Przejdź do zawartości

Wilhelm Maybach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
August Wilhelm Maybach
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

9 lutego 1846
Heilbronn

Data i miejsce śmierci

29 grudnia 1929
Stuttgart-Bad Cannstatt

Zawód, zajęcie

konstruktor, przemysłowiec

Narodowość

niemiecka

Dzieci

Karl Maybach
Adolf Maybach

August Wilhelm Maybach (ur. 9 lutego 1846 w Heilbronn, zm. 29 grudnia 1929 w Stuttgart-Bad Cannstatt) – niemiecki konstruktor i przemysłowiec, współpracownik Gottlieba Daimlera, jeden z pionierów motoryzacji, z wykształcenia ślusarz.

Opracował konstrukcję i produkował pojazdy mechaniczne, silniki spalinowe (również do napędu statków powietrznych), wynalazł stawidło jarzmowe, przekładnię obrotów, gaźnik dyszowy z pływakiem i iglicą.

W 1883 roku skonstruował silnik szybkobieżny w oparciu o ideę Gottlieba Daimlera, lecz patent był zapisany na nazwisko tego drugiego. W 1886 roku Maybach z Daimlerem skonstruowali pierwszy samochód, ale powszechnie uważa się, że to Carl Benz wynalazł samochód.

W 1909 roku wspólnie z Ferdynandem Zeppelinem, konstruktorem sterowców, założył przedsiębiorstwo Maybach Motorenbau we Friedrichshafen produkujące silniki i samochody.

Miał synów Karla Maybacha i Adolfa Maybacha.

August Wilhelm Maybach odbył pierwszą jazdę testową na protoplaście współczesnych motocykli. Niemiecki inżynier pokonał kilkukilometrową trasę z Cannstatt do Untertürkheim w tempie 12 km/h[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Rauck, Max J.: Wilhelm Maybach: der grosse Automobilkonstrukteur. Baar 1979.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Historia Motoryzacji... - Motocykl to nie wszystko liczy się pasja....... [online], sites.google.com [dostęp 2022-02-07].