William Halsted

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
William Stewart Halsted

William Stewart Halsted (ur. 23 września 1852 w Nowym Jorku, zm. 7 września 1922 w Baltimore) – chirurg amerykański, zwany ojcem amerykańskiej chirurgii.

Studia medyczne w Nowym Jorku ukończył z wyróżnieniem, swoją wiedzę pogłębił w Europie w takich ośrodkach akademickich jak Wiedeń, Halle (Saale), Lipsk i Würzburg.

Po powrocie do USA pracował jako chirurg w Nowym Jorku, a od 1890 r. na Uniwersytecie Johnsa Hopkinsa w Baltimore, gdzie od 1892 r. był profesorem. Obok Williama Oslera, Howarda Kelly'ego i Williama Henry'ego Welcha zaliczany jest do Wielkiej Czwórki (ang. Big Four) założycieli wydziału medycznego Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa[1]

Razem z firmą Goodyear stworzył gumowe rękawiczki operacyjne i zastosował je po raz pierwszy podczas zabiegu operacyjnego.

William Halsted był także prekursorem znieczuleń miejscowych, w tym celu przetestował na sobie działanie zastrzyków z kokainy.

Jego nazwiskiem nazwano kilka modeli kleszczyków naczyniowych (kleszczyki naczyniowe Halsted-Mosquito), zabieg Halsteda, a także metodę operowania przepukliny pachwinowej (Halsted II).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]