Przejdź do zawartości

Wilgotnica czerwona

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Wilgotnica czerwona
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

grzyby

Typ

podstawczaki

Klasa

pieczarniaki

Rząd

pieczarkowce

Rodzina

wodnichowate

Rodzaj

wilgotnica

Gatunek

wilgotnica czerwona

Nazwa systematyczna
Hygrocybe coccineocrenata (P.D. Orton) M.M. Moser
Kl. Krypt.-Fl., Edn 3 (Stuttgart) 2b/2: 68 (1967)
Kategoria zagrożenia (CKGZ)[1]

Wilgotnica czerwona (Hygrocybe coccineocrenata (P.D. Orton) M.M. Moser) – gatunek grzybów z rodziny wodnichowatych (Hygrophoraceae)[2].

Systematyka i nazewnictwo[edytuj | edytuj kod]

Pozycja w klasyfikacji według Index Fungorum: Hygrocybe, Hygrophoraceae, Agaricales, Agaricomycetidae, Agaricomycetes, Agaricomycotina, Basidiomycota, Fungi[2].

Po raz pierwszy takson ten zdiagnozował w 1960 r. Peter D. Orton nadając mu nazwę Hygrophorus coccineocrenatus. Obecną, uznaną przez Index Fungorum nazwę nadał mu w 1967 r. Meinhard Mchael Moser, przenosząc go do rodzaju Hygrocybe[2].

Niektóre synonimy naukowe[3]:

  • Hygrocybe coccineocrenata (P.D. Orton) M.M. Moser, 1967, var. coccineocrenata
  • Hygrocybe coccineocrenata var. sphagnophila (Peck) Arnolds, 1985
  • Hygrocybe turunda var. sphagnophila (Peck) Bon 1979
  • Hygrophorus coccineocrenatus P.D. Orton 1960
  • Hygrophorus miniatus var. sphagnophilus Peck 1901
  • Hygrophorus turundus var. sphagnophilus (Peck) Hesler & A.H. Sm. 1963
  • Pseudohygrocybe coccineocrenata (P.D. Orton) Kovalenko 1988

Nazwę polską nadała Barbara Gumińska w 1997 r[4].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Kapelusz

Średnica 1–3 cm, kształt początkowo łukowaty z podwiniętym brzegiem, później płaskołukowaty, na koniec płaski z nieco wgłębionym środkiem. Brzegi nieco prążkowane. Jest słabo higrofaniczny; podczas wilgotnej pogody ma barwę od pomarańczowej do szkarłatnej, podczas suchej jest matowy, barwy ochrowopomarańczowej. Z czasem stopniowo płowieje do pomarańczowej (poczynając od brzegu). Charakterystyczną cechą jest występowanie na powierzchni łusek o barwie od brązowej do czarnej, szczególnie na środku kapelusza[5].

Blaszki

Rzadkie, szerokie i szeroko przyrośnięte, zbiegające ząbkiem lub okrągłe. U młodych okazów są białe, później kremowe lub woskowożółte[5].

Trzon

Wysokość 1,5 cm, średnica 1,5–4 mm, walcowy, w środku pusty, w podstawie zwężony. Powierzchnia gładka, o barwie od pomarańczowoczerwonej do szkarłatnej, tylko przy podstawie jaśniejsza – kremowa lub ochrowa[5].

Miąższ

Cienki, takiej samej barwy jak kapelusz, nie zmieniający barwy po uszkodzeniu. Smak i zapach niewyraźny[5].

Występowanie i siedlisko[edytuj | edytuj kod]

Występuje w północnej części Ameryki Północnej (na Alasce i w prowincji Quebec w Kanadzie), w Europie, Korei i Japonii. W Europie występuje głównie w jej części północnej i zachodniej (również w Islandii)[6]. Występuje również w Polsce, brak danych o częstości jej występowania, nie znajduje się jednak na liście gatunków zagrożonych[4]. Rośnie na mokrych łąkach oraz na brzegach torfowisk i mokradeł. Owocniki wytwarza od lipca do października[5].

Znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Grzyb mikoryzowy[4], niejadalny.

Gatunki podobne[edytuj | edytuj kod]

W Polsce występuje kilka gatunków wilgotnic, których wspólną cechą jest czerwona barwa, drobne rozmiary i łuseczkowaty kapelusz. Głównymi morfologicznymi cechami umożliwiającymi ich rozróżnienie są: blaszki, łuseczki kapelusza i subtelne różnice w ubarwieniu[5].

  • wilgotnica torfowiskowa (Hygrocybe helobia). Łuseczki kapelusza są tej samej barwy, lub jaśniejsze, blaszki o barwie od białej do żółtawej,
  • wilgotnica purpurowa (Hygrocybe miniata). Łuski kapelusza tej samej co on barwy, lub jaśniejsze, blaszki pomarańczowoczerwone
  • wilgotnica szkarłatna (Hygrocybe coccinea). Na kapeluszu włókienka promieniście wrośnięte, blaszki o barwie od czerwonopomarańczowej do żółtopomarańczowej,
  • wilgotnica lejkowata (Hygrocybe cantharellus). Kapelusz pomarańczowoczerwony, łuski tej barwy co kapelusz, lub jaśniejsze.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Hygrocybe coccineocrenata, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species (ang.).
  2. a b c Index Fungorum. [dostęp 2014-09-01]. (ang.).
  3. Species Fungorum. [dostęp 2013-10-20]. (ang.).
  4. a b c Władysław Wojewoda: Checklist of Polish Larger Basidiomycetes. Krytyczna lista wielkoowocnikowych grzybów podstawkowych Polski. Kraków: W. Szafer Institute of Botany, Polish Academy of Sciences, 2003. ISBN 83-89648-09-1.
  5. a b c d e f Pavol Škubla: Wielki atlas grzybów. Poznań: Elipsa, 2007. ISBN 978-83-245-9550-1.
  6. Discover Life Maps. [dostęp 2014-09-01].