Windą do nieba

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Windą do nieba
Utwór zespołu 2 plus 1
z albumu Teatr na drodze
Wydany 1978
Gatunek pop, folk, ballada
Twórca Janusz Kruk, Marek Dutkiewicz
Producent Janusz Kruk
Wytwórnia Polskie Nagrania „Muza”

Windą do nieba” – utwór muzyczny polskiego zespołu muzycznego 2 plus 1 z 1978 roku.

Informacje ogólne[edytuj | edytuj kod]

Muzykę utworu skomponował Janusz Kruk, natomiast słowa zostały napisane przez Marka Dutkiewicza. Stylistycznie piosenka jest oparta na brzmieniu popowo-folkowym, w konwencji ballady. Utwór ukazał się w 1977 roku na pocztówce dźwiękowej, razem z piosenką "U kowala".[1] W roku 1978 został wydany na czwartym albumie zespołu, Teatr na drodze, a także na stronie B singla "Ding-Dong".[2] Zespół zaprezentował nagrania "Windą do nieba" i "Ding-Dong" na festiwalu w Sopocie w 1978 roku, zdobywając I miejsce.[3]

"Windą do nieba" uważa się za jedną z najpopularniejszych piosenek w repertuarze grupy. Należy ona także do utworów głęboko osadzonych w historii i tradycji polskiej piosenki. Była wielokrotnie interpretowana przez innych artystów, m.in. Halinę Frąckowiak i Joannę Dark. W 2005 roku własną wersję, utrzymaną w stylu dance, nagrała Mandaryna na swój drugi album, Mandarynkowy sen. Piosenkarka wykonała utwór podczas niesławnego występu w Sopocie.

Utwór zajął 55. miejsce w zestawieniu Top Wszech Czasów, zorganizowanym przez Radio Złote Przeboje w 2007 roku.[4]

Ze względu na treść, która opowiada o rozterkach dziewczyny przygotowującej się do ślubu, piosenka wykonywana jest powszechnie podczas uroczystości weselnych.[5][6] Stanowi to paradoks, jako że słowa utworu opowiadają jednak o niespełnionej miłości dziewczyny do aktora[7].

Teledysk[edytuj | edytuj kod]

Teledysk powstał jako część drugiego filmu muzycznego z udziałem zespołu i został wyreżyserowany przez Jerzego Woźniaka. Jego akcja rozgrywa się na wiejskim weselu, gdzie członkowie 2 plus 1 wykonują piosenkę tańcząc w tłumie gości. W wideoklipie użyta została alternatywna wersja utworu.

Twórcy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. KPPG - Dane płyty (pol.). www.kppg.waw.pl. [dostęp 2011-06-04].
  2. KPPG - Dane płyty (pol.). www.kppg.waw.pl. [dostęp 2011-06-04].
  3. Oficjalna strona zespołu Dwa Plus Jeden - Biografia (pol.). W: www.dwaplusjeden.pl [on-line]. web.archive.org. [dostęp 2011-06-04].
  4. Topy wszech czasów Radia Złote Przeboje (pol.). www.szruba.net. [dostęp 2009-06-10].
  5. Piosenki na weselu - Forum ślubne Ślub-Wesele.pl ... forum weselne (pol.). slub-wesele.pl. [dostęp 2011-06-05].
  6. Windą do Nieba, 2plus1, piosenki ślubne (pol.). www.piosenkinawesele.pl. [dostęp 2011-06-05].
  7. MAŁA MI: "Windą do nieba" czyli fałszowanie, ryżem w twarz i życie w piekle? : ) (pol.). jatonieja.blogspot.com. [dostęp 2011-06-05].