem współpracy w ramach rezydentury było utworzenie, zweryfikowanie i podlinkowanie do portalu Wirtualny Sztetl ponad 400 haseł w Wikipedii.

Pracownicy POLIN cenią sobie dużą samodzielność, pracowitość, efektywność oraz doświadczenie Rezydenta w tematyce, którą zajmuje się instytucja. To doświadczenie zaowocowało też przekonaniem, iż instytucje chce kontynuować działania. Obecnie jest na etapie konstruowania konkretnych planów projektu w kolejnych latach. Muzeum POLIN dostrzega ogromny potencjał takiej współpracy zgodnej ze swoją misją: edukowanie i upowszechnianie rzetelnej i sprawdzonej wiedzy o historii i kulturze Żydów polskich Dzięki Wikipedii - największej i najpoczytniejszej encyklopedii internetowej możliwe jest dotarcie do bardzo szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

Fotografie Wojciecha Kocota

[edytuj | edytuj kod]

Do zasobów Wikimedia Commons trafiło ponad 4 tysiące zdjęć autorstwa podróżnika Wojciecha Kocota. Pełny zbiór zdjęć można zobaczyć w Wikimedia Commons w kategorii Photographs by Wojciech Kocot. Są to zdjęcia z Kolumbii, Indii, Iranu, Meksyku, Nepalu, Peru i Boliwii.

Biblioteka Publiczna m.st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego

[edytuj | edytuj kod]
Grafika wnętrza Biblioteki Głównej w Warszawie

Pracownicy Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy rozpoczęli współpracę ze Stowarzyszeniem Wikimedia Polska na początku 2019 roku w ramach projektów GLAM. Celem podjętych działań jest upowszechnienie wartościowych materiałów znajdujących się w zasobach Mazowieckiej Biblioteki Cyfrowej szerszemu gronu odbiorców za pośrednictwem repozytorium plików Wikimedia Commons.

Jak dotąd udostępniono ponad 3600 grafik, które pochodzą z wirtualnej kolekcji „Warszawa w ilustracji prasowej XIX wieku” zawierającej materiały graficzne wydawane w latach 1801-1904 w takich czasopismach jak Przyjaciel Ludu, czy też Tygodnik Ilustrowany. Ilustracje znajdujące się w kolekcji często mają unikatowy charakter, nie były wcześniej, ani później nigdzie publikowane. Stanowią bogaty i ważny materiał do badań nad XIX-wieczną Warszawą i jej mieszkańcami.

Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Wrocławskiego

[edytuj | edytuj kod]
XVI-wieczny rysunek miasta Görlitz

W ramach współpracy z Biblioteką Cyfrową Uniwersytetu Wrocławskiego z Wikimedia Polska w ramach projektów GLAM do zasobów Wikimedia Commons trafiło prawie 450 stron atlasu miast świata Civitates orbis terrarum – wydanym w Kolonii w latach 1572-1618 przez Georga Brauna i Fransa Hogenberga. Są to dwa tomy De praecipuis totius universi urbibus. Liber secundus oraz Urbium praecipuarum totius mundi. Liber quartus. Ponadto udostępniono atlas Contrafactur und Beschreibung von den vornembsten Stetten der Welt. Liber tertius.

Fotografie z okazji obchodów Strajku w Stoczni Gdańskiej

[edytuj | edytuj kod]
Mural przedstawiający podpisanie porozumień sierpniowych w Gdańsku

Uwalniamy zbiory fotograficzne Europejskiego Centrum Solidarności na cześć wielkiego strajku w sierpniu 1980 roku. To on rozpoczął pochód Polaków po wolność, jakiego nie dało się już zatrzymać. To wówczas powstała Solidarność, jeden z największych obywatelskich i pokojowych ruchów sprzeciwu w dziejach świata. Europejskie Centrum Solidarności uwolniło zbiory fotograficzne ponad 120 fotografii wykonanych w 1980 roku podczas strajku w Stoczni Gdańskiej im. Lenina. Obecnie znajdują się one na wolnych licencjach do wykorzystania w artykułach Wikipedii, materiałach informacyjnych i edukacyjnych. Działanie Europejskiego Centrum Solidarności jest częścią obchodów Święta Wolności i Solidarności, odbywającego się w Gdańsku 1–11 czerwca 2019.

Część fotografii przedstawia wydarzenia z wiecu wyborczego kandydatów Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność” na Placu Grunwaldzkim w Gdyni 1989 roku. Na jednej z fotografii widać działaczy „Solidarności” w drodze na zakończenie obrad Okrągłego Stołu. Inne zdjęcie ukazuje Lecha Wałęsę w trakcie wiecu przedwyborczego pod kościołem św. Brygidy w Gdańsku.

Część udostępnionych fotografii przedstawia gdańskie targowiska i giełdy w latach 90. Zostały one prezentowane na wystawie czasowej "Wolny rynek. Wystawa fotografii Jacka Awakumowskiego (1957-1999) ze zbiorów ECS". Ekspozycja miała miejsce w siedzibie ECS w Gdańsku w 2015 roku.

Lepsze artykuły w Wikipedii z zakresu wiedzy o teatrze

[edytuj | edytuj kod]

Pracownicy Instytutu im. Jerzego Grotowskiego z Wikimedią Polską realizuje Wikiprojekt, którego celem jest uzupełnianie i udoskonalanie haseł związanych z działalnością Instytutu oraz twórczością Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium. Misją Instytutu jako miejskiej instytucji kultury jest realizacja przedsięwzięć artystycznych i badawczych, które odpowiadają na wyzwania postawione przez praktykę twórczą Jerzego Grotowskiego oraz dokumentują i upowszechniają wiedzę o jego dokonaniach.

Jednym z priorytetów współpracy jest tworzenie, poszerzanie i ulepszanie przez pracowników Instytutu im. Jerzego Grotowskiego artykułów w Wikipedii; działania na rzecz popularyzacji dorobku Jerzego Grotowskiego i Teatru Laboratorium i upowszechniania wiedzy specjalistycznej z zakresu teatru; demokratyzacja wiedzy specjalistycznej w przestrzeni uważanej za elitarną – realizacja idei powszechności i wspólnotowości wiedzy.

WikiPlaton 2019

[edytuj | edytuj kod]

W Wikipedii powstał projekt Wikiplaton. Jego celem jest koordynacja działań związanych z uzupełnieniem w przestrzeni Wikipedii wiedzy z zakresu filozofii, koncentrując się wokół platonizmu i dialogów Platona. Treści zawarte w Wikipedii przeistoczą się w źródło nie tylko aktualne i rzetelne, ale też zawierające treści trudno dostępne nawet dla znawcy dziedziny. Dzięki projektowi wiedza na temat platonizmu za pośrednictwem Wikipedii trafi do szerokiego grona odbiorców.

Projekt jest realizowany w ramach trzeciej edycji "Akademii Platońskiej" (23-30 września 2019), której celem jest propagowanie platonizmu, a zarazem próba jego rekonstrukcji. Organizatorem „Akademii Platońskiej” jest Instytut Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego oraz jego pracownicy: Andrzej Serafin (inicjator projektu) i Paweł Sznajder. „Akademię” objął Patronatem kwartalnik „Kronos”.

Kariatyda

[edytuj | edytuj kod]

Kolektyw Kariatyda to nieformalna grupa wikipedystek zainteresowanych sztuką. Powstała we Wrocławiu na przełomie 2018 i 2019 roku, w związku z organizacją edytonu (maratonu edycyjnego) poświęconego artystkom.

Nazwa kolektywu związana jest z wywodzącym się z terminologii historii sztuki terminem kariatyda – podporą architektoniczną w formie postaci kobiecej, na której głowie opiera się dźwigany element. W ramach projektu powstał pierwszy numer "Kariatyda zinu", zatytułowany "Brawo, girls". Pomysł na jego wykonanie zrodził się na potrzeby edytonu Art+Feminism.

Działania kolektywu wpisują się w międzynarodową inicjatywę Art and Feminism – odbywające się od 2014 roku spotkania i warsztaty edytowania Wikipedii są skierowane na treści dotyczące kobiet, w szczególności artystek, i ich twórczości. Jednym z głównych celów projektu jest wyrównywanie dysproporcji w Wikipedii, którą redaguje znacznie więcej mężczyzn niż kobiet.

Polskie Towarzystwo Ludoznawcze udostępnia kolekcję strojów ludowych

[edytuj | edytuj kod]

.

Do zasobów Wikimedia Commons zostaną dołączone materiały, które zostały skrupulatnie zdigitalizowane w ramach projektu „Materiały etnograficzne z archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego”, realizowanego w latach 2017-2019. Projekt został sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa”. Zdigitalizowane zbiory, które znajdują się w Bibliotece Cyfrowej Uniwersytetu Wrocławskiego są systematycznie ładowane do zasobów Wikimedia Commons, gdzie obecnie znajduje się 299 plików z polskimi strojami ludowymi ze zbiorów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego.