Willard Brownson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Willard H. Brownson
ilustracja
Rear Admiral Rear Admiral
Data i miejsce urodzenia 8 lipca 1845
Lyons
Data i miejsce śmierci 16 marca 1935
Waszyngton
Przebieg służby
Lata służby 1865–1907
Siły zbrojne United States Navy
Jednostki Flota Azjatycka
Główne wojny i bitwy wojna amerykańsko-hiszpańska

Willard Herbert Brownson (ur. 8 lipca 1845 w Lyons, zm. 16 marca 1935 w Waszyngtonie) – amerykański wojskowy, admirał United States Navy, uczestnik walk z meksykańskimi piratami w 1870 roku i wojny amerykańsko-hiszpańskiej, w latach 1906–1907 dowódca Floty Azjatyckiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Willard H. Brownson urodził się w Lyons w stanie Nowy Jork. Akademię Marynarki Wojennej ukończył w 1865 roku. W latach 1865–1868 służył na północnym Atlantyku, następnie we Flocie Pacyfiku. W 1870 roku, będąc w składzie załogi slupa "Mohican" wziął udział w bitwie z meksykańskim parowcem pirackim "Forward". W kolejnych latach pełnił różne funkcje na lądzie i morzu, dowodził między innymi USS "Blake" w służbie Coast and Geodetic Survey oraz krążownikiem pancernopokładowym "Detroit". Na pokładzie tego ostatniego przebywał w Rio de Janeiro podczas brazylijskiej wojny domowej lat 1893–1895.

Podczas wojny amerykańsko-hiszpańskiej dowodził zarekwirowanym parowcem "Yankee", biorąc udział w blokadzie Kuby. W 1899 roku został awansowany do stopnia komandora i objął dowodzenie pancernika "Alabama". W latach 1902–1905 pełnił funkcję superintendenta Akademii Marynarki Wojennej. W 1905 roku awansował do stopnia kontradmirała, zostając dowódcą 4. Dywizjonu Floty Północnoatlantyckiej, z krążownikiem pancernym "West Virginia" jako okrętem flagowym. 15 października 1906 roku mianowano go dowódcą Floty Azjatyckiej. Pełnił tę funkcję do przejścia w stan spoczynku w lipcu następnego roku.

Zgodnie z decyzją prezydenta Theodora Roosevelta objął stanowisko szefa Bureau of Navigation, odpowiedzialnego za sprawy personalne floty. Jednak gdy w grudniu 1907 roku prezydent, wbrew jego opinii, zdecydował o oddaniu komendy nad okrętami szpitalnymi US Navy w ręce lekarzy, na znak protestu podał się do dymisji. Zmarł w Waszyngtonie w 1935 roku. Od jego nazwiska pochodziły nazwy dwóch niszczycieli US Navy: "Brownson" (DD-518) oraz "Brownson" (DD-868).

Z małżeństwa z Isabellą Roberts miał czworo dzieci: Henry'ego (zmarłego w dzieciństwie), Harriet, Roswella oraz Caroline. Najmłodsza córka poślubiła w 1910 roku przyszłego admirała, Thomasa C. Harta.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Ten artykuł zawiera treści udostępnione w ramach domeny publicznej przez Dictionary of American Naval Fighting Ships. Treści te są umieszczone tutaj.