Gottlieb Daimler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ten artykuł dotyczy niemieckiego konstruktora i przemysłowca. Zobacz też: artykuł o stadionie jego imienia.
Gottlieb Däumler
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 17 marca 1834
Schorndorf
Data i miejsce śmierci 6 marca 1900
Stuttgart-Bad Cannstatt
Miejsce spoczynku cmentarz Uffkirchhof
Zawód konstruktor, przemysłowiec
Narodowość  Niemcy
Replika motocykla Daimlera

Gottlieb Daimler, właściwie Däumler (ur. 17 marca 1834 w Schorndorf[1], zm. 6 marca 1900 w Stuttgart-Bad Cannstatt[1]) – niemiecki konstruktor i przemysłowiec.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jego ojciec Johannes Däumler był mistrzem piekarskim w Schorndorfie w Wirtembergii. Po ukończeniu w wieku 14 lat szkoły realnej podjął naukę w zawodzie rusznikarza, którą ukończył po 4 latach egzaminem czeladniczym.

Po 5 latach pracy w fabryce maszyn podjął studia w Szkole Politechnicznej w Stuttgarcie. Po ukończeniu studiów i odbyciu licznych podróży związanych ze studiami podjął w roku 1862 pracę jako konstruktor w fabryce wyrobów metalowych. Po trzech latach został kierownikiem fabryki maszyn w Reutlingen, gdzie po raz pierwszy zetknął się z Wilhelmem Maybachem.

W 1872 Nikolaus Otto powierzył Daimlerowi kierownictwo wydziału produkcyjnego w Fabryce Silników Spalinowych Gazowych Gasmotorenfabrik Deutz, gdzie wspólnie z Maybachem dopracowali silnik spalinowy systemu Otto do produkcji seryjnej. Po kłótni z Nikolausem Otto opuścił przedsiębiorstwo wraz z przyjacielem Maybachem i rozpoczął pracę na własną rękę[1].

W 1882 Daimler założył własny warsztat doświadczalny w Cannstatt celem opracowania projektu małego silnika benzynowego dużej mocy, który by zastąpił powszechnie stosowane silniki na gaz miejski, o dużych gabarytach i odpowiednio znacznym ciężarze. Po roku prac rozwojowych prowadzonych wspólnie z Maybachem mieli gotowy czterosuwowy silnik jednocylindrowy, jako paliwo zastosowali benzynę, co wówczas nie było oczywiste, mieli bowiem do wyboru różne frakcje ropy naftowej oraz olej z oliwek, ten ostatni zapewne był łatwiej dostępny niż benzyna. Dalszym ich wynalazkiem w roku 1885 był motocykl, jeden z pierwszych na świecie (w tym samym roku pionierską maszynę, która również jest uznawana za przodka motocykla, przedstawił angielski inżynier Edward Butler).

W 1885 roku Gottlieb Daimler uzyskał patent na silnik, żartobliwie określany mianem stojącego zegara[1].

Ażeby umożliwić sprzedaż wytwarzanych silników spalinowych Daimler zlecił w latach 1886-1889 Maybachowi opracowanie konstrukcji samochodu.

W 1887 Daimler założył w Cannstatt fabrykę produkującą silniki spalinowe i pojazdy mechaniczne. W 1890 przekształcił przedsiębiorstwo w spółkę Daimler-Motoren-Gesellschaft.

W 1892 Daimler ponownie wspólnie z Maybachem opracował konstrukcję dwucylindrowego silnika rzędowego.

W 1899 Daimler zlecił Maybachowi opracowanie konstrukcji samochodu wyścigowego, który został nazwany Mercedes, imieniem córki Emila Jellinka, kierowcy, konstruktora i przedstawiciela handlowego Daimlera.

Gottlieb Daimler zmarł 6 marca 1900 w wieku lat 65 i został pochowany na cmentarzu Uffkirchhof w Stuttgart-Bad Cannstatt.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Michael Dörflinger: Samochody z klasą. Warszawa: Buchmann, s. 12. ISBN 978-83-280-0065-0.