Przejdź do zawartości

Wiktor Kapitonow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wiktor Kapitonow
Виктор Капитонов
ilustracja
Pełne imię i nazwisko

Wiktor Arsenjewicz Kapitonow

Data i miejsce urodzenia

25 października 1933
Kalinin

Data i miejsce śmierci

5 marca 2005
Moskwa

Obywatelstwo

radzieckie

Wzrost

178 cm

Dorobek medalowy
Reprezentacja  ZSRR
Igrzyska olimpijskie
złoto Rzym 1960 kolarstwo
(start wspólny ind.)
brąz Rzym 1960 kolarstwo
(jazda na czas druż.)
Mistrzostwa świata
brąz Ronse 1963 druż. na czas
Odznaczenia
Order Lenina Order Rewolucji Październikowej Order Przyjaźni Narodów Order „Znak Honoru” Medal „Za pracowniczą wybitność” (ZSRR) Zasłużony Mistrz Sportu ZSRR

Wiktor Arsenjewicz Kapitonow (ros. Виктор Арсеньевич Капитонов, ur. 25 października 1933 w Kalininie, zm. 5 marca 2005 w Moskwie) – radziecki kolarz szosowy i torowy, dwukrotny medalista olimpijski i brązowy medalista mistrzostw świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Największy sukces w karierze Wiktor Kapitonow osiągnął w 1960 roku, kiedy zdobył dwa medale podczas igrzysk olimpijskich w Rzymie. W indywidualnym wyścigu ze startu wspólnego wywalczył złoty medal, bezpośrednio wyprzedzając Włocha Livio Trapè oraz Belga Willy’ego Vanden Berghena. Ponadto wspólnie z Jewgienijem Klewcowem, Jurijem Mielichowem i Aleksiejem Pietrowem zdobył brązowy medal w drużynowej jeździe na czas. Na rozgrywanych trzy lata później szosowych mistrzostwach świata w Ronse razem z Mielichowem, Gajnanem Sajdchużynem i Anatolijem Olizarienko zdobył kolejny brązowy medal w drużynowej jeździe na czas. Wystartował również na igrzyskach w Melbourne w 1956 roku, lecz drużynowo był szósty, a rywalizację indywidualną zakończył na 32. pozycji. Ponadto zajął drugie (1961) i trzecie (1957) miejsce w klasyfikacji generalnej Wyścigu Pokoju, a razem z kolegami z reprezentacji zwyciężał w klasyfikacji drużynowej (1958-59, 1961-62). Zasłużony Mistrz Sportu ZSRR. Trener kolarskiej reprezentacji ZSRR w latach 19701988. Zdobył łącznie pięć złotych medali mistrzostw kraju, zarówno na szosie, jak i na torze. Nigdy nie zdobył medalu na torowych mistrzostwach świata.

Najważniejsze zwycięstwa[edytuj | edytuj kod]

  • 1958 – mistrzostwo ZSRR, trzy etapy w Wyścigu Pokoju
  • 1959 – mistrzostwo ZSRR
  • 1960 – zwycięstwo na igrzyskach olimpijskich indywidualnie i brąz drużynowo
  • 1963 – etap w Wyścigu Pokoju, brązowy medal w mistrzostwach świata drużynowo

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]